| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa cunosc o fata intre 20-29 de ani care doreste un viitor si stie ce isi doreste de la viata, aveti vreo idee unde as putea cauta?

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ca idee, poti apela la serviciile unei agentii matrimoniale din localitatea de domiciliu.

| sabin89 a răspuns:

Ce intrebare e asta, mai C-tin? Cum "unde as putea cauta"? Pai bineinteles ca nu pe strada sau prin piata. La locul de munca, printre cunostintele de familie sau prin cercurile prin care te invarti si tu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In niciun caz aici

| T0T a răspuns:

Aici nu o sa gasesti "o fata intre 20-29 de ani care doreste un viitor si stie ce isi doreste de la viata".

| anonimg a răspuns:

Dacă esti pregătit pentru căsătorie atunci iti poti căuta o fată; dar dacă nu esti, dacă nu poti întreține o familie, atunci mai mult rău vei face. Întâi trebuie să ai o relație cu Dumnezeu, si apoi vei știi ce fel de fată să cauti.
Nu te uita la cei care sunt familisti; oare nu din casele acestora se plâng copii lor pe site? Îți spun ca peste 90% dintre familii stau împreună de nevoie si nu din dragoste. Băiatul și-a găsit o fată, fata pe băiat, si amândoi au făcut un copil fără ca sa se fi pregătit mai dinainte pentru funcția de părinte. Familiile acestea nu sunt decât chinezării, căci tin până la o vreme. Apar probleme, neînțelegeri, certuri, lipsuri pe toate planurile -financiare, sentimentale, relaționale, etc. Aici se dă pe față caracterul fiecăruia. Rezultatul îl vedem cu ochii noștri căci trăim in mijlocul unei societăți formată din astfel de familii. Copii au cel mai mult de suferit. Se întâmplă lucrul acesta pentru că părinții nu Îl cunosc pe Dumnezeu, pentru că nu L-au luat cu ei in familiile lor, în casele lor, în inimile lor.
Pe de altă parte, o relație se construiește cu un scop, cu o țintă; si ținta unei relații este căsătoria. Altfel, este ca si cum amândoi s-ar urca într-o barcă pe ocean fără o țintă, lăsându-se purtati de valuri. Nu este aceasta naufragiu de la început?
Iar apoi, când vrei să construiești ceva iti trebuie aprobare. In relație o ceri de la părinți și mai cu seamă de la Dumnezeu. Dacă fata este temătoare de Dumnezeu si Îl iubește, atunci acesta este un început. Astfel principii curate și sfinte vor fi aduse în familie; si in ziua încercării în liniște și pace se vor face față problemelor apărute.
De aceea iti spun: caută sa-L cunoști pe Dumnezeu mai întâi. Aceasta este datoria oricărui om.

| Doub a răspuns:

Pe strada.

Ps. Sper sa aprecizi ca nu am spus "centura".tongue