| maria7777maria a întrebat:

Am o relatie de 6 ani si el nu m-a prezentat parintilor. Am discutat despre asta, imi spune mereu ca o sa- i cunosc. El imi cunoaste familia, colegii de serviciu, vecinii...etc. Am inteles faptul ca in primii ani ai relatiei noastre era casatorit desi m-a mintit ca nu este. De doi ani imi spune ca este deja divortat dar tot nu i-am cunoscut familia. Va rog mult "strigati" la mine cat puteti, pentru ca nu am cum sa- i verific spusele si ma chinui cu propria- mi imaginatie si banuieli ca si acum minte. Mentionez ca zilnic vine la mine inclusiv week-end-uri, dar seara pleaca. Zice el ca la parinti... V a rog spuneti- mi ce credeti voi?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil este in continuare insurat.
sau a divortat si isi cauta o femeie cu care sa se casatoreasca. Tu ai fost de la inceput cealalalta femeie, amanta, cea pe care o tii ascunsa, cu care te rusinezi sa apari si este foarte greu (aproape imposibil) sa depasesti acest statut. Nimeni nu isi va duce acasa femeia cu care s-a culcat in timp ce era casatorit cu alta, fiindca nu e genul de femeie pe care sa o prezinti parintilor, e genul de femeie cu care te distrezi in pat si de care te distantezi in public. Tu spui ca nu ai putut verifica la inceput ca e insurat. Mi se pare imposibil, cred mai degraba ca nu ai incercat, ca nu te-a interesat prea tare. Cum sa nu ai cum sa-i verifici spusele? Discuti cu un prieten comun, daca in el nu ai incredere. Dar sincer, daca nu poti avea 100% incredere nelimitata si neconditionata in el, de ce ai vrea sa-i cunosti parintii? Iubirea nu exista fara incredere, iar o relatie fara iubire este una care nu merita facuta publica. Inteleg ca va distrati, dar ca tu nu ai incredere in el si el te minte. Asta este tot, iti dai seama ca nu mai puteti schimba nimic dupa atat timp, relatia voastra nu va ajunge la iubire daca in 6 ani nu ati construit nici macar o simpatie profunda (genul ala de simpatie care sa-ti dea incredere nelimitata in celalalt si care sa te impiedice sa-l minti).
Ai de fapt doua variante: continui asa, nu-i mai pui intrebari, accepti ca pentru el esti cealalta femeie si ca, chiar daca a divortat, nu a facut-o ca sa devii tu oficiala, el vrand sa te pastreze tot pentru distractie si nimic in plus.
A doua varianta: pui punct si iti cauti un barbat pentru care sa fii vioara intai.

| floresdemayo a răspuns (pentru Brigaela):

Frumos redactat, corect gândit, ai expus în mod impresionant adevărul. Felicitări, Brigaela.

| Brigaela a răspuns (pentru floresdemayo):

Multumesc

| floresdemayo a răspuns (pentru Brigaela):

28 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Credem exact ceea ce crezi si tu. Nu esti decat o amanta pentru el, pacat de tineretea ta, ca ti-o irosesti pentru unul care nu-ti poate oferi niciun viitor.
P.S.Eu voi deveni divortat peste 3 saptamani, si nu am si nici nu am avut vreo relatie extraconjugala. Daca vrei sa discutam mai mult, asa ca doua persoane deziluzionate, despre situatia noastra...

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Curios ca de 6 ani fiind impreuna nu ai reusit sa ii cunosti familia.
Dubios si curios.
Cred ca el nu s-a separat de familia lui si cauta la tine ce nu gaseste acasa.
Daca mai ai un pic de orgoliu si te respecti, impune-i sa se hotarasca si sa ia atitudine, daca nu, tu vei fi cea care va lua atitudine punand stop relatiei.
Vezi in ce ape se scalda si vei afla raspunsul.
Este adevarat ca vei suferi punand capat acestei relatii.dar vei putea sa stai o viata langa un om care te minte?
O zi frumoasa sa aihappy

| darrio2007 a răspuns:

Este 100 % insurat. Familia il stie la munca dar el vine la tine.Clar ca buna ziua.Cum de nu iti poti da seama?

| danay72 a răspuns:

E bine sa afli cat mai multe despre el, daca nu e ceva putred la mijloc.Pe situl jw.org sectiunea cupluri poti gasi unele articole utile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am mai auzit de femei fara minte dar tu le intreci pe toate. restul ti s-a zis mai sus

| Happyjump a răspuns:

Părerea mea este ca ar trebui sa încheiați relatie, te cam duce de nas, eu nu cred ca a divorțat de aceea femeie, sigur are un motiv pentru care nu te prezintă părinților

| Me01 a răspuns:

Buna
6 ani de relație si nu ai cunoscut familia, cum ai putut sa stai asa? Scuze pentru ce am sa zis dar asta e adevarul: Ziua la amanta, seara la nevasta. Tu Vorbești cu el la telefon cand el ajunge acasă la " parintii " lui?

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Si eu cred ca este in continuare insurat. Si nu inteleg cum ai putut sa ierti un astfel de om, sa aflii dupa 2 ani ca este insurat este ceva foarte grav, dar tu ai acceptat. Din moment ce tot amana lucrurile astea, e clar ca ascunde ceva si acel ceva cu siguranta este casnicia lui. Probabil te considera numai o aventura de 6 ani, sau poate chiar tine la tine si nu divorteaza din cauza situatiei financiare. Poate totul este trecut pe numele ei, si na, nu vrea sa ramana in pielea goala. Eu zic asa, daca nu stii unde locuieste, fa rost de adresa lui, de la prieteni, sau cauta in agenda lui numarul de telefon al unuia dintre parinti si du-te la el acasa, atunci cand nu se asteapta. Doar asa iti vei da seama ca adevarul gol golut altfel nu vei putea, pentru ca el te minte in continuare, iar tu datorita dragostei pe care i-o porti il crezi in continuare.

| MeddyMaddy a răspuns:

E insurat 100%.

| methodmen a răspuns:

Are pe alta zic eu...si pe tine te duce de nas, urmareste-l intr-o seara si ai sa te convingi singura.

| victor30 a răspuns:

Este insurat in continuare, are familia lui separata de tine (chiar daca este dureros ce zic).

| rubby20rubb a răspuns:

Eu cred ca are o iubita care il invarte in asa fel sa-l faca sa te paraseasca.Scuze ca spun dar ar trebui sa te desparti de el..Nu stii ce planuri are... Poate ticluieste ceva avnd in vedere ca iti cunoaste oamenii apropiati.Ar fi mai bine sa te desparti ca sa nu ai constiinta incarcata si cine stie...Paote vei gasi pe cineva care e mai bun ca el big grin

| maria7777maria explică (pentru rubby20rubb):

Este posibil orice dar eu nu-l retin deloc si stie asta. E constient ca nu-l mai vreau dar se face ca nu observa. In momentul asta i-ar fi foarte usor sa ia o decizie pentru ca stie ca m-as bucura sa plece. E constient ca as fi mai linistita si chiar mai fericita fara el. Dar am senzatia si aproape siguranta ca tocmai asta nu doreste : sa fiu fericita! Si mai cred ca este un gen de persoana frustrata si nefericita, pe care nimeni si nimic nu reuseste sa-l schimbe si foarte egoist. Din pacate eu am realizat tarziu asta cand am vazut ca atentia acordata lui, ma seca pe mine de puteri. Exact vampir emotional! De-aia ii convine sa ramana langa mine chiar si asa ca simpli amici pentru ca se hraneste cu prezenta mea.Asta nu are legatura cu faptul ca mai are o iubita sau sapte sau 10 neveste. I-a casunat pe mine pentru ca probabil eu m-am pliat pe psihicul lui! Dar sigur, eu nu voi mai continua tragi-comedia asta cu un om bolnav.

| maria7777maria explică:

Va multumesc tare mult pentru raspunsuri si promptitudine. asta cred si eu 100%. Eu am gresit si gresesc. Am avut nenumarate discutii cu el, i-am spus ca nu vad rostul si viitorul relatiei. Eu sunt divortata de 7 ani, am un copil, nu vreau sa stric rostul nimanui. Nu mi-am dorit aventura, de-aia m-a si mintit ca nu este insurat. Cand "m-a prins" bine de tot si ne-am atasat de el, atat eu cat si copilul, a recunoscut ca mai are o "mica problema" de rezolvat. Am incercat de cateva ori sa opresc relatia asta si de fiecare data revenea spunand ca lucrurile s-au rezolvat. Bineinteles timpul trecea la fel. Eu intre casa(bucatarie), copil si serviciu, el vine si pleaca constant. M-a izolat de societate, de lume, nu plimbari, cadouri nu, prieteni nu, ai zice ca suntem doi nebuni. El la fel, cat sta la mine, nu vorbeste cu nimeni, nu suna nimeni, nu iesim, nimic. Am ajuns intr-o stare de nepasare si letargie cu privire la situatia asta ca pur si simplu nu-mi mai pasa. De un an am refuzat(subtil) orice apropiere intima de el si bineinteles si sentimentala. Suntem ca doi frati. Nu inteleg ce mai vrea de la mine, pentru ca eu nu-i mai ofer ceea ce spunea cineva mai sus, ce cauta la o amanta(urat, dar asta sunt sau am fost). I-am spus direct ca daca eu nu-i vad rostul si nici el nu-si mai doreste relatia e liber sa plece. Continua sa vina, eu vorbesc singura, nu primesc nici un raspuns, am senzatia ca eu sunt cea care am innebunit. Cum sa mai procedez? Va multumesc pentru rabdare, pentru ca nu m-ati luat peste picior, pentru seriozitatea raspunsurilor. Sunteti niste oameni minunati.

| Brigaela a răspuns (pentru maria7777maria):

E greu, dar eu cred ca numai o ruptura brusca iti poate rezolva problema. Nu zic ca nu vei suferi (si din pacate si copilul), dar si asa suferi in fiecare zi si mai sufera si altii din vina ta (ma refer la probabila sotie). Prin urmare, solutia mea ar fi o discutie clara: ori ne purtam ca o familie, ne mutam impreuna si impartim si bune si rele, ori de maine nu ai ce sa mai cauti in casa mea.

| Felys a răspuns (pentru maria7777maria):

Schimba broasca de la usa,nu ii mai permite accesul in casa si in viata ta,asa brusc fara nici o explicatie,daca are lucruri la tine pune-i -le la usa, pe dinafara, nu trebuie sa mai continuie aceasta bataie de joc, tu ai nevoie sa iti refaci viata, nu sa iti iei catel de companie

| maria7777maria explică (pentru Felys):

Nu are cheie dar am inteles si stiu ca asta este solutia. Imi mai trebuie doar taria s-o fac. Imi este tare greu din cauza firii mele docile sa fiu dura. Dar trebuie. Multumesc.

| Felys a răspuns (pentru maria7777maria):

Ti-am spus asta pentru ca exact asa a procedat o verisoara de-a mea care era cu un tip de 7 ani si nu avea nici un gand sa se insoare,in cazul lor erau din facultate impreuna,nu se punea problema de o alta relatie dar ea dorea casatorie,copil si el doar sa copilareasca si desi a durut-o enorm de mult pentru ca il iubea ca pe ochii din cap cand a vazut ca nu are nici o sansa sa imbrace rochia de mireasa exact asa a procedat,fara nici un cuvant i-a pus bagajele jos la scara nici macar la usa,pana la urma se termina si iubirea si apare dezamagirea,e cazul sa iti iei inima in dinti si sa intrerupi o legatura care nu duce la nimic,e doar pierdere de timp si e o vorba, boala lunga moarte sigura, asa ca ce mai stai, punct si de la capat cu altcineva care sa merite respectul si aprecierea ta, curaj si succes

| maria7777maria explică (pentru Felys):

Asa este, asta am realizat si eu, ca nu are rost sa continuam si daca lucrurile nu s-au rezolvat din mers, si trebuie sa pun eu 1000 de intrebari si sa nascocesc dupa adevar, clar ca nu e bine. Si atunci? de acum incolo lucrurile nu vor evolua inspre bine, exact cum spunea Brigaela...

| maria7777maria explică:

Multumesc inca o data. Meritati toti funda. Aveti dreptate toti, iar concluzia lui Endoryus care m-a facut sa zambesc(amar- dar asta este adevarul) a fost geniala! Sunt foarte constienta de situatia prosteasca, penibila si caraghioasa in care ma complac; daca eu insami as mai sti pe cineva in aceeasi situatie as crede ca nu are toate tiglele pe casa. Ma straduiesc desi nu prea mai am putere, sa ies din blocajul asta psihic si fizic si de aceea am simtit nevoia de comunicare cu cineva normal. Respect pentru voi.

| Hombre a răspuns (pentru maria7777maria):

Daca vrei sa o iei de la capat sunt la dispozitia ta si in final vei fi foarte surprinsa sa constati ca ai scapat de dracu si ai dat de tatal lui. laughing
Brigalela ti-a spus totul.

| maria7777maria explică:

Va multumesc pentru raspunsuri. Si eu ma gandesc la toate variantele posibile. Si tocmai pentru ca eu am pus o bariera intre noi, nu inteleg de ce insista sa ramana sau mai corect, sa ma viziteze in continuare? I-am si spus ca din partea mea e liber. Pur si simplu imi spune ca bat campii si ma ignora. Daca mie mi-ar spune cineva tot ce i-am spus eu lui, nu mai stateam o secunda acolo. Nu-l inteleg. Oricum nu mai are nici un rost (nici nu a avut vreodata) continuarea acestei situatii. Multumesc ca sunteti alaturi de mine.

| maria7777maria explică:

Tocmai ca nu mai este vorba despre dragoste. Eu nu-l mai cred orice ar spune, nu mai am incredere in el deloc. Distantarea mea totala de el (de un an) cu exceptia faptului ca vine ca un musafir si pleaca, nu- l deranjeaza deloc. Asta nu inteleg la el. Daca simte ca nu mai este asteptat ca alta data, stie ca nu mai cred nimic in ce- l priveste, chiar i- am spus ca din partea mea e liber, ca nu mai cred si nu mai vad un viitor comun, ce mai vrea? L-am rugat sa ma lase sa- mi vad de viata mea si el sa- si vada de a lui. Imi spune ca bat campii si asta este toata discutia mea cu el. Cred ca si el isi doreste sa se retraga dar ar fi nevoit sa- mi dea o explicatie. Si probabil asteapta s-o fac tot eu si pe asta. Eu nu- mi mai doresc decat sa aflu adevarul, sa i- l arat negru pe alb, sa- i bat obrazul si sa trantesc usa dupa el. Dar poate adevarul m-ar soca mai tare si atunci o sa ii indeplinesc si dorinta asta, sa il "ajut" sa plece cu constiinta "impacata" ca eu sunt cea care am renuntat la el desi el "ma iubea". Va multumesc ca sunteti alaturi de mine si ca ma ajutati sa prind putere.

| Felys a răspuns (pentru maria7777maria):

In ultima instanta poate nu ar fi rau sa iesi cu alt barbat si el sa stie acest lucru, poate asta il va trezi la realitate si iti va da pace, pana la urma si asta poate fi o metoda sa scapi de el daca altfel nu merge