| anonim_4396 a întrebat:

Atentie! Telenovela!
-----
In 2011 am cunoscut noi prieteni; un cuplu. Dupa ce ne-am apropiat mai mult, am iesit mai mult impreuna cu cercul nostru comun de prieteni.
Dupa 2 luni stateam 2-3 ore la telefon seara cu fata ( Mary ) din acel cuplu. Dar numai ca amici: barfeam, radeam, ne apropiasem spiritual.
Din cand in cand se mai certa cu prietenul ei, care pe parcurs, a devenit un prieten de-al meu.
Mi-am promis ca n-o sa fac ceva gresit si ca o sa-i povestesc si prietenului ei orice am fi vorbit la telefon. Si asa am facut. Nu m-am ferit de el, pentru ca nu mi-as trada un prieten. Din cand in cand ieseam impreuna cu ea si cu un alt baiat, in timp ce prietenul ei era la munca. Chiar il vizitam impreuna la locul de munca uneori; ii duceam si mancare la pachet etc.
----
A venit 2012.
Prin vara mi-am gasit si eu asa jumatate (pana atunci nu mai avusesem pe nimeni)
(Paula) Fata la parinti, mai mult tinuta pe-acasa, cuminte etc.
Prima mea iubire, iar eu la randul meu, prima ei iubire. Ceva foarte tare! Amandoi virgini, incepatori vai mama noastra, etc.
------
Acum 2013.
La inceputul anului, respectivul cuplu, s-a incheiat pentru 6 luni de zile. Tot cam atat timp eu am fost plecat din tara (mare durere la mine si Paula). In tot acest timp am vorbit cu Mary pe facebook, isi spunea durerea si ca ii e dor de el si tot asa, iar eu, amica fiindu-mi, incercam sa-i ridic moralul.
Dar am revenit! Am strans-o pe Paula cat am putut de tare in brate. Si ghiciti ce? I-am impacat si pe cei doi porumbei printr-o intalnire surpriza.
Toate bune si frumoase. La un moment dat se muta amandoi la ea acasa.Singurei, fiecare cu job-ul lui; de invidiat! cel putin pentru mine.
-----
Ei bine trec direct peste punctele culminante si trec la deznodamant. Eu si Paula am terminat-o! Inca ma gandesc la ea, dar in schimb ea nu. Si-a gasit pe altcineva mai bun ca mine (si cu experienta) chiar in timp ce eram cu ea. bla bla bla
Mary si al ei au facut de vreo 2 luni incoace planuri de nunta pentru toamna aceasta sau pentru la anul. El nici macar nu a cerut-o; Ba mai mult, aproape ca ea l-a tras de maneca ( Ba baiatule, ce facem?).
Eu si cu Mary vorbim macar o data pe saptamana la telefon. Insa de prietenul ei m-am departat, cercul celorlalti s-a spart, eu m-am mutat... am pierdut legatura. Dar de fiecare data cand avem probleme, eu si Mary ne sunam si ne sfatuim oarecum.
Acum.
Colac peste pupaza, Mary nu se mai intelege cu al ei iubit.
Imi spune ca nu se poarta cu ea asa cum si-ar dori si ca sunt multe planuri la mijloc, iar ea nu stie ce sa faca. Pentru ea e primul iubit, poate va fi singurul, cine stie.
Acum si eu sunt nedumerit.
De ce intreb asta?
Imi place vocea ei.
E bine educata.
Mereu i-a fost fidela, ceea ce apreciez. (O data am adormit la ea acasa pe ascuns dupa ce reparasem prin casa ceva si am luat-o in brate in somn, apoi m-a trezit sa ma dea la marginea patului; pana la urma i-a spus prietenului ei; n-a fost nici o problema).
De cate ori ieseam doar eu cu ea, la cumparaturi sau mai stiu eu ce, apropiatii ei ii spuneau 'Ce gagic ti-ai tras!' iar ea parca si ei i-ar fi suras.
Ce este iubirea? Nu este dragoste, apropiere spirituala, sex, prietenie, toate la un loc?
Ce este o pereche? Nu reprezinta doi oameni care se completeaza unul pe altul?
Curand am sa ma intalnesc cu ea. Ce sa fac? Nu sunt indragostit de ea. Dar m-as indragosti.
Ea functioneaza dupa rationament, eu dupa sentimente.
Sa ma dau la ea?

1 răspuns:
| ςгเรtเภยкค a răspuns:

Dacă tu spui că nu se mai înțelege cu iubitul ei, eu spun să mai aștepți până vor decide ce vor face în legătură cu relația lor. Dacă ei sunt încă împreună, de mai mult timp, nu cred că ar trebui să te amesteci. Mai bine rămâneți în stadiul de prieteni buni, până se vor decide ce vor face. Dacă se vor despărții, fi alături de ptietena ta și eventual încearcă atunci să te dai la ea, dar fă-o subtil. Și așa dacă sunteți prieteni, e foarte ușor ca de la o prietenie să se ajungă la iubire.Cunosc persoane. Oricum asta e părerea mea, sper să reușești, baftă!