| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema destul de grava, cel putin asa o consider, in ceea ce consta dansul.Am 17 ani si n-am dansat niciodata.De ce? Ptc mi-e foarte rusine! Nu pot sa scap de asta! Ma simt de parca m-as dezbraca in fata la o gramada de persoane! E ceva groaznic pentru mine numai sa-mi imaginez.Eu?! Sa dansez? Doamne fereste! Orice dar nu asta! Intr-adevar am facut dansuri de societate pe la 11-12 ani dar nu m-am lasat ptc mergeam din obligatie.
Nu stiu de ce sunt asa.M-am gandit sa scriu aici din nou, in speranta ca poate ma ajutati voi sa duc la capat problema si sa gasesc o rezolvare in cele din urma.E o bariera mentala foarte puternica.
Ieri seara am fost la varul meu la majorat, impreuna cu parintii si prietenul, intr-un alt oras.Lui ii place sa danseze si e petrecaret si vedeam ca vroia sa mearga ca se tot misca acolo pe scaun si chestii.Si il impingeam si il rugam sa mearga sa danseze si el acolo printre lume,dar de fiecare data imi spunea ca e okay si ca se distreaza si aici langa mine,si ca nu ma lasa singura.Ii apreciez gestul dar aproape ca nu plangeam. Daca eu nu ma simteam bine,macar sa nu se simta si el prost.
Plus ca si ai mei trageau de mine sa mergem sa dansam iar eu nu voiam, si tata tot comenta pe acolo pe la neamuri ca nu stiu sa dansez si chestii de genul.
De cand ma stiu, de cand sunt mica de la 5 ani nu mi-a placut.Tin minte ca mama de fiecare data cand ma vedea ca dansam tot chiuia si fel si chip de parca vai doamne ce lucru dumnezeiesc fac.Asta m-a facut sa-mi fie rusine si sa ma simt jenata.
Nu sunt o persoana caruia ii place, pur si simplu sa nu aud de dans sau petreceri, nunti, zile de nastere.
Mai am cateva aspecte care ar putea conta, cum ar fi faptul ca ma incadrez mai mult pe partea de rock cand vine vorba de muzica.Si totodata ma mai gandesc ca." Pfaii, pai eu merg acolo si dansez pe manele iar eu ascult rock? Ce-i aia"?

Recunosc ca sunt o persoana destul de mandra si probabil de aceea am retineri de a ma "distra" cum o fac altii.Nu-mi place imaturitatea absolut deloc si mi se pare super stupid cand cineva se prosteste in fata mea sau face o gluma infantila.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e necesar sa dansezi, mergand faci destula miscare

| 0Alexander0 a răspuns:

Stai calm, nici eu nu stiu /imi place sa dansez, arat mai rau ca o gaina care se scutura cand o fac.

Nu te poate obliga nimeni sa dansezi, pur si simplu nu danseazi, daca nu te simti in largul tau, indiferent ce zic alii. E normal sa nu stii sa dansezi pe manele daca nu prea esti obisnuita cu ele.

Atunci cand chiar vrei sa dansezi desi nu stii, este altceva. Poti sa arati a ce vrei tu, daca macar te simti in largul tau.

Bafta.

| DaNtee a răspuns:

Poate ca pur si simplu nu iti place sa dansezi. Este ceva normal, plus ca nu trebuie sa faci asta daca nu doresti.Ar trebui sa eviti ipostazele in care esti pusa sa dansezi si totul o sa fie ok.