| Rony56 a întrebat:

Am o problema. si va rog sa nu ma injurati sau ceva.
Am 12 ani si vreau si eu sa bag bani in jocuri cum vrea orice copil, tata mi-a pus, dar el nu are intotdeauna bani, si de fiecare data cand o rog pe mama imi spune: "Nu e nimic folositor.", "Nu te ajuta la nimic.". Mama e prea inapoiata, orice copil si-a bagat bani in jocuri, si nu sunt dependent, dar nu inteleg! Nu e ca in 1990, sa iti cumperi doar haine si alte chestii. Cum o pot convinge sa imi dea?

22 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

10 20 de euro lool laughing eu daca primeam 10 mii eram fericit

suntserios
| suntserios a răspuns:

Parintii tai au dreptate, ei muncesc pe rupte pentru banii aia si tu fix in ceva nefolositor si care nu ajuta la nimic vrei sa ii bagi. Sunt atatea jocuri gratis pe lumea asta...

| Rony56 explică (pentru suntserios):

Jocuri gratis? Serios? Nu ma joc 1.6 cu toti cocalarii sau jocuri pe internet.

| suntserios a răspuns (pentru Rony56):

Cand ai sa muncesti si ai sa ai banii tai sa ii cheltui pe ce vrei tu, pana atunci te joci cu cocalarii

| T0T a răspuns:

Si eu aveam acest "viciu" si nu regret pentru ca eu chiar m-am distrat si am ramas cu niste momente in minte... Oricum toate trec, ca si jocurile, trec si hainele. Important e sa te simti bine.

| Fatamuntilor a răspuns:

La scoala obisnuiesti sa mergi? Iti faci temele dupa? Ca ma indoesc ca-ti mai ramane timp sa te joci daca o faci cum trebuie!
De exemplu mergi la scoala 5-6 ore, te odinesti iti pregatesti temele 2-3 ore, timpul trece. Poate mai ai timp de PC, dar nu pentru jocuri.

Zici ca esti dependent, dar esti pe cale sa devii din moment ce vrei sa bagi bani pe asa ceva! Si stii foarte bine ca daca ai intrat pe jocuri nu prea ai timp de alceva.Cum ar fi scoala, familia, prietenii...
NU te apuca...nu este un lucru bun!

In familiile obisnuite prioritatile sunt platirea facturilor, asigurarea hranei, cumpararea de haine.
Sunt si alte metode de distractie!

| Doub a răspuns:

"si eu sa bag bani in jocuri cum vrea orice copil"- Aham, sa le spui asta copiilor din Africa. Tu nu ai idee cu cata greutate sa castiga un ban si cat muncesc parintii tai sa ai ce manca, asa ca da dovada te putina maturitate.

| AlexanderHamilton a răspuns (pentru Doub):

Bineineteles ca trebuia cineva sa aduc vorba de aia din Africa.

| Doub a răspuns (pentru AlexanderHamilton):

Si e vreo problema?thinking

| AlexanderHamilton a răspuns (pentru Doub):

Nu fratioare, da' mereu cand vine vorba de mancare irosita sau ce va mai vine voua in cap care valoareaza bani imediat ziceti de africani laughing ar trebui sa isi faca firma aia din africa la cat se tot vorbeste de ei big grin

| Doub a răspuns (pentru AlexanderHamilton):

"fratioare"- sunt fata.straight face

| Zaygon a răspuns:

Hai sa iti dau un sfat. Am 18 ani si nu am bagat bani in jocuri in viata mea si nu sunt spalat pe creier. Si da, ii dau dreptate mamei tale ca nu te ajuta cu nimic lucrul acesta.

Am un frate mai mic ca mine, de 16 ani si iti spun ca si el in clasa are baietasi de astia care stau pe banii mamei si tatalui si vai baga bani in jocuri si fratele meu se joaca destul de multe(de la LoL, Dota, Smite, etc.) dar nu a venit la parinti sa ceara bani pentru jocuri.

Si sa stii ca nu ai cum sa o convingi. Castiga banii tai si apoi poti sa ii bagi in jocuri.

Sa nu mai spun faptul ca atunci cand bagi bani in jocuri e ca si cum ai juca la aparate, doar ca pierzi mereu.
Si sa iti dau un exemplu: am un prieten care acum 5-6 ani juca Cabal sau Lineage 2(nu mai stiu exact care) si a bagat in joc undeva la 1500-2000 lei iar dupa vreo 2 ani s-a plictisit si a ajuns sa ii fie ciuda ca a bagat bani.

Acum vreo 3 ani jucam si eu WoW pe server privat, pentru ca imi investeam si inca investesc banii in lucruri care isi pastreaza valoarea(colectionar de monede, nu dau detalii).

Deci mai bine nu ii mai zi nimic si mai incolo o sa ii multumesti.

| Zaygon a răspuns:

Acum chiar nu ii vad rostul. Pe langa ca ai cumparat CS GO pe Steam, mai vrei si skinuri.
Frate deja ce vrei tu sunt fite.
Eu cand aveam varsta ta abia imi cumparasem primul calculator dupa ce am pus bani deoparte cu fratemiu aproape 3 ani. Net mi-au pus ai mei acum 5 ani si pana atunci asa ma bucuram cand venea taicameo acasa cum un cd cu vre un joc de la un coleg de serviciu. Si poti sa ai si 100 de ani, pc nu ii facut numai sa te joci toata ziua pe el si inca un pont: notele nu reflecta cunostintele.
Si ca tot ai zis de CS 1.6. Eu am primit jocu acela pe un cd cand inca nu aveam net si trebuia otara sa te chinui sa poti juca cu botii si nu m-am plans de rezolutie sau skinuri.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Jocurile din localurile alea sunt puse acolo ca sa faca bani patronului. nu tie.

| Kenwill a răspuns:

Kiddo...jocuri in '90...se vede ca esti mic...arcade games? no? nu ai auzit...bene...anyway...iti zic eu sa lasi jocurile ca tu nu intelegi nimic din ele ca esti prea mic...majoritatea sunt in engleza deci tu o sa te bati cu nu stiu cine da habar nu ai de ce o faci...ca de ne place sa jucam jocuri video si sa lasam cartea pe masa mai ales aia de engleza si francez ca mno nu ne trebuie... gosh stupid little kids

| Rony56 explică (pentru Kenwill):

Sunt mic? Ai dreptate, dar nu toti care au 12 ani sunt la fel. Unii nu stiu sa aprinda un calculator si habar n-au ce e aia Steam, altii sunt mai "avansati". Inteleg engleza, am note bune la scoala, nu is de-ala care se duce sa ia 4 si se intoarce acasa. Si eu doar vreau 10-20 de euro sa imi pun cateva skinuri pe CS GO, si nu am chef sa joc 1.6, ma dor ochii la ce grafica are.

| AlexanderHamilton a răspuns (pentru Rony56):

Um...realizezi ca 20 de euro e aproape un milion, right? Si cum sa bagi bani pentru skinuri pe CS GO, ala nici nu e counterstrike, s-a transformat in TF2 cu toate itemel si skinurile.Imi pare rau sa iti zic, da' astia 20 de euro tu practic ii arunci in foc.

| Kenwill a răspuns:

Ooo stii de Steam bravo!
Pai daca stii de Steam poti juca Unturned sau ummm Planet Side 2 or...umm lemme see...idk sunt 100+ jocuri gratis pe Steam...nu toate bune dar ma rog...si btw fara bani pe skinuri sau nu stiu ce...and fu*k DLC...give us the full game we paid for...deci kiddo mai bine stai cuminte si invata si poate Mos Craciun 2019 o sa vina cu 20 de euro tongue

| ilinc a răspuns:

Poti sa stai mai mult pe langa e, sa o ajuti la treburile casei sa o intrebi mereu daca o poti ajuta cu ceva, sa fii cuminte si sa faci tot ce iti spune ea, absolut orice fie ca esti de acord cu ea fie ca nu. sa o complimentezi mereu si sa ii spui ca face mancare buna si chestii d-astea...peste cateva zile o intrebi din nou... poate asa o poti convinge, daca nu, continua asa o sa isi dea seama ce copil cuminte are si poate o sa te lase. succes

| aviii a răspuns:

Nu toti copii baga bani in jocuri. Parintii tai nu iti dau bani, nu pentru ca nu esti cuminte, ci pentru ca au nevoie de ei pentru alt ceva mult mai important, si mama ta are dreptate, nu te ajuta cu nimic, nu trebuie sa fii ca ceilalti. Cand or avea iti vor da big grin

| LoRdSaN a răspuns:

Promite-i ceva, sau comportate bine toata saptamana si la sfirsit sa ii spui despre asta.Bafta

| habaha a răspuns:

Șă te bați de pământ pânâ îți dă voie