| Catte a întrebat:

Am primit de fiecare data cand am avut nevoie,ajutorul vostru. si va multumesc pentru asta. Acum, am nevoie iar de sfaturi!
Eu si iubitul meu ne iubim enorm. Relatia noastra nu este amenintata de gelozie, ci de obsesia de fidelitate.
El este plecat la munca in afara... problema este ca vine acasa peste o saptamana. De fapt asta nu este problema. asta chiar este fericire ca vine.
Problema este de fapt ca el vrea sa ne casatorim saptamana viitoare. Vreau asta, dar este prea devreme(am 18 ani abia). Vrea sa ne cununam la primarie(in secret) Nu mi se pare potrivit. mama ar suferi enorm din aceasta cauza. si in plus sunt prea mica.I-am spus sa aiba rabdare macar sa termin scoala. Dar nu intelege.
A zis ca daca il refuz, si nu mergem saptamana viitoare cand vine, la primarie, inseamna ca nu il iubesc, Si daca nu ma voi casatori cu el, se va desparti de mine. Va rog ajutati-ma, nu vreau sa il pierd.I-am spus tot felul de vorbe ca sa inteleleaga ca un act nu e cu nimic mai important. ca putem fi fericiti si fara el.Ca este timp de nunta destul, doar ca acum nu este cazul...
Nu vreau sa fac pasul asta, chiar daca il iubesc enorm..sunt prea mica, mama nu ar accepta ideea ca de la 18 ani"m-am legat la cap", este prea devreme..etc(sunt ulte motive. )
Sper sa intelegeti.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Spune-i sa astepte pana faci 20 daca nu sa se duca cu o tiganca care se marita la 15 ani.

| baru a răspuns:

Nu...nu te iubeste! Un om, ma repet, un om care iubeste, nu se comporta asa! Astea sunt, abureli! Ai grija de viata si demnitatea ta!

| danay72 a răspuns:

Este greu, faptul ca el iti cere acest lucru. Daca te iubeste cu adevarat, nu iti pune conditii, ba din contra tine cont de tine.Doar tu poti lua decizia cea mai buna si sper ca sugestile oferite pe situl jw.org sectiunea cupluri sa iti fie utile.

| StefanKogut a răspuns:

Eu vad un pic altfel situatia: eu vad ca ai implinit 18 ani si desi poate inca nu esti pregatita, in realitate poti sa faci ce vrei, mama ta nu te mai poate controla, esti singura responsabila pentru tine si pentru ce va urma pentru tine, si cred ca asta il sperie pe iubitul tau si doreste sa te securizeze, adica mai pe sleau sa-si asigure nevasta pentru cand vine acasa. Pun pariu ca daca te mariti, nu dureaza anul si vine si plodul, caci ce e mai sigur decat sa-i dai muierii ceva de facut incat sa nu mai aiba timp de viata ei? Dupa aia esti la cheremul lui caci doar n-ai sa-ti lasi copilul fara tata, asa ca trai neneaca pentru el, nu-i asa? E smecher! ramane de vazut daca tu vei fi fraiera sau nu...

| ashlee a răspuns:

Nu este in regula ca te preseaza si conditioneaza. Indiferent de epoca in care traim si de varsta, un om care te iubeste nu te preseaza, ci, din contra, accepta ca lucrurile sa se desfasoare in ritmul care ti-e si tie confortabil.

Orice presiune, santaj, conditii impuse iti arata ca ai de-a face cu cineva care are o problema sau un motiv ascuns (aici poate fi vorba de lipsa increderii in el, ceea ce mai tarziu poate duce la gelozie, certuri si alte neajunsuri).

Nu te casatori fara stirea familiei tale, fara stirea mamei tale. Probabil i-ai pricinui o dezamagire si suferinta mare.

Da, gandesti bine cand zici ca nu ti se pare potrivit sa vrea sa va cununati la primarie in secret. Fii tare si nu ceda presiunilor daca intuitia iti spune ca ceva e in neregula. Intuitia e data ca sa ne protejeze si e bine sa ne incredem in ea!

| dimdem a răspuns:

Iti inteleg problema si consider ca ai dreptate. Nu e normal sa te casatoresti la 18 ani. Nici macar nu ti-ai terminat studiile - practic, nici macar nu ti-ai inceput viata de-a dreptul. Nici macar nu ai apucat sa vezi lumea din punctul de vedere al unei persoane cu viata de rutina, din forta civila de munca.
Explica-i iarasi, logic si calm, toate motivele pentru care nu vrei asta - ca e prea devreme la varsta ta, ca nu consideri ca inseamna ceva relevant actul, ca pentru tine nu e necesar, ca mama ta nu ar accepta, ca nu vrei in secret, ca ti se pare ca te leaga prea mult si orice alte motive mai ai. Daca el nu iti raspunde in aceeasi nota, roaga-l sa o faca. Daca nu iti poate aduce argumente in aceeasi masura, spune-i. Mai ales daca se concentreaza majoritar pe chestia cu mama - probabil va tinde sa o faca, pentru ca e cel mai usor sa se ia de factorii cu care nu ai tu legatura neaparat - atunci trebuie sa ii atragi atentia ca exista motive pentru care TU nu vrei asta si nu vrei si nu vrei. Spune-i ca nu inseamna ca il iubesti mai putin si daca arunca aceeasi moneda (contrazicere pura, 'ba da, inseamna') da-i aceeasi doctorie: Daca nu te poate intelege si considera ca are nevoie de asta ca sa ii fie aratat ca il iubesti, inseamna ca iubirea ta pentru el nu prea inseamna mare lucru, sau chiar ca nu te iubeste destul, daca considera casatoria un 'impuls' pentru iubire.
E foarte aiurea. Intrebarile ce ar trebui puse mai mult nu sunt de ce ai tu motivele alea, pentru ca e foarte normal sa le ai si sa nu vrei. Ce ar trebui intrebat e mai mult de natura a de ce nu intelege el motivele tale, pe care le-ar avea oricine cu capul pe umeri? De ce se grabeste? De ce considera casatoria un lucru necesar si de ce nu te poate intelege cand spui ca nu? De ce nu intelege ca ea este un lucru ce implica doi oameni, nu unul singur, si ca nu poate pur si simplu sa iti bage pe gat un lucru care ti-ar schimba viata, oricat de mult l-ai iubi? De ce nu intelege, de fapt, cat de mult il iubesti? Daca te ameninta cu despartirea din cauza asta e chiar idiot. Daca nu poate intelege deloc, atunci lasa-l, sincer, sa se desparta de tine. Tot e pierderea lui pentru ca nu intelege ca il iubesti.

| i0oOoOo0 a răspuns:

Mi se pare moe sau e un fel de santaj din partea lui?
Cu ce il leaga niste acte? Actele il vor face sa te iubeasca mai mult sau cum? Nu inteleg rostul acestei grabe... Nu stiu ce sa zic, dar cred ca e urat din partea lui... Asa poti spune si tu "daca ma iubesti ai rabdare". Nu stiu nu prea va vad bine...

| AnaWlm a răspuns:

Dacă te iubea, nu te şantaja emoţional cu desparţirea şi nu te obliga să alegi. Fii tare şi arată i că este pierderea lui, şi tu vei fi cea care se va desparţi de el dacă nu va înţelege că o căsătorie presupune multe lucruri. Dacă nu te simţi pregătită, nu face acest pas. Decât să îl regreţi după, mai bine mai aşteaptă.

| Mirabela_Maria_1996 a răspuns:

Cel mai bine ar fi prima data sa te gandesti daca esti sigura ca vrei sa te casatoresti, daca il iubesti atat de mult incat sa vrei sa ramai toata viata cu el si apoi daca esti convinsa de lucrurile astea intai trebuie sa ai puterea sa porti discutia asta cu mama ta poate ea il va convinge si pe el ca se grabeste, ok il inteleg si pe el ca poate vrea sa aiba o siguranta daca el e plecat dar totusi tu esti singura care il poti convinge ca il iubesti si ca da vei face si pasul asta dar intai sa vedeti cum v-ati intelege daca stati mereu impreuna si apoi o sa fie si nunta, oricum daca te iubeste te va asteapta oricat la fel si tu

| Carmen_Carmen_2000 a răspuns:

Daca te iubeste va intelege ca nu esti pregatita inca. E o prostie sa ameninti pe cineva cu despartirea doar sa faca un anumit lucru. Sper sa gasesti o solutie. Te pup. Daca te iubeste va intelege. Success! :*