| Jose21 a întrebat:

Buna all. De ce credeti ca mai vor femeile copiii cand o nastere e foarte foarte fff dureroasa si groaznica? Sa nu mai spun de schimbarile corpului. Am 22 de ani si niciodata nu m-a gandit ca in viitor sa am copii vreodata, insa iubitul meu( sunt impreuna cu el de 4 ani) imi spune de faptul ca si-ar dori ca peste cativa ani dupa ce ne casatorim sa avem copiii.Si mai vrea si 2-3. Ii plac copiii, eu nu pot spune ca nu imi plac, dar cand stiu ca e vorba sa ii nasc eu mai bine mor. Am vazut o nastere in direct si mi se pare terifiant si oribil, dezgustator. Poate o sa spuneti ca am tru ca minte de copil sau ca nu sunt normala, dar eu nu as putea sa ma maltratez singura si sa suport tata durere. E groaznic sa imi pierd iubitul doar pentru ca nu vreau copiii. Mi-as dori sa fiu sterila sau sa ma fi nascut barbat, e atat de simplu sa fi barbat.
Ce pareri aveti de aceasta situatie?
Multumesc anticipat de raspunsuri. O seara buna

41 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu iti iubesti partenerul, ci doar crezi ca il iubesti.

| KodrutZ a răspuns:

Ar fi bine sa vezi un psiholog. REPEDE. Televiziunea are obiceiul sa timpeasca. Nu te mai uita la prostii. Nimic nu e mai frumos ca rezultatul unei nasteri, iar procesul in sine nu asa de groaznic la urma-urmei. In alta ordine de idei, nu fa copii. Las' ca se ocupa astia de culoare sa populeze spatiul lasat de astia de-alde tine. Auzi, "fff dureroasa si groaznica"... asta poate daca nasti pe cimp. Nevasta-mea a nascut la un spital decent si nu a fost nici dureroasa, nici groaznica, chiar daca au fost unele complicatii care puteau duce la nasoale urite gen deces mama, copil, sau ambii. Intr-un final totul a fost foarte OK.
P.S. Nu, nu ar fi fost atit de simplu sa fi fost barbat. Barbat cit de cit iresponsabil, desigur, ca de animale e plina planeta. Probabil ca daca erai barbat ai fi fugit cind auzeai ca ti-e partenera gravida...

| AtateaConditii a răspuns:

Un copil e cel mai frumos fiinta din viata omului. Trebuie sa ii demonstrezi iubirea si prin fapte nu numai prin cuvinte. Copilul iti face un scop in viata, ai pentru cine sa lupti, cine sa te ingrijeasca la batranete. Macar priveste partea buna a sarcinii, nu iti mai vine menstruatia 9 luni, fara dureri abdominale sau crampelaughing.

| mont a răspuns:

Lasa-i incolo de copii, mai bine nu fa, exista destule suflete chinuite pe pamantul asta/in tara asta, nu mai e nevoie si de altele. Cu privirire la expresia ca mai bine te nasteai barbat, nu e chiar asa, tine cont ca in general barbatii muncesc pe santiere/in alte locuri de munca nasoale si periculoase, apoi ei trebuie sa plateasca o gramada de bani pentru a avea prietena, tu esti fata iei banii de pe ei, mai bine sa fi de partea asta.

| KodrutZ a răspuns (pentru mont):

Stupid answer award!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai taci dracu' ca si la WC poti muri cand te scremi. Oameni destepti rau pe TPU...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce parere sa am. o sa mori singura. si nu ca nu gasesti barbat care sa nu vre copii, sunt destui de aia, dar aia nu sunt oameni care vor relatie de durata. actualul o sa te lase ca vrea copii ( crede-ma daca o sa plece daca nu vrei si tu) si peste care o sa mai dai nu o sa stea mult cu tine.

"e atat de simplu sa fi barbat" laughing ce chestie sa zici si tu acum.

| Madayna a răspuns:

Nu cred ca o femeie poate gandi asa, in primul rand sa ne gandim la mamele noastre care ne-au nascut, in chinuri sau nu dar merita orice un copil. Chiar daca stiu ca o sa fie dureros, niciodata nu m-am gandit sa nu am copii, ador copii. Gandeste mai pozitiv, cel mai minunat lucru pe pamantul asta este sa dai nastere unui copilas.

| Jose21 explică (pentru Madayna):

Nu cred ca ar trebui sa ne gandim la mamele noastre. Ele au ales asta. Dar asta ma mira: cum majoritatea femeilor gandesc ca tine si vor neaparat un copil. Pe mine insa a fi mama si a da nastere unui copil e un lucru care ma inspaimanta si ma face sa regret ca sunt femeie. Poate sunt eu anormala si gandesc asa dar mi-as dori sa raman la varsta pe care o am acum tot timpul si sa nu vina momentul sa schimb ceva atat de radical.

| Madayna a răspuns (pentru Jose21):

Pentru ca asta e rostul femeilor pe pamant, sa dea viata.

| unprietenaproape a răspuns:

O sa ti doresti si tu la un moment dat.
multe femei sunt ingrozite de durere, dar pentru asta apeleaza la cezariana

| KodrutZ a răspuns (pentru unprietenaproape):

... si cezariana nu doare, desigur. E ca un masaj la pleoape. laughing

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Eu nu am trecut prin asa ceva, am doar 17 ani, dar gandeste-te putin: majoritatea femeilor isi doresc atat de mult copii, copii care provin din sangele lor, pentru care se sacrifica, cred ca este asa de minunat. Intr-adevar o nastere este foarte dureroasa din cate stiu si eu, dar daca femeile pot rezista la o astfel de durere, tu fiind femeie de ce crezi ca nu poti sa rezisti? Majoritatea trec prin asta si totusi traiesc. Eu cred ca ar trebui sa discuti cu iubitul tau, sa te ajute sa iti invingi aceasta teama si apoi sa fii de acord cu el.

| happy31animation a răspuns:

Daca te iubeste, te intelege!

| unknøwn a răspuns (pentru happy31animation):

Asta-i cel mai idiot argument. Folosit de femei care au sub 12 ani, evident.
Daca esti femeie si ai peste 12 ani si folosesti argumentul asta, meriti sa mori batuta cu sarma ghimpata si mai multe nu.
Nu vrea sa vina cu tine de manuta la shopping? Nu te iubeste!
Nu conteaza ca n-are timp de pierdut cu rahaturile tale, ca in timpul ala ar putea face ceva de 10 ori mai productiv decat sa stea dupa tine sa vada cum intri in 8 magazine, probezi cate 3 rochii in fiecare si la final cumperi doar una.
Asta e un argument idiot. Si iti poti da seama ca e idiot doar prin simplul fapt ca merge bagat la orice.

| Jose21 explică (pentru unknøwn):

Ai perfecta dreptate.Aici nu merge ca daca te iubeste, te intelege. De asta am zis ca as putea sa il pierd pentru ca sunt constienta ca niciun brarbat nu ar sta cu o femeie dar care sa nu vrea un copil. Ar pleca imediat.De aici rezulta si faptul ca pana la urma rostul iubirii e pana la urma doar reproducerea si facerea de copiii, deci de fapt nu e iubire ci doar instinctul de reproducere si atat.

| KodrutZ a răspuns (pentru Jose21):

Rostul iubirii e sa se concretizeze in ceva la care sa te uiti si sa zici "uite, asta am facut noi si doar noi, oricine altcineva ar fi facut asta nu iesea la fel". Altfel f*&i vint, imbatrinesti, si o sa iti sune apa in cap de singuratate. Plus de asta copiii te motiveaza cu totul altfel in tot ceea ce faci. Fara copii merge si "las' pe miine", "hai ca merge si cu salariu mic" si alte de-astea. Discutam de oameni normali la cap, nu de asistati social. Cum ziceam... fa-ti un bine si vezi un psiholog. Psiholog am zis, nu psihiatru. Asta ca sa nu zici ca te consider nebuna. Esti "normala" conform cu ceea ce vrea societatea de la noi. Societatea vrea sa visam cai verzi pe pereti, sa "ne traim viata" si sa crapam dracului singuri. Mai putini oameni sint mai usor de controlat. Nu stiu daca esti o persoana religioasa sau nu (eu nu sint absolut deloc, trebuie sa subliniez asta, chiar ma consider anticrestin moderat), insa una dintre chestiile logice si de bun simt din biblie e aia cu "cresteti si va inmultiti si stapiniti". Frica ti-o pot trata altii, ignoranta insa tine de tine sa o lasi deoparte.

| Jose21 explică (pentru KodrutZ):

In cea mai mare parte ai dreptate. Insa la batranete copiii nu prea ii ai langa tine. Copiii sunt ai tai cat sunt mici, cand cresc pleaca in foarte mare parte in "lumea lor" ca sa spun asa.Stiu cazuri ai caror copiii sunt in strainatate de 7 ani si nu au venit niciodata acasa. Poate da o sa mai ai cu cine sa vorbesti la telefon sau poate, subliniez poate, o sa ai cu cine sta la masa de sarbatori insa cam atat, nicidecum nu stau langa tine. De fapt faza cu copiii e sa iti faci datoria in societate si e pur si simplu asa din instinctul de reproducere al omului(poate suna putin aiurea dar cam asa e )si cum spune vorba aia "daca nu plantezi un pom, nu faci o casa, nu faci un copil" nici nu poti spune ca ai trecut prin viata.Da foarte bine ai zis ca ei te motiveaza; pentru ca un copil cere bani, timp si atentie si totodata stii ca intr-zi tot ce ai muncit si adunat o sa le lasi cuiva si nu ai muncit chiar degeaba.
Toate au un sens, insa frica de ceea ce presupune o nastere ma depaseste si ma face sa ma opun vehement.Dar la drept vorbind nu stiu daca chiar as putea sa raman fara, intrucat una din consecinte ar fi faptul ca raman si fara sot(nu stiu barbat care sa nu vrea copiii). Poate momentan sunt si prea tanara si prioritatea e sa termin facultatea dar cine stie se poate intampla si fara sa vreau sa am o sarcina(de obicei de ce fugi nu scapi).
Am postat intrebarea aceasta aici pentru ca voiam sa vad dupa cum am mai spus daca mai gandeste cineva ca mine si de asemenea in ce mod reactioneaza societatea daca pot spune asa atunci cand aud o femeie ca nu doreste copiii, daca e considerata nebuna sau redusa.
Plus, nu m-ar deranja daca mi-ai fi spus ca sunt nebuna sau stiu eu ce intrucat fiecare are dreptul la o parere personala iar mai presus de aceasta nici nu ma cunosti iar pentru o afirmatie e nevoie de mai multe argumente.Si da un psiholog te ajuta sa vezi altfel lucrurile si nu, NU inseamna ca esti nebun pentru ca multi considera ca daca s-ar duce asta s-ar spune despre ei.
O zi buna.

| KodrutZ a răspuns (pentru Jose21):

Pai nu aveam de ce sa zic ca esti nebuna, ca nu esti. Generatiile astea mai tinere sintem dezorientati, debusolati si asaltati non-stop de modele/mesaje complet eronate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Sa iti traiasca podoaba laughing. chiar nu credeam eu ca esti asa de mare incat sa ai nevasta si copil. hmm, pana la urma nu toti au varste intre 14.16 ani.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc! Ei, is cu un picior in groapa, dar ma simt tinar. Pina la urma cel mai important e cum te simti, nu ce scrie in buletin sau cit de ramolit pari la prima vedere... happy

| Costel_Alexandru_1994 a răspuns:

Ce sa inteleeaga ma? ba voi ati luat-o razna cu daca te iubeste te intelege? Atatea fite n-am vazut in viata mea pai pentru ce mai esti femeie? leaga-ti trompele si i-ati pe unu care nu vrea copii.Fiecare barbat vrea copii daca femeii ii este frica si nu vrea sa plece.Ma-tii nu i-a fost frica sa te nasca nu?

| KodrutZ a răspuns (pentru Costel_Alexandru_1994):

Bine punctat. Si pe la 40-50 o vezi ca se plinge ca e fata batrina. Eh, noi sa fim sanatosi, oricum sint mai multe femei decit barbati...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Costel_Alexandru_1994):

Tare de tot.I-ati unul care nu vrea copii.Ai dreptate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

La abtarnete o sa caute un copil de suflet sa le dea o farfurie de mancare cand nu vor mai putea.Si inca unul negru cum ziceai, ca astia albi nu s emai nasc din cauza durerilor.laughing)) Tare de tot faza cu negrii.rolling on the floor Asa e.

| Jose21 explică (pentru Costel_Alexandru_1994):

Aici nu e vorba daca i-a fost frica mamei, bunicii, strabuniciii etc.Aici e vorba de mine.Nu imi pasa de ce au vrut ele, nu i-am zis eu ca vreau sa ma nasc.Plus ca pe vremuri era mai greu cu contraceptia.
Nu mi se pare a fi o fita asta.Si nu mai suntem in Epoca de piatra pentru ca femeia sa fie vazuta ca o masina de facut copiii.
Si da, cred si eu ca orice barbat isi doreste copiii ca doar el nu face mare lucru(pe barbati ii doare daca s-au intepat cu un ac
)dar daca ar suporta durerile unei nasteri nu s-ar mai trage mult spre avea copiii.
Multumesc oricum de raspuns. Adevarul e ca vreau copiii dar frica de schimbarile si trairile de pana la a avea copilul ma face sa aman foarte mult momentul, poate pe la 30 si ceva incolo si nu pana la 30.
Am postat o astfel de intrebare sa vad daca mai gandeste cineva ca mine sau sunt eu nebuna.
O zi buna

| Costel_Alexandru_1994 a răspuns (pentru Jose21):

Esti nebuna laughing daca nu mai esti in epica de piatra poti naste linistit oricum daca ii vei spune-i barbatului de langa tine peste 10 ani adica cand o sa ai 20 ani ca tie frica de nastere si ca trebuie sa te inteleaga daca te iubeste, iti da o mama de bataie si te lasa.Nu sunt barbatii animale dar nu poti spune faza cu iubitu la orice.(Daca ma iubesti nu facem nimic, Te iubesc dar stii nu vreau sa facem dragoste) si chestia asta mi se pare aiurea mai bine taci, ca daca nu vrei sa faci nimic inseamna ca nu il iubesti

| lTudyl a răspuns:

II spui simplu : NU VREAU COPIL, NU VREAU SA MA CHINUIESC SI SA MOR!
Daca te iubeste, te intelege!
Poti sa te duci la un cabinet si sunt multe metode de sterilizare temporare. Daca in viitor o sa vrei sa faci copil, o sa poti!

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru lTudyl):

Sa mori? numai esti in secolul 19.

| KodrutZ a răspuns (pentru lTudyl):

Ai 11 ani, nu? Daca ii zice asa ceva si o iubeste, ii da una peste bot sa o trezeasca la realitate. De murit poti sa mori stind pe scaun.
P.S. Nevasta-mea are diverse probleme medicale nasoale (recuperare dupa embolie, nu e treaba gineco) care o impedica sa aiba o sarcina cel putin vreo 2 ani de acum incolo, poate chiar pentru restul vietii, iar daca o va avea, va fi cu riscuri mari, cel mai probabil. Avem un plod, mi-a zis ca daca vreau sa o las fiindca nu mai poate sa produca unul in curind ma intelege. Impreuna am mers pina aici, impreuna mergem si mai departe. In cel mai rau caz infiem. Asta e problema, fiindca putea sa moara si inca e situatia cam nasoala, dar sa fii sanatoasa fizic si sa vii cu astfel de bazaconii...

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

,,ii da una peste bot sa o trezeasca la realitate,,. rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Fii serioasa si nu ai inghite c vezi la televizor.Nu mai suntem in epoca aia in care era asa chin la o nastere.Televiziunile in general sunt pentru a manipula si baga in sperieti populatia.In ziua de azi se naste foarte usor si cu minim de durere. Mama a avut 11 frati, tata 9, ce mai ai de zis? Si inca la varsta de 50 si ceva de ani, bunica mai voia copii. Tot ce vezi la tv e cu scop de manipulare.Ai 22 de ani, fii serioasa, un copil e reflectia ta.De fapt doresti copii dar to-e frica de durere.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Functioneaza. Nasul nostru de cununie si de botez al asteia mici a trecut printr-un divort si la citeva luni dupa o despartire neasteptata si o cam luase pe aratura ca vorbea una doua de ultima tipa. La un moment dat mi-a zis "Codrut, daca mai vorbesc despre... sa imi dai vreo doua palme". Idee foarte buna dealtfel pentru trezirea la realitate. Nu am aplicat-o inca ca mi-e sa nu il adorm vreo ora-doua in loc sa il trezesc...

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

laughing)))) Scz am comentat la tine, am scris la raspuns dar probabl era focusul pe comenteaza la tine. daaa, femeile mai trebuie trezite, nasul a avut o idee buna cu ce ti-a zis.laughing)

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca doresti ceva nu ti-e frica de durere. Sau esti timpit de tembelizor. Puii mei, prin cite au trecut inaintasii nostri... si ma gindesc la bunici, nu la Stefan cel Mare. La noi vai, au, ma doare, sa iau un rahat-scump-si-care-creeaza-dependenta gen Nurofen, repede! Si cind ma gindesc ca jucasem niste meciuri in liceu cu incheietura de doua ori cit era in mod normal cu bandaj compresor pe ea si fara sa iau rahaturi si nu am murit deloc... pai generatiile astea acuma ar fi in stare sa isi faca morfina daca dau cu piciorul de bordura oleaca.

| Jose21 explică (pentru lTudyl):

Nu am zis ca de la chinurile nasterii mori ci decat sa suport asa durere mai bine prefer sa mor.

| Jose21 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, vreau copiii dar frica ma depaseste.

| Jose21 explică (pentru anonim_4396):

Aici e misoginism. Asta cu palma si prostii din astea ca trebuie trezite bla bla. Eu daca as primi o palma de la partener l-as lasa in secunda doi. Nu accept sa dea in mine cineva. Parerea mea e ca cei care lovesc o femeie sunt doar niste imbecili care au lipsit atunci cand D-zeu a impartit mintea. Si da stiu ca probabil acelasi lucru o sa il spuneti si de mine pentru ca nu vreau copiii sau mai stiu eu ce. Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar un barbat ce loveste o femeie nu prea e barbat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jose21):

Stai linistita raga Jose21, cand av veni timpul sa iti dorescti cu adevarat copii, vei face totul pentru ei. Sfatul meu e ca daca nu vrei copii sa vb c iubitul tau ca sa stie.El daca vrea si tu nu vrei din cauza durerilor, te poate parasi. Vwei suferi si alte din astea.Un copil e bucuria vietii tale.gandeste-te numai sa-l tii in brate.Eu si sotia mea ne dorim enorm, are trompele legate in urma unei nasteri dificile, cezariana si nastere prematura.Am fost la medic si ne-a spus ca o sarcna e periculoasa acum.Dar ea,nu si nu,ca risca, vrea sa mergem sa ii dezlege trompele. Nu trebuie sa-ti fie frica, dar cum spuneai, pe parcurs cand vei simti nevoia sa ai copilul tau, poate vei alunga aceasta frica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jose21):

Corect asa e, eu doar eram amuzat de acel comentariu.Nici eu nu am dat si ici nu dau in sotia mea.NU am luat-o s-o bat.am luat-o pentru ca o iubesc si vreau sa fie alaturi de mine. Facem amandoi un intreg si nu sunt nici eu de acord cu bataia si scandalul. Daca vreau sa lovesc, pot foarte bine sa imi fac un sac de box si dau cu pmnii in el pana adorm. O seara placuta.

| lTudyl a răspuns (pentru Jose21):

Eu am dat un exemplu, multi de aici nu au inteles la faza cu "muritul".
Era un EXEMPLU! Te gandesti tu la ce sa ii spui, ma rog, important e ca ai prins ideea!