| Mihaela230 a întrebat:

Buna, aceasta este ultima mea problema care o mai am, deoarece eu nu am cu cine sa vorbesc, cer sfaturi aici și pun întrebări, pentru ca situația mea este foarte complicata.
Părinții mei nu se înțeleg de când aveam eu 7-8 ani, e posibil sa fi stat împreună pentru mine sau pentru ca nu au avut o alta varianta, eu totuși o învinovățesc pe mama mea deoarece a stat atata timp în bătăi și certuri.
Acum eu ajungând la aproape 27 de ani, ea pana acum m-a tot controlat în tot ceea ce fac, unde ies, cu cine ma duc, cât stau și multe alte chestii, certându-ma din orice și varsandu-și nervii la fel din orice, de mica am o frica fata de ei, frica de a vorbi și de a nu le spune nimic, ori din motiv ca ma cearta ori din motiv ca ma bat, asta mai ales tatăl meu fiiid alcoolic. Nu pot face nimic fără acordul lor și asta nu mi se pare normal.
Acum în situația data am o relație cu cineva cu care ma înțeleg foarte bine, mult mai bine de cât m-as fi așteptat vreodată, ei nu știu despre ea de teama de reacția lor. Ma critica din orice, ma cearta, ma verifica și suna și la aceasta vârstă, el știind situația mea a decis sa vina la mine și sa ma ia cu el.
Mi-e teama de ce or sa spună, mi-e teama de reacția lor, cel mai teama îmi este de tatăl meu.
Tot de mica dorm cu mama mea în pat deoarece ei nu mai dorm împreună de când m-am născut eu, ca stau pana târziu afara sau pe telefon ori la televizor, nu am deloc intimitate.
Ma puteți ajuta? Am nevoie de niște sfaturi!
Mulțumesc.

44 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pleaca, ti-e frica sa faci fata vietii? Bagajul si exploreaza viata de roman.

| Mihaela230 explică (pentru mgtow):

Mi e doar frica de ei, atat.

| mgtow a răspuns (pentru Mihaela230):

Trebe sa zbori daca nu ajungi cu probleme severe de personalitate

| ania a răspuns:

Nu te muta cu el decat daca te ia de nevasta. Daca te iubeste, casatoriti- va.

| Mihaela230 explică (pentru ania):

Și măritată și nemăritata tot ma poate lasa.

| AnemonaP a răspuns:

Fugi cat mai repede din mediul acela toxic. Mama ta este abuzată fizic iar tu nu faci nimic? Ai 27 de ani, dacă aveai 14 mai înțelegeam. Denunță-l pe tatăl tau si muta-te de acolo.

| Violleta2022 a răspuns:

Vrei intimitate si viata ta?
Muta-te fetita singura, ca esti ditamai femeia la 27 de ani, sanatoasa si puternica.
Nu te mai plange ca nu te lasa mama, ca nu esti handicapata fizic sa nu poti iesi pe strada sau sa nu poti sa-ti iei de munca.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să zicem că acel prieten de acum te ia cu el. Ce vei face, dacă după un timp nu te mai înțelegi cu el? Te întorci înapoi la părinți?
Nu mai este alt pat acasă să poți dormi singură? Acesta ar fi primul pas. Apoi să dezvolți treptat o altă relație cu părinții, ca să le poți spune ce vei face, și anume să pleci la prietenul tău.
Altă variantă este să rupi brusc. Astfel, din sertar să sustragi actul tău de naștere, de care vei avea nevoie, și într-o zi nu mai ajungi seara acasă. Dar asta cu un comportament care să nu atragă atenția, nu iei nimic cu tine, dispari pur și simplu.
Ca să nu te dea dispărută la poliție, îi anunți telefonic, în aceeași seară, că ai plecat definitiv la prietenul tău. și nu te mai întorci.
Dacă nu faci sau una sau alta, deja tinerețea ta s-a dus, o parte din ea. Ce urmează, cam știi, sau nu?

| relian a răspuns:

Sfaturi? Apucate sa afci ceva,ia-ti un job,lasa barbatii, aia poate for sa faca sex cu tine, apoi pa si la gara, tu ramai cu maicata si cu taiciatu care iti vor manca zilele.

Deci devino independenta, pleaca in alta tara la munca, asa cum multi au plecat sinca pleaca si acum.Asta daca in RO zici nu ai unde sa lucrezi.
Deci nu-i vorba de teama de parinti, este vorba de teama c a ramai in drum, aia este teama ta.
Pt ca tu esti matura, ai 27 de ani wow,deci parintii te pot scoate afara cand vor ei,de aici si teama asta a ta,nu de scandal,pentru ca ei fac scandal din cauza asta, pentru ca stiu ca esti la mana lor.

Ia sa fi avut tu un job, sa ai banii tai, sa vezi ca nu mai erau sefi, ori s-o faca pe sefii acolo.
Dar oamenii stiu ca esti la mana lor cu toate, deci tu fara parinti ai murit in secunda 2 laughing scuze ca rad,dar asta e adevavrul.

Cu iubitu asta ce spui cal ai,ati facut sex? De cand sinteti impreuna? Intreb pentru ca de nai fgacut sex,apoi te muti cu ala,faceti sex,ala poate no sa-i placa cum esti la pat,ramai pe drum,asta o sa se intimple.

Ce mai poti face,asta daca nu ai job? Sa mai stai asa cum esti acu,sa cunosti mai bine pe tipul asta,sa faceti sex, asta de nati facut, sa vedeti daca va placeti la cat mai multe si va potriviti la cat mai multe, iar cand vezi ca tipu este in gat dupa tine, atunci ii saluti din mers pe parintii, nici sa nu-i mai suni vreodata laughing.

Eu asa as face in locul tau.Cum frate sa dormi cu maicata la 27 de ani, pfff treaba nu-i buna deloc.
Daca dormi cu maicata, nu stiu, nu vreau sa zic mai multe.Ai dat prea putine infiormatii legate de tine si de iubitu tau.
Trebuie amanunte,cum arati tu,cum arata el,daca ati facut sex,daca ati dormit impreuna etc.
Desi mie teama ca sex nu ati facut,de dormit nici vorba,odata ce dormi cu maicata,ar fi simtit lipsa ta.

Deci bine no sa fie,ma refer daca ar fi sa te muti cu iubitu.
Nu e vorba ca nu ar fi om bun,dar s-a stii ca nu sta nimeni cu tine doara pentru faptul ca esti om bun,trebuie s-a te atraga,sa va potriviti la pat,restul le vedeti dupa.
Daca te muti,aluia no sa-i placa,dupa ce o sa faci?

Bine tu poate l-ai si intrebat,ala acu cu chimicale in cap,cu gandu numa la imperechere o sa zica exact ce vrei tu sa auzi,asta se intampla,cand esti tanar,cand nu ai relatie,cand de abia acu ai gasit pe unu, pe una esti nerabdator sa faci sex laughing indiferent cine si ce o zice, asta este adevaru.
Nu sta un barbat cu o femeie sa o tina ca afis, sa fim seriosi.

Deci ai grija ce faci, iubi poate fi o solutie, dar poate fi si grenada cu explozie intarziata laughing

| Freya1 a răspuns:

Sa iti spun o chestie, am aceias varsta cu a ta si si ai mei au fost mereu niște părinți mai ciudați sa zic asa.Si la mine erau certuri si tata consuma alcool, cei drept pe mine nu ma băteau dar erau niște părinți reci ce voiau să fac totul "cum trebuie" si de aceia m-am închis în mine.
Ideea e ca tu te-ai lasat prea mult timp controlată si de aceia acum iti vine greu sa faci orce pas dar asta se poate rezolva.

Sa o luam cu inceputul.In primul rând trebuie sa fi conștientă pe cine ai langa tine, ce fel de băiat e, daca e unul ok. Spun asta pentru ca persoanele de genul tau pot foarte usor sa "puna botul" la un pic de atenție, afectiune etc având în vedere situația de acasa si trebuie sa fi cu ochii in patru.Si eu la randul meu am facut o alegere greșită ce m-a costat câțiva ani până sa realizez ca nu e bine.Asa ca, analizeaza-ti intai de toate relația.
Pe urma, daca nu muncești cred ca e timpul să faci pasul asta si sa ai bani tai, bani pe care sa ii strângi pentru o viitoare chirie (daca nu ai o alt o posibilitate de a locui gratis înafara de iubitul tau). Cand ai bani suficienți, gaseste o garsonieră ieftina cu conditii decente si treptat du-ti din lucruri urmând ca la final sa la spui alor tai ca pleci.Nu trebuie sa iti fie frica, iar daca iti este ia o prietena cu tine sau un membrul al familiei cu care sa vorbesti dinainte despre asta.Cordonul ombilical trebuie sa se rupă la un moment dat iar tu trebuie sa înțelegi ca ai imediat 30 de ani.Eu una cand am luat o decizie (buna sau proasta) mi-am luat inima in dinti si le-am spus alor mei ca asta e ceia ce vreau sa fac, daca lor nu le place, ce sa vezi, nu au incontro pentru ca e viata mea.Asa daca vor vrea sa le mai deschid usa si sa fiu in continuare copilul lor,normal,ce sa ii caute,respecte etc trebuie sa imi respecte si ei la rândul lor deciziile,daca nu, nu au decat sa uite ca exist ca eu pragul lor nu il voi mai calcă si treaba mea daca traiesc bine sau ajung in boscheti.
Bun, pe urma sa ii explici iubitului decizia si situatia, iar treptat sa te convingi daca e ceia ce trebuie si puteti sa convietuiti impreuna, sa va căsătoriți si tot restul.

Cert e ca ceva trebuie facut, la ani tai nu mai poti sa fi ghidată ca o păpușă.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă el vrea să vă mutați împreună și tu consideri că e un tip de treabă în care ai încredere, fă-o fără să mai stai pe gâmduri.
Pleacă de acolo că altfel n-ai nici o șansă să ai o viață normală.
Problema va fi cum îți vei lua lucrurile/hainele de acolo. Pentru că presupun că nu vei putea pleca fără scandal.
Dar în cel mai rău caz, suni la 112 și chemi Poliția care te va asista până îți iei lucrurile și pleci.
După ce te vei vedea plecată, vei avea destul timp să vorbești cu ei, să le explici de ce ai plecat, să le explici că ai nevoie să-ți faci viața ta la vârsta asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Da, dar dacă respectivul îi va da papucii într-o zi?
Și la cum îi descrie pe ai ei, nu știu dacă va mai fi acceptată!
Poate doar cu un scandal mare!

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil că odată ce a plecat, își va face viața ei, indiferent că va rămâne sau nu cu respectivul băiat.
N-are nici o logică să se întoarcă la părinți acasă și nici nu cred că va face asta.
Pare o fata suficient de isteață să se poată descurca în viață.

| cristi202 a răspuns (pentru Hammurabi):

Daca ii da papucii, eu cred ca e suficient de matura la 27 incit sa se descurce singura.

| Mihaela230 explică (pentru cristi202):

Mulțumesc ????

| cristi202 a răspuns (pentru Mihaela230):

Cu drag!

| Emma30555 a răspuns:

Incearca sa ți găsești un job, sa ai banii tai. Nu te baza pe iubit neapărat fiindcă nu trebuue sa depinzi de nimeni, dacă este un băiat bun este perfect, este salvarea ta dar în viata reala nu prea se întâmplă chiar asa, și nu poți avea încredere în nimeni, adică și băiatul asta s-ar putea sa se poarte diferit când va mutați. Cat de bine îl cunoști? Sper ca nu este un tip pe care îl ști doar din mediul online, altfel s-ar putea sa faci o greșeală. Eu in locul tău as face ce am spus mai sus. As încerca să muncesc ceva, sa stau într o chirie ieftina, gazda, cămin studentesc, încearcă sa devi independenta, de plecat de acasă ar fi bine sa o poți face dar în condiții sigure

| Mihaela230 explică (pentru Emma30555):

Îl știu de mica de la 9 10 ani, si suntem de aproape 2 ani împreună

| Emma30555 a răspuns (pentru Mihaela230):

Atunci eu cred ca merita sa pleci nu mai sta pe gânduri. Dacă nu o sa fi fericita cu el, te mai descurci tu pe parcurs, ar fi bine sa muncești ceva ca să ai și tu o siguranță. Important este sa pleci de acasă, apoi sa poți sa fii independenta ca să nu stai cu el din obligație ci din iubire. Eu nu știu exact cum este el, cum e relația, dacă tu îl iubești sau e doar un colac de salvare, asta tu vei ști în timp, dar mereu sa fii luptătoare și sa te gândești la tine, nu mai sta sa te sacrifici în situații toxice.

| Lukasssz a răspuns:

FUGI! atata iti zic.Iti iei bagajele cand nu sunt ei acasa si FUGI!

| aditimus a răspuns:

Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa te muti singura, daca ai un venit si un job stabil si mai ales vrei sa ai libertate e momentul sa faci un pas...
Tebuie sa iti iei inima in dinti si sa le spui pe rand la fiecare decizia pe care candva trebuie sa o poti lua pentru a avea si tu parte de linistea ta si mai ales de fericire.
Poti eventual sa il chemi si pe al tau sa iti fie mai usor in a spune lucrurile pe care ni le-ai spus si noua.

| Mihaela230 explică (pentru aditimus):

Îmi este foarte teama de ei.

| aditimus a răspuns (pentru Mihaela230):

Te cred ca iti este teama mai ales ca 27 de ani ai stat cu ei zi de zi insa " cordonul ombilical trebuie taiat " cum spune o prietena de-a mea si sunt cazuri o gramada in tara in care copiii nu sunt lasati de catre parinti sa isi faca viata lor si tin de ei insa cand ajungi batrani si vad ca nu si-au facut un rost abia atunci realizeaza... daca realizeaza...

| mi25 a răspuns (pentru aditimus):

Daca nu are un loc de munca cum isi asigura traiul daca se muta singura?

| aditimus a răspuns (pentru mi25):

Are 27 de ani presupun ca si daca ai terminat masterul la 26...

| mi25 a răspuns (pentru aditimus):

Dar ce studii are?

| Mihaela230 explică (pentru mi25):

Am liceul și Postliceala

| aditimus a răspuns (pentru Mihaela230):

Si lucrezi?

| Mihaela230 explică (pentru aditimus):

Nu

| aditimus a răspuns (pentru Mihaela230):

Atunci nu ai cum sa te muti daca nu ai o situatie financiara decat daca te ajuta iubitul.

| Mihaela230 explică (pentru aditimus):

Asta este ideea, el vrea sa ma mut cu el, nu vrea sa ma mai lase aici.

| aditimus a răspuns (pentru Mihaela230):

Atunci ce mai astepti?

| Mihaela230 explică (pentru aditimus):

Aștept doar sa vina.

| mi25 a răspuns:

Daca nu ai un loc de munca esti intr-o situatie dificila.
Da, e o posibilitate sa mergi la tanarul cu care ai o relatie. Dar trebuie sa gandesti in perspectiva: daca intre tine si iubitul tau intervine despartirea, tu ce faci daca nu ai serviciu, nu ai casa, nu ai alt venit?
De aceea eu te sfatuiesc sa-ti cauti un loc de munca intai, apoi sa parasesti casa parinteasca.
Cat priveste faptul ca te bat ai tai, poti sa le faci plangere. Dar... daca nu ai venit si ei nu-ti mai asigura cele necesare, ce faci? Ca la varsta asta nu-s obligati, decat doar nu te pot da afara din casa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce probleme ai de nu muncesti?

| Mihaela230 explică (pentru anonim_4396):

Nu găsesc la mine în oraș, și din oraș părinții nu ma lasă să plec.

| LittlePoppy a răspuns:

Daca la 27 de ani mai stai in mediul ala...
Trec peste faptul ca inca dormi cu mama. Probabil nu aveti spatiu.
Cel mai bine e sa te muti in chirie. Presupun ca la varsta asta ai deja un loc de munca.

| Mihaela230 explică (pentru LittlePoppy):

Nu nu am, la mine în oraș nu se găsesc locuri de munca, doar la București as putea sa ma duc, dar îmi impun

| LittlePoppy a răspuns (pentru Mihaela230):

Oricum pleci de acasa. Poate e mai bine sa fii in alt oras.

| angelinamarc a răspuns:

Stand alături de ei o sa ți distrugi viata, clar ei nu sunt normali la cap sa te verifice la vârsta asta. Va trebui sa pui piciorul în prag sa ti faci curaj sa vb și sa le zici ca nu mai vrei sa fii la comanda lor și sa te muti in alta parte pe contul tău propriu. Dacă încearcă sa abuzeze de ty este politie și lege. Nu ti irosi viata din cauza frustrarilor lor

| Mihaela230 explică (pentru angelinamarc):

Ai dreptate și așa pana la 26 de ani n am realizat nimic.

| thedoctor88 a răspuns:

Cei mai importanti oameni pe care ii avem pe Pamant sunt parintii. Schimbandu-ne modul de a gandi de la unul imatur la unul matur o sa reusim sa schimbam totul in bine. Indepartam ranchiuna, ura, nemultumirea, frustrarea si ne imbogatim in bunatate, dragoste, respect. Sanatate si succes in toate lucrurile bune pe care o sa le faci.

| Mihaela230 explică (pentru thedoctor88):

Mulțumesc.

| thedoctor88 a răspuns (pentru Mihaela230):

Nu ai pentru ce.