| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si nu am avut niciodata prieten. Sunt o fire foarte timida si nu ma prea bag in discutii. Cand eram mica am fost grasa si toti copiii radeau de mine, de asta nici nu prea am avut prieteni. Acum am slabit, dar situatia nu s-a schimbat. Acum o luna am vazut in baiat cu trei ani mai mare ca mine. Lucreaza aproape de scoala mea. Imi place foarte mult de el. Tot timpul ma gandesc la el. Il vad aproape in fiecare zi, dar sunt prea timida ca sa il bag in seama. Ma simt atat de rau. Uneori sunt geloasa. Ma gandesc ca poate vorbeste cu alta fata. Poate sunt prea urata pentru el. Imi vine sa plang mereu. Urmeaza sa nu il mai vad 6 zile. Nu stiu ce sa fac. Ma simt atat de singura.

Răspuns Câştigător
| BlackRose03 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situație si inteleg.Sunt timidă, nu vorbesc cu aproape nimeni si pana acum 3-4 ani am fost cea mai grasă fata din clasa si batjocorită, dar acum desi am slăbit si vorbesc putin mai des cu altii tot timidă am rămas.
Si mie mi-a placut de un băiat dar n-am avut curaj sa-i zic si dupa cateva...luni l-am uitat.
Si tu vei uita la un moment dat...
Daca vrei sa ai o relație cu el gandeste-te la faptul ca asta ar fi singura ta sansa.
Exersează in fata oglinzii inainte sa vorbesti cu el daca crezi/stii ca te vei face de ras când veti vorbi.
Incearca sa faci o conversatie imaginară între tine si el rugând un membru al familiei/coleg/prieten sa vorbească cu tine in locul lui.Fa asta pana prinzi curaj si simti ca esti pregatita.
Dupa cateva zile in care ai exersat mergi la el(daca vrei însoțită de cateva colege care sa te încurajeze de la o anumita distanta, astfel încât el sa nu le observe) si intra in vorba, discutati despre locul lui de munca pentru inceput, apoi despre ambitiile comune si pe urma începeți sa va faceti complimente unul altuia.
Daca totul decurge cum trebuie continua sa faci asta pret de cateva zile. Daca nu te invita in oras sau vezi în privirea lui ca e dezinteresat renunta.
In schimb ai putea sa ai parte de relația visată.
Si daca nu-ti iese n-ai nimic de pierdut.
Gandeste-te.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Hei, fetelor, ce stiti voi!
La noi in clasele 5-8 au fost doua fete, prietene, le poreclam "pui de balena". Rareori vezi fete atat de grase.
In liceu am plecat la alta scoala, nu ne am intalnit pana dupa facultate.

Intr-o zi m-am intalnit cu ele, m-au oprit pe strada. Nu le-am recunoscut.
Doua fete "bomba", ca niste manechine. Ania cand s-au prezentat mi-am adus aminte de ele, cum aratau cu 7-8 ani inainte.
Alte fete, care au fost subtirele si au fost "visul baietilor", s-au ingasat si s-au facut urate de la gramada de cosmetice pe care-si "tencuiau" zilnic pe fata.

Concluzia: omul se schimba in timp.

Asa cum ai slabit pana acum, peste 2-3 ani vei deveni o frumusete de invidiat!
Secretul este unic: fii totdeauna zambareata, nu te intrista ca esti urata, fiindca nu esti.
Daca vei zambi, baietii vor umbla dupa tine "cu limba scoasa". Tu doar va rebui sa alegi (bine) dintre ei...

| OldSoul a răspuns:

"Dacă lupţi poţi să pierzi, dacă nu lupţi ai pierdut deja."
Asa ca, capul sus, si incearca-ti norocul.
Acum desigur, nu ma refer sa mergi sa-i spui direct ca il placi.
Incerci sa cauti un pretext (De exemplu mergi il intrebi ceva, si ii spui ca l-ai confundat, ca, credeai ca este un var de al tau, dar se pare ca nu e) mai apoi cred ca te descurci.

| minrest a răspuns:

Dar poate ca esti tocmai genul lui. Tu oricum nu il poti baga in seama, nu vrei sa creada ca esti fata usoara. Poti de exemplu sa iti faci de treaba pe acolo, poate te abordeaza el. Tu o sa il incurajezi discret, barbatii nu au nevoie de multa incurajare. Iar in ce priveste rasul... ai 17 ani, iesiti din perioada cu rasul, oricum mai ai cel mult un an de liceu. Ia mai dai dracu'. Gata, au ras, s-au simtit bine, sa se mai duca si p'acasa, vine facultatea si acolo nu se practica asa ceva.

| danay72 a răspuns:

Invata sa te prețuiești mai mult și sa ai încredere în tine. Fii pozitiva și nu te crede fără valoare. Atitudinea pozitiva te ajuta sa te bucuri de cei din jur și chiar sa socializezi. Nu uita ca o inimă vesela este sănătatea trupului.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Wow, ce disperata! "urmeaza sa nu il mai vad 6 zile". Oamenii plecau la razboi si exista posibilitatea sa nu se mai vada vreodata, iar tu plangi ca nu il mai vezi 6 zile. Nici nu ma mir de ce nu te place nimeni. Esti cam disperata, ar trebui sa schimbi asta.

| RoseBlack01 a răspuns:

Hei. In primul rand, inainte sa te gândesti sa l bagi in seama pe acest baiat, incearca sa ai mai multa incredere in tine. De exemplu, spune ti in fiecare dimineata ca esti cea mai frumoasa si cea mai inteligenta fata. Trebuie sa faci cumva sa ai mult mai multa incredere in tine. Iar in legatura cu acest baiat, de ce nu incerci sa te prefaci ca nu ai telefonul la tine si ca nu stii cat este ora? Pur si simplu intreaba l cat e ceasul si dupa ar putea sa te bage el in seama. Insa, sa ti zic o chestie, incearca sa nu pari topita dupa el si de fapt cel mai bine ar fi sa nu l mai placi asa de mult. Nu ti zic in nume de rau, dar cel mai bine ar fi sa stii ca l placi dar undeva in adancul sufletului tau pentru ca altfel ai suferi prea mult.
As mai avea un sfat pentru tine, incearca sa ti faci si prieteni si daca nu, incearca sa vorbesti cu cineva virtual, pe care nu l cunosti, asta poate te ar face sa te mai deschizi. Si bineinteles ala virtual ramane virtual. happy O zi placuta.

| MichaelJackson123 a răspuns:

Linișteste-te, dragă. Urmează să nu îl mai vezi o vară întreagă. Te vei obișnui.