| zzuzu a întrebat:

Am si eu o intrebare:d. sunt curioasahee hee... intre varul verisorului meu si mine exista vreun grad de rudenie big grin?

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este gradul VIII de rudenie, deci o ruda indepartata, fiecare dintre voi(tu si varul verisorului) aveti alti bunici(pe linie mamei ori tatalui). Tu cu varul tau sunteti veri primari, deci gardul IV de rudenie, la fel si varul tau cu varul lui si aceste grade se insumeaza.

| Zenithf a răspuns:

Dumnezeule, ce aiureala!
Pai ce conteaza ca este var cu varul tau? Poate fi var cu tine doar in cazul in care unul din parinti este frate cu unul din parintii tai, daca este frate cu unchiul sau matusa ta care este cumnata/cumnatul unuia din parintii tai, atunci tie nu tie nici o ruda. :p

regis
| regis a răspuns:

Pai depinde care var al carui verisor de al tau big grin. Spunandu-ne doar atat, s-ar putea sa fiti frati happy.
Daca imi spui exact cum te inrudesti tu cu verisorul tau si varul lui cu el, am sa iti spun exact gradul de rudenie dintre voi, bineinteles daca acesta exista. Daca verisorul tau este ruda cu tine dupa mama lui, iar cu varul dupa tata, atunci tu cu varul lui nu sunteti rudedecat prin alianta.
Oricare ar fi situatia, cu siguranta nu sunteti insa verisori de gradul II, cum vad ca s-au inghesuit unii sa afirme. Verisorii de gradul II sunt copiii verisorilor de gradul I (verisori primari), ba mai mult toti sunt absolut imporpriu numiti astfel, pentru ca verisorii primari sunt de fapt rude de gradul IV, iar copii lor verisori de gradul II si rude de gradul VI).

| Puf a răspuns:

Phai daca tata verisorului tau e frate cu mama ta, si mama verisorului varului tau e sora cu mama varului tau nu exista nici un grad de rudeniethinking E logic:-d cum sa fie strabuicii vostrii rude? Atunci parintii varluilui varului tau nu s`ar fi casatorit.

| Adredemesconf a răspuns:

@loredanna, sora fratelui tau e sora cu tine fatalaughing

| Anonima3127 a răspuns:

Pai n cred ca exista legaturi de sange. iti e var prin alianta.Asta daca de exemplu, mama verisorului tau e sora cu mama sau tatal tau, iar verisorul lui, e neam din partea tatalui lui.Asa nu exista niciun grad de rudenie, doar prin alianta.Asta o stiu si eu, pentru ca am si eu astfel de verisori "aliati" laughing

| Petronela a răspuns:

Da, sunteti veri de gradul 2

| Emena a răspuns:

Da.sunteti veri de gradul 2

| loredanna a răspuns:

Pai sunteti veri toti...sora fratelui meu ce este cu mine?

| loredanna a răspuns:

Mary3bee... faceam o gluma, era gen intrebarea lui zzuzu...

| loredanna a răspuns:

,, simplu,, cum zicea si,, badboy,, sunt veri, neamuri pe grade

Răspuns utilizator avertizat
| คℓεxą a răspuns:

Nu stiu poate, dar mai indepartat. fundita pls?:*

| andutzza776 a răspuns:

Da bineinteles e verisorul tau de 2 doua sa cum so numi la mine se num verisoara de a doua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da pentru ca strabunici vostri au fost frati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da dominisoara daca varu acela e primar celalalt verisor iti vine de al doilea, daca e de al doilea si nu primar iti va veni de al treilea.deci sunteti neamuri cu grade.

| Agnuluc a răspuns:

Nu sunteti runde. ****l ce mai astepti laughing