| MultPreaInteleptulTractorist a întrebat:

Azi am plecat cu prietena mea in concediu. De dimineata, ne certam (constructiv sper) pe marginea unui eveniment pe care as vrea sa vi-l aduc in atentie:
De dimineata, ea strangea prin casa incercand sa termine de facut bagajul (pe care n-a reusit sa-l termine aseara, din varii motive pe care nu stau sa le enumar). Eu stateam la laptop pe TPU, iar in paralel cautam informatii despre pompele de benzina de pe traseu, sa stiu de unde pot alimenta. Avand in vedere ca prietena mea nu are carnet si nu ma poate ajuta deloc la condusul pe distante lungi, am zis ca e corect ca ea sa faca bagajul, iar eu mi-am asumat raspunderea condusului (am considerat ca este normal ca fiecare dintre noi sa puna osu la treaba, nu numai eu sau nu numai ea).
Cand a terminat de impachetat si eram gata sa plecam, ea mi-a zis de vreo 3 ori sa-mi strang laptopul si sa-l pun langa celelalte bagaje. Eu m-am ridicat de la calculator si i-am zis: "Poti strange laptopul si putem sa mergem", considerand ca strangerea lui se incadreaza la capitolul "bagaje" si deci face parte din indatoririle ei. Ea s-a enervat foarte tare, dar eu in continuare mi-am sustinut cauza si am refuzat sa-l strang explicandu-i ca nu este numai laptopul meu si ca amandoi il folosim si il vom folosi in concediu. Ea s-a simtit jignita de decizia mea afirmand ca nu este sclava nimanui si ca macar atata lucru as putea sa fac. Eu i-am explicat in continuarea ca ea nu poate sa ma ajute cu condusul, ca asta este situatia si ca este normal ca amandoi sa ne impartim sarcinile. Si asa a pornit o mare cearta...
Si acum, intrebarea:
Este sau nu normal cum am gandit si procedat in aceasta situatie? Eu sunt cel anormal sau ea are o perceptie gresita?
Mentionez ca cu 15 minute inainte de eveniment, am intrebat-o unde imi sunt bonurile de benzina, iar ea a spus, citez: "nu stiu, asta nu era treaba ta?"
Ea mi-a zis ca niciun om normal nu ar proceda cum am procedat eu, ca sunt absurd si extrem de greu de tolerat cu un astfel de comportament, iar eu i-am spus ca impartirea sarcinilor inseamna eficienta si ca nu mai are rost sa fim multilateral dezvoltati, ca pe vremea lu Ceausescu, ca fiecare trebuie sa-si vada de bucata lui.

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă ai putut să o ajuţi, dar ai preferat să stai şi să te uiţi cum ea, săraca, se agită, nedorind să o ajuţi dintr-o încăpăţânare uşor sadică şi puerilă, consider că ea a avut dreptate.
Pe deasupra, ţi-e "iubita" totuşi, nu o străină, se presupune că o iubeşti şi orgolii şi târguieli de genul chiar nu ar trebui să-şi aibă rostul. Părerea mea.

În plus, de fel nu eşti o persoană uşor de tolerat, ai o droaie de fixuri deplasate, chiar dacă te consideri ideal. Asta aşa, ca o paranteză. Poţi să o ignori.

| alessia5158 a răspuns:

N-ar fi atata poliloghie si imparteli de sarcini daca relatia voastra s-ar funda pe un sentiment numit iubire. Asa cu o prezinti, pare una de impartit timpul --- "cu eficienta", precum spui!

p.s. Eu ti-as fi dat papucii ---scapam de "una mie, alta tie "!

| pisoias a răspuns:

Intr-o relatie care se bazeaza pe iubire si respect,, nu se impart sarcini,,.O relatie in care primeaza orgoliile nu -si mai are rostul.Era chiar asa de greu de strans un laptop? Nu cred ca relatia voastra are viitor-fara suparare.

| darrio2007 a răspuns:

Nu este normal ce ai gandit.Cat a muncit ea cu bagajele(si al ei si al tau)si cata treaba ai facut tu? Tu, mai nimic.Asa ca daca sunteti impreuna impartiti munca in mod egal.Sunt de acord cu ea.Desi sunt barbat.Ai considerat-o o sluga. Ceea ce nu isi are rostul intr-o relatie.Ia aminte, pentru o relatie de durata.

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Pai mai baiat,te cred ca e obositor sa conduci,dar iubita ta era acolo, sa te ajute cu o apa, sa iti cante, sa nu adormi. Mna, trebuia sa faceti amandoi bagajul..Eu stau cu prietenul meu in aceiasi casa,si da,e greu tare sa ii fac eu bagajul.L-am facut singura,am vazut ca nu a iesit bine, ca i-am uitat niste lucruri, si de atunci ne ajutam. Intr-o relatie se ajuta unul pe celalalt. Unul mai uita, celalalt ii aminteste, si tot asa..Sarcinile se impart in jumate, ca doar nu traiti singuri, dar totusi impreuna..Doar imagineaza-ti cum ar fi sa iti dea ea o sarcina, tu sa ai nevoie de ajutor si ea sa se impuna spunandu-ti ca e treaba ta si doar a ta.E aiurea, mai ales intr-o relatie. Puteai sa pui laptop-ul in bagaj, ca nu te afecta de la sarcina ta.Te-ai impus fata de ea de la bun inceput, si nu a fost ok.

| Wehrmacht a răspuns:

De obicei ma trezesc la 11.Mai stau in pat pana pe la 1-2 ca mi-e lene sa ma ridic da' tie ti-a fost greu sa inchizi un nenorocit de laptop si sa-l pui langa celelalte bagaje? Aici ai fost al dracu' sau prost, nu a avut legatura cu eficienta.

| Doub a răspuns:

laughing))).
Băi, învăţaţi să lăsaţi unul de la altul.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Puteai sa lasi de la tine,nu mureai daca faceai asta mai ales ca nu strangeai carbuni in mina, hai sa fim seriosi. Condusul iti revine tie fiindca nu tine de a putea sau a vrea, tine de carnet, dar laptop-ul nu era ceva strict pentru ea. Nu vad nimic constructiv in chestia asta, poate doar faptul ca esti o capra incapatanata si ai inteles asta.

| AliGab a răspuns:

Si eu am plecat in concediu de vreo 2000 km cu cineva din familie in conditiile in care eram singura soferita, dar nu a stat nimeni sa-mi faca bagajul in locul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ti-a devenit prietena chiar as fi curios sa aflu...

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Salut!
Imi voi exprima si eu opinia de copil fara experienta in astfel de probleme.
E vina amandurora, cel putin din punctul meu de vedere.

Cred ca nu e vorba de eficentizare, ci de raspunsul pe care ea ti l-a dat in momentul in care ai intrebat de bonuri. Faptul ca tu te-ai folosit de aceasta impartire a indatoririlor pe post de scut, e partea a 2-a.(e foarte probabil sa ma insel)
Da, e adevarat, tu o sa conduci, in timp ce ea poate sa se odihneasca, desi e posibil sa stea si sa incerce sa iti faca drumul cat mai placut.
Daca amandoi ati convenit cu imparitrea sarcinilor, teoretic, nu are de ce sa se planga... teoretic.
Nu te durea mana sa iei un amarat de laptop, ca doar nu are 20 de kg.
Da, poate nu ii era nici ei "dificil" sa iti spuna unde sunt bonurile alea sau ca nu stie de existenta lor. (macar de nu te ironiza cu intrebarea, dar poate asta a fost modul ei de a iti sugera ca nu ii convine ca nu o ajuti)

Oricum, eu, nu te voi arde pe rug si sa te acuz de faptul ca ai fost o "bestie" cu acel suflet nevinovat care a trudit pana la ultima picatura de sange, pentru realizarea bagajului perfect (sunt ironic, nu tin cu ea). Inainte sa fiu si eu ars pe acelasi rug, pentru ca am o alta parere, sa nu uitam ca s-a interesat de locatia benzinariilor, deci tot in interesul calatoriei era.
Totusi, desi nu am o vasta experienta amoroasa, deci nu am fost pus in situatia asta, dar am facut si bagaje la viata mea, iti spun ca ai o problema, nu esti flexibil.
Ma, nimeni nu respecta in totalitate o astfel de imparteala, mai ales daca e implicata si persoana iubita. Cum ea isi face timp sa nu te lase sa te simti "singur cu drumul" pe parcursul calatoriei, la fel puteai si tu sa iei "dracia" (voiam sa folosesc acest cuvant) aia de laptop.

Da, pana la urma, te scot pe tine mai vinovat, pentru ca te-ai lasat condus de orgoliu, iar pe ea, pentru ca a fost "o dulce" si ti-a dat un motiv sa o faci.

E bine sa ii judeci pe altii (suntem buni la asta, cu to(n)tii excelam), fara a te pune in situatia lor sau uitand ca poate si noi am facut astfel de greseli (sa ne lasam condusi de orgoliile de moment...in cazul in care vreunul din cei care au comentat mai sus citeste asta).
Nu stiu de ce, dar am vaga impresia ca ai pus aceasta intrebare, pentru a iti dovedii ca nu ai facut nimic rau, desi e probabil sa te simti vinovat si sa fii constient ca nu e "ok" sa fii asa "rigid". (din nou, probabil doar imaginatia mea doreste sa se implice si ea).

| Iyulia3712 a răspuns:

Imi pare rau dar aici tu esti absurdul. Pe bune e un rahat de laptop. Iti era atat de greu sa il pui langa nenorocitele alea de bagaje mai ales daca ea avea altceva de facut? Chiar te-ai comportat ca un nesimtit si are dreptate. Femeia nu e sclava ta. Mai ales pentru ca tu l-ai folosit ultimul TU trebuia sa-l pui la locul lui. Asta e o cearta copilareasca si pe viitor nu te mai comporta de parca ea e datoare sa te slujeasca pe tine cand pocnesti din degete. Nu e normal!

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru Iyulia3712):

Ei ii era atat de greu sa caute niste bonuri? Si cu toate astea a zis ca e treaba mea... Eu de ce n-am voie sa fac la fel?

| Iyulia3712 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Parca vorbesc cu un copil pe bune. Eu am numai 14 ani si tot sunt mai matura decat tine care cine stie cat ai. Acum sa-ti explic ca la prosti:
- Tu ai venit cu ideea (fiecare se ocupa de ceva), dar asta nu inseamna ca daca unul dintre voi are nevoie de ajutorul celuilalt ai sa refuzi doar pentru ca "nu intra in atributiile tale". In calitate de cuplu ar trebui sa va ajutati reciproc nu sa va comportati ca doi straini.
- Poate ea chiar nu stia unde iti sunt bonurile, de care tu trebuia sa ai grija, prin urmare tu le zăpăciseși. Ea NU avea cum sa ti le caute (sa nu mai vorbim ca nu e normal), pentru ca avea de facut bagaje, dar tu ce aveai de facut cand ai rugat-o sa-ti duca laptopul langa bagaje? Exact, nimic, cel putin nimic important.

| Violetta7959 a răspuns:

Eu cred ca niciunul nu ati procedat corect. am impresia ca ar fi trebuit ca tu sa nu te cobori la nivelul ei ci sa ii arati ca tu esti mai intelegator... poate asa ar fi realizat si ea ca a exagerat(motivul pentru care si ea a gresit). Sper sa te ajute si sa va impacati!winking

| Tartarus a răspuns:

Asta este o cearta de copii mici.stiu ca numai eu cu sora mea ne certam pe chestii d-astea banale si lipsite de importanta cand eram mici.nu e normal sa va certati dintr-un motiv atat de absurd, juma de minut lua ca sa pui laptopul in geanta...aici intervine mandria