| smartdjs a întrebat:

Buna am 26 ani, si am avut o relatie de 6 ani cu o fata, din timpul facultati. Ea este o fata serioasa sincera fidela de incredere de fapt amandoi am fost la fel dar are o problema nu percepe dragostea, am asteptato 3 ani pentru a face dragoste cu ea. Dupa acest moment ea a inceput sa spuna ca sunt un obsedat sexual, am discutat cu ea sa rezolvam problema dar ea nu doreste spune ca ea nu percepe dragostea ca pe ceva normal intr-o relatie, ci ca ea tb sa existe dar fffff rar. Am ajuns la concluzia ca este firigida, asta si datorita educatie din familie care a fost una fff severa si copilaria grea. Am safatuit-o sa mergem la o consiliere dar nu doreste sa auda de asa ceva ea spune ca e ok. In urma cu 3 luni ne-am despartit am luat eu acesta decizie. Ea ma cautat sa ne impacam iar eu am spsu nu si acum e invers o caut eu, as vrea si eu sa ma impac cu ea numia daca ar fi dispusa sa rezolvam problemele, ea acum vb cu un tip si din discutile cu ea inca nu se stie ce va fi intre ei, si el spune la fel ea este genul fetei clasice care percepe dragostea sex numai dupa casatorie, si eu ma intreb oare chiar dupa casatorie va fi altfel avand in vedere ca ea asa gandeste, am observat ca si acel tip este indecis, ea ma iubeste mult dar ultimadata ne-am certat rau si asta datorita si geloziei ei. Ea acum chiar dac anul este cu mine, vede in persoan me aun om stabil si plin de ajutor. Ce sa fac? oare se va schimba ma fost la un psiho si mi-a spsu ca ea are un complex are o problema psih, frica teama, mai ales ca a avut probleme in familie. Ce e de facut? As vrea sa ne impacam dar ea acum es te fff confuza comunica cu un bait de vreo luna dar mi-a spus ca nu este nimic intre ei doar ca vb la tel sau intlanit de vreo cateva ori, ea spune ca nu este nimic intre ei si el la fel ca nu e sigur daca este ceva de viitor. Am fost impreuna 6 ani si ea tine inca la mine dar se gandeste ca am jignit-o rau ultimadata, ea este foarte vulcanica si impulsiva si am rabdat pana la un punc dar dupa am rabufinit si eu ( sunt taur) si pe ea o dor acele cuvine, si de asta este incerta confuza ce sa faca.

Răspuns Câştigător
| campanario a răspuns:

Buna smartdjs happy. Sa vb cu ea mai serios, sa iti ceri eventual scuze, si sfatul meu cel mai mare e ca trebuie sa iti recuperezi relatia. 6 ani nu's de aruncat pe geam.Cat despre persoana care e cu ea, o sa isi dea ea singurica seama ca nu e de ea, si atunci o sa isi aminteasca de tine. Stiu ce inseamna sa tii cu sfintenie la o chestie mai serioasa, cum ar fi sexul. Nu stiu poate am inteles eu gresit, ai asteptat'o 3 ani ( nimeni nu facea asta ) si dupa aia ati facut si dragoste nu? Ca banuiesc ca ati facut. Si am impresia ca o faceati mai rar si tu iti doreai sa o afci intr'un moment in care ea nu era disponibila. Probabil de aceea te credea obsedat happy. Oricare ar fi motivul, recupereaza'ti relatia, fata ca ea nu mai exista happy

5 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Şi tu ai rezistat 6 ani aşa? Eu nu stăteam inactiv sexual cu femeia lângă mine mai mult de un an pentru nimic, niciodată în lume.
Dacă refuză să primească ajutor pentru problemele-i psihice, las-o în pace să se ducă la altul.
Sincer mi se pare foarte masochistică răbdarea pe care ai manifestat-o tu, te-ai torturat singur 6 ani de zile. Doamne cât timp preţios ai pierdut!
Las-o şi, parafrazându-l pe Dragalasul, caută-ţi o femeie cu capul pe umeri nu o încuiată cu mentalitate premedievală!
Fiziologia ta nu e bătaia de joc a nimănui!
Salut!

| Zazu a răspuns:

Cretzufinish, ce sa mai discute, nu au avut timp 6 ani de zile? Dece oamenii nu inteleg ca daca nu a fost pana acum pic de comunicare, nu o sa fie niciodata? Vorbim despre comunicare ca despre ciorba de fasole verde facuta de mama ieri.Nu se intelege de la sine ca nu exista asa ceva, si ca nu toti oamenii sunt capapili de comunicare si de facut un compromis, le place starea in care sunt si nu vor sa faca nicio o swchimbare.Ca vor sa mearga la un speciliast? Cine nu vrea sa fie ajutat nu poate fi ajutat, e o modificare in comportament.Sa inteleg ca o iubesti, si ai senzatia ca o va face cu celalalt mai repede decat cu tine, este foarte posibil, dar e alegerea ei. Daca 6 ani nu a vrut, poate se hotaraste sa o faca in 5 minute, dar asta nu ii schimba sentimentele pentru tine si faptul ca are pe altcineva. Te doare, o sa treaca timp, sau poate niciodata nu ai sa intelegi, dar este alegerea ei, una gresita sau nu.

| cretzufinish a răspuns:

Discutati mai mult si ajungeti la un consens. Daca e sa va impacati, incearca sa o faci sa simta dragostea, sa te doreasca ea, ca daca insisti logic ca i se va parea ca esti obsesiv. Noi fetele trebuie sa avem acel feeling pentru a actiona, nu-i asa rapid. Asa e si genul meu, nu fac daca nu simt, chiar daca insista, dar ma intelege. Fii si tu mai intelegator. Succes si sa va impacati.

| Anonoim a răspuns:

Pote sunt mai mic cu 10 sunt de 3 ani cu o fata am avut problema asta (nu si cea cu sexul) pai impresionez-o cu un buchet de flori un inel daca e suparata rau (du-te la ea in usa tongue fara sa stie sa fie surprinsa) pote pentru a va rezolva problemele am auzit ca terapia de cuplu da roade

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cautati o fata sanatoasa la minte.si la trup.nu te juca cu lucrurile serioase.lasa idealurile si visele in dragoste.astea se duc repede.ramane omul de baza, in care sa ai totala incredere.