| cornculapte a întrebat:

Am o curiozitate si vreau sa fac un sondaj de opinie. Intrebarea mea este urmatoarea: Cati dintre voi credeti in prietenia dintre un baiat si o fata? Motivati pe cat puteti si precizati sexul vostru (masculin/feminin).

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

M-am inteles mereu foarte bine cu fetele. Nu mai exista acea rivalitate, invidie, orgoliu aflat intre 2 persoane de acelasi sex. Este mai multa comunicare si libertate in exprimare. Am o prietena foarte buna, fosta colega din liceu, care acum studiaza in Londra. Mereu cand vine in Romania ma suna sa iesim, discutam des pe Internet si vorbim absolut tot, de asemenea ne ajutam reciproc cu diverse necesitati.Si, desi o apreciez foarte mult, o stimez enorm si chiar se apropie de stereotipul de femeie pe care as dori sa-l aibe persoana iubita, nu m-a luat cu niciun feeling, chiar daca ea arata si bine, a fost Miss. Deci, cred intr-o astfel de relatie, desi le consider foarte periculoase fiindca poti depasi bariera fara sa-ti dai seama.
Sex - ultima oara cand m-am uitat in pantaloni, eram baiat.

21 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Desigur. Există cel puţin o fată pe care n-o plac şi nu mi-aş dori-o nici în zece vieţi ca prietenă (cu sensul de iubită) dar cu care am o relaţie de amiceţie foarte bună.
Adică... na... din punctul meu de vedere, dacă sunt în căutarea unei relaţii ea se exclude din start pe sistemul: "dar e ea, nu se pune".
Salutări happy

| Bacemi a răspuns:

Sunt baiat si mereu am fost pro prieteniei intre baiat si fata. Am multe prietene si ma inteleg cu ele de minune. Consider ca o astfel de prietenie aduce mai multe satisfactii. Si parerea mea e ca niciodata nu ai de ce sa regreti daca se ajunge cumva la mai mult. Chiar daca relatia nu merge, as sacrifica o relatie de prietenie pentru a incerca una de iubire cu o prietena buna.

| Anca a răspuns:

Majoritatea prietenilor mei sunt baieti.
In facultate am un prieten - cel mai bun prieten. E un baiat cu care n-as putea avea niciodata nimic. Pt ca : Nu ma atrage fizic absolut deloc, nuºi genul meu. In schimb, barfesc cu el ca si cu o femeie laughing
Imi spune sincer cum imi sta cu o anumita haina pe mine, cum imi sta parul laughing Barfim fostul meu, careºi coleg cu noi laughing, stam tot timpul in aceiasi banca, iesim tot timpul impreuna in pauze happy.
Stiu caºi ciudat happy Dar pur si simplu nu am nici un alt sentiment pentru el happy

Mai am un prieten ff bun, care e de fapt fostul meu prieten. Adica primul laughing
Pot dormi cu el la orice ora fara sa facem nimic. Ne povestim orice, vorbim in fiecare zi. E la mii de km, dar relatia de prietenie e foarte stransa.

Eu zic ca, DA, exista prietenie intre o fata si un baiat!

| cornculapte explică:

@de ce, mai citeste o data intrebarea pe care am pus-o eu si apoi raspunsul pe care l-ai dat tu. Mai ales ultima parte.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Eu cred.Sunt fata bineînţeles şi am un prieten foarte bun.Nu am prea ţinut legătura de când suntem la licee separate dar totuşi încă îl consider cel mai bun prieten al meu(de genul masculin) şi nu ar putea fi nimic mai mult de atât happy

| Fifylici a răspuns:

Sunf fata si daca te referi la prietenie (amici)
sa stii ca tottul este posibil
am foarte buni prieteni care sunt baietii si pot vb cu ei deschis despre orice asta nu ma exterioriseaza cu nimic
prietenia adevarat nu tine cont de nume varsta clasa sociala si sex

| nestlebaby a răspuns:

Fem.
deci. o prietenie dintre o fata si un baiat nu cred ca se poate numi prietenie(poate doar unul din cei doi considera ca e prieten cu celalalt, adica il priveste ca pe un prieten/prietena pe cand celalalt il vede pe "prietenul/prietena" ca pe un posibil partener).

Răspuns utilizator avertizat
| Angiutssa a răspuns:

Exista numai pana la un punct:cand unul isi da seama ca este indragostit de celalalt.

| andrutski a răspuns:

De obicei prieteniile intre un baiat si o fata ajung la mai mult decat atat. Unul dintre ei o sa vrea la un moment dat mai mult, sa fie iubiti nu numai prieteni, dar sunt si cateva exceptii. Eu personal imi place mai mult amicitia baietilor, ma inteleg mai bine cu ei, nu au fite si nu incep sa barfeasca despre cum te`ai imbracat azi si ce nasol iti statea parul. [ sunt fată big grin ]

| liveincolors a răspuns:

De multe ori, prieteniile intre persoane de sex opus sunt mai puternice. Pentru ca nu intervin invidia, rivalitatea intre ei. (Sunt fata.)

| nodeerskulls a răspuns:

Sincer, nu stiu sigur.
Vad prietenii reusite intre persoane de sex opus mereu, dar relatia de prietenie dintre prietena mea si un alt prieten s-a incheiat cu dezastru; el s-a indragostit de ea, ea nu i-a raspuns la sentimente, dar si ea tot continua sa faca "glume" cu el si sa-i dea sperante. Mdeah, daca pisica nu ridica coada nici motanul nu ii face nimic, presupun.

Nu am carnat, nici oua in chilotei.

| yoyo_2337 a răspuns:

Eu una cred...sutn ca un baiat prieten de 1 an si pot sa ii spun tot ce am pe suflet si el mie...si i-am cunoscut si parinti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cred. De multe ori nu pot aborda unele subiecte cu fetele. Cum, nu pot sa-l intreb pe un baiat:,, auzi, cum imi sta parul?``(am mai intrebat eu asta, da raspunsul a fost unul pe care nu vream sa-l audlaughing ). Am avut o perioada in care ieseam mai mult cu baietii, incepusem sa joc carti, pe la terase...era distractiv, mai ales ca tineam legatura si ne spuneam tot. Acum, mai am cativa amici pe care ma pot baza, dar nu ce era anul trecut. Imi pare rau si regret ca m-am distantat de ei, dar nu ma plang. Oricand ma pot intoarcehappy.
Mi se pare un lucru frumos, dar ma intristeaza faptul ca in clasa n-am decat 3-4 baieti, si-aia doar cu vorbe de cartier si bug mafia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista prietenie intre un baiat si o fata, ori el o place pe ea dar nu i-a spus inca, ori invers. Sau mai exista cazuri in care cei doi au fost iubiti, s-au despartit si cica au ramas"prieteni". Nu se poate, sigur unul din ei mai simte ceva pentru celalat. Asta-i adevarul, sa nu ne mintim singuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masculin
Nu cred ca exista real, este doar teoretica, nimeni nu vrea sa recunoasca acest lucru dar asa cum s-a mai spus la un moment dat se dovedeste a fi mai mult decit prietenie.

| myha_8968 a răspuns:

Io cred in prietenia dintre un baiat si o fata dk sa nu poata fii pentru ca prietenia nu este nimic rau si ar trtebui sa avem multi prieteni fete si baieti [feminin]

| tsss a răspuns:

Intre un baiat si o fata poate exista prietenie (in sensul de amic), dar depinde de grupul din care fac parte.
In celalalt caz decat in cazuri exceptionale, se subintele de ce.[baiat]

| Heretic a răspuns:

Eu cred. Probabil e de la zodie. Sunt varsator si prieteniile inseamna mult pentru mine, indiferent daca este vorba de prietenia cu o fata sau cu un baiat. Daca este vorba de fata... cine stie? Poate se leaga si ceva mai mult...

| marina_3285 a răspuns:

Eu cred, dc nu as crede?! Dintre prietenii mei cei mai buni (2 la nr) unul din ei e baiat.si ne intelegem foarte bine. [fata]

| Sunshine_1806 a răspuns:

Cred ca intre un baiat si o fata poate exista o relatie de amicitie foarte stransa, dar nu de prietenie ( gen prietenul/prietena mea cea mai buna). Cu o persoana de acelasi sex poti discuta lucruri pe care cu persoane de sex opus nu poti, fiindca ori n-ar intelege ori li s-ar parea prea scarbos. Nu-mi prea dau seama daca esti fata sau baiat, dar daca esti fata ai putea vorbi cu un tip despre menstruatie, epilari, alti baieti, alte fete, etc... Eu una nu... e prea ciudat, si in plus nu cred ca m-ar intelege. si nici nu mi-ar placea ca el sa-mi povesteasca chestii intime si/sau scarboase. Pentru astfel de chestii ai nevoie de o prietena. Asta este parerea mea.(fata)