| Andreiu68 a întrebat:

Am o problema! Mai exact! Parintii mei nu ma lasa sa dau de carnet de sofer! Mai multe detalii jos intr-un alt raspuns, nu merge sa pun toata intrebarea aicea

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asteapta sa faci 18 ani, mai ai foarte putin si apoi n-ai nevoie de acordul parintilor pentru a obtine permis de conducere.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Ioandelasal):

laughing, si bani de unde? Astia nu au bani de buzunar macar daramite de carnet -

| Ioandelasal a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu este treaba mea si utilizatorul n-a spus ca are nevoie si de bani.

| Lawliet14 a răspuns:

Fii atent ce sa faci! Daca nu-i poti convinge, incepe de acum sa-ti aduni bani si de la 18 ani faci ce vrei. Un astfel de permis, e important in viata. Iar de la 18 ani, daca nu mergi cu viteza, nu consumi alcool sau droguri si esti sanatos, nu are ce sa ti intample plus ca acumulezi experienta. Si eu mi l-am luat mai tarziu iar acum regret. Asta-i un lucru pe care orice elev trebuie sa faca din el un obiectiv. Chiar si daca n-are bani de o masina pentru inceput. Bineinteles, daca si isi doreste sa conduca. Nu e obligatoriu. Sa zicem ca e ca mersul pe bicicleta.

| Andreiu68 explică:

Eu peste 3 saptamani fac 18ani si vreau sa dau de permis dar parintii mei nu ma lasa, nu ma lasa deoarece zic ca adolescentii sunt cu viteza, numai din cauza lor se intampla accidente, daca iau permisul o sa conduc cu viteza, ca ma iau cu anturajul si fac prostii cu masina. Anii din urma si acum 2-3 luni tata si mama spunea ca cadou de majorat o sa fie bani ca sa dau de permis acum s-a sucit treaba. Vreau neaparat de mult permis si pe viitor 1-2ani o sa ma ajute treaba asta cu permisul. Toti prietenii mei, cunostinte si altii au permis. La mine in cartier, anturaj e moda asta cu permisul ca cu pennyboard-ul. Da eu nu vreau permis ca sa fiu in pas cu moda. DE ce au parintii viziunea asta? Cum sa ii conving ca aa ma lese sa dau? FUNDA

| suntserios a răspuns (pentru Andreiu68):

Na, la cate accidente se intampla acum pe sosele si la cat de prosti sunt soferii au tot dreptul sa aiba viziune asta. mai ales ca zici ca e o moda printre prietenii tai sa aiba permisul. or fi simtit ei ca anturajul tau tinde spre prostii cine stie

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Andreiu68):

Daca nu vrei permis ca sa fii la moda de ce te doare ca ceilalti au? Tu nu vezi ca te minti singur? laughing

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Andreiu68):

Un permis e un avantaj oricand vrei sa te angajezi in primul rand, iti dezvolta capacitatile, te face util, etc. Daca ei vor sa te creasca pe tine intr-un glob de sticla ori esti tu un destrabalat ori ei sunt oamenii secolului 19. Mai poate fi si o problema de bani si nu vor sa iti spuna adevarul, o fi intervenit ceva. Fa tot ce poti sa dai dovada ca esti o persoana matura si responsabila si ar trebui sa revina asupra deciziei in ceva timp. Daca ei nu au nici unul carnet poate fi o boala ( frica ) cu traditie in familie si ai sanse cam mici. Nu te sfatui sa protestezi in cuvinte necuviincioase dar in final daca vezi ca nu se poate ii poti atinge un pic - Ba, uite cum e, eu am crezut ca voi ati crescut un om destul de intreg, un om educat de voi ar trebui sa fie in rand cu toata lumea nu? Daca nu aveti incredere in ceea ce ati produs spuneti drept ca asta e macar sa stiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu de alta dar uite ca-ti crapa ca au permis.
Sa stea dracului macar pana la 25 de ani fara...

| moshulica a răspuns (pentru Andreiu68):

Ai primit deja niste sfaturi dar niciodata nu sunt prea multe, nu?

Eu iti propun sa lasi in pace anturajul sa arda gazul pe strada fara tine si sa te asezi, macar acum, la masa de studiu. Incepi cu limba romana fiindca exprimarea ta e a unui semianalfabet. Explica-le parintilor ca muncesti pentru a intra la o facultate serioasa si te asigur ca ei iti vor promite ca in caz de reusita vei urma scoala de soferi ("sa dau de permis" zic numai cei cu un nivel de educatie de 4-5 clase). Nu numai ca iti vor promite, SIGUR se vor tine de cuvant daca intri sau chiar daca nu reusesti dar te-au vazut muncind cu adevarat. Pai ce incredere sa aiba acum parintii in tine cand pierzi toata ziua cu amicii gandindu-te numai la distractii, sa fii in pas cu "moda" din cartier, treci prin scoala ca gasca prin apa si nu dovedesti in niciun fel ca esti un om responsabil, care se gandeste la viitorul lui?

Vorbele mele au fost foarte dure dar exprima parerea unui om care se intalneste tot timpul pe langa bloc cu grupuri de pierde-vara de 15-18 ani necivilizati, vulgari, incapabili sa discearna binele de rau.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreiu68):

Fiindca te iubesc foarte mult si nu vor sa te piarda!
Daca nu ai nimic de munca unde trebuie sa mergi cu masina, d ece este musai sa-ti iei acum carnet? Doar ca sa-i copii pe toti papagalii care au carnet?
Cand o sa ai serviciul tau si masina ta, poti sa-i iei si carnet, pana atunci, oricum nu o sa ai masina sa sofezi!
De convins nu poti sa-i convingi si sincer, nici eu nu vad vreun motiv pentru care sa instisti atat, doar ca vrei tu din orgoliu.

| xs1der a răspuns:

Frate, sunt parintii tai si stai de 18 ani pe langa ei, daca vrei sa ii convingi trebuie sa vorbesti cat mai calm cu ei si de la prieten la prieten. Daca ei cred ca tu vei face prostii pe strada inseamna ca n-au incredere in tine, desi esti copilul lor si ca te lasi usor influentat de anturaj. Lasa moda, fii tu.Fa asta daca chiar iti place si daca chiar iti place poti sa le-o spui. Eu am implinit 18 ani acum 2 luni si am terminat scoala de soferi, am luat sala si urmeaza in septembrie sa dau examenul auto. Iti urez bafta si nu uita sa fii cat mai natural si sa vorbesti cu ei face-to-face.