| KaterinaPOFM a întrebat:

Buna am 18 ani si pana acum vara de vara am stat si am avut grija de fratele meu mai mic, cand ai mei au fost la lucru. Am avut timo de mine dar au fost si zile in care am ratat unele lucruri frumoase. Fratele meu are 10 iar eu inca trebuie sa stau cu el. Problema e ca am o relatie de 1 an jumate iar prietenul meu nu mai sta in acelasi oras cu mine iar avand in vedere ca e vara vreau sa stau mai mult cu el insa parintii nu ma lasa din cauza ca trebuie sa stau cu fratele meu. Precizez ca merg la prietenul meu odata la 2 sapt si stau doar 2 zile maxim. Banii de drum sunt munciti de mine deci nu asta ar fi problema. Oare trebuie sa trec oedte cuvantul lor? Sa plec si sa ii las sa se descurce fara mine? Sau ar trebui sa ascult de ei?. Fratele meu se descurca singur, doar ca ei nu vor sa il lase sa stea singur... Multumesc

Răspuns Câştigător
| Clorox a răspuns:

Hai ma taceti dracu cu chestiile astea ca nu o sa fie cuminte sau ca strica ceva, eu la 6 ani faceam de mancare si nu am ars casa!
Nu va inteleg, de parca da foc la casa daca pleci cateva zile!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un copil de 10 ani nu se poate lasa singur. Poate ca "se descurca", dar poate face si probleme, necontrolat si nesupravegheat.
Daca parintii tai se inteleg cu prietenul tau, iti recomand sa discuti cu ei problema si propune-le sa pleci cand isi iau concediul, sau sa-l lase pe fratele tau la careva dintre rude (bunici, matuse etc) pe timpul cat esti plecata.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca baiatul acela te iubeste va intelege. Nu prea ai ce face. Voi tinerii de astazi trebuie sa fiti supravegheati. Pe mine m-au lasat bunicii cu vaca, porcii, gainile, gastele si curcile la 11 ani, singur. Au plecat la bai. Doar mancare, venea o fina si-mi facea o ciorba si felul doi ca dimineata si seara ma descurcam eu si oricum, fina n-ar fi avut timp lucrand la CAP.

| Lawliet14 a răspuns:

Nu cred ca e ok sa-l lasi singur. Gandeste-te ce se intampla daca pateste ceva!

| UnBroken2016 a răspuns:

Daca il lasi si pleci o sa ai mari probleme cu parintii tai. Plus ca nu stii ce face copilul si in cel mai rau caz il ai pe constiinta toata viata.

| mihaicelsfant a răspuns:

Fratele tau va fi cu tine pana la moarte. dar baiatul acela poate peste o luna nu o sa mai fie cu tine. gandeste-te si tu putin.

| Meli2314 a răspuns:

Stau singura de la 7 ani, nu inteleg de ce parintii tai n-au incredere in el.

| DanielBogdan a răspuns:

Se descurca singur, eventual incearca sa-l convingi cu ceva sa nu te spuna ca sa nu ai probleme cu ai tai si o sa fie totul bine!

| KaterinaPOFM explică:

Chestia e ca ar st Singur doar de la 08:00 pana la 15:00 timp in care se joaca la calculator, mananca ce i.au pregatit parintii si iese afara. Are telefon si poate sa ne sune sau sa il sunam oricand. Dupamasa cand trebuie sa am grija de el eu stau in casa de la 5 si pana seara la 21:30 el e afara avand doar telefon si chei la el.