| Valenziana a întrebat:

Am facut o mare prostie si stiu asta, deci va rog fara jigniri.
Cand eram mica, in jur de 12 ani, eram mai "sensibila" si puneam tot la suflet, asa ca intr-o zi cand niste copii mai mari au ras de mica ca sunt mica m-am suparat rau. Am gasit un joc online in care puteam comunica cu altii si acolo m-am imprietenit cu niste persoane carora le-am spus ca aveam 15 ani (atata avea si ele pe atunci) ca sa nu rada si ele de mine acolo, sa am "liniste" acolo si sa ma simt si eu mare laughing In plus ma gandeam "e doar un joc, nici nu ii cunosc, nu ne vom cunoaste, ce mare lucru"
Am cunoscut un baiat caruia i-am zis acelasi lucru ca celorlalti, cum am zis, nu ii cunosteam, insa "din pacate" am ajuns sa fim cei mai buni prieteni si sa vrem sa "depasim" bariera de joc. Problema este ca eu acum am 15 ani iar el 18 si nu i-am spus ca l-am mintit, iar el vrea ca anul viitor sa ne vedem. Va dati seama, cum arata pe strada cineva de 15 fata de cineva de 18, e o diferenta foarte mare. Stiu ca am gresit ca am mintit si nu stui cum sa-i zic ca sa termin chestia asta pentru ca a trecut mult prea mult timp in care am tinut minciuna asta iar noi am devenit un fel de BFF, si nu imi place sa dezamagesc lumea dar stiu ca acum n-am incotro. Am incercat sa-i zic dar nu am putut, mi-a fost frica de reactia lui asa ca pana la urma nu am mai zis. Ma gandeam intr-o vreme sa nici nu-i zic si pur si simplu sa rup legatura cu el, dar si asa sunt in problema asta cu o minciuna, iar sa bag alta...
Deci, cum pot gasi un moment bun sa zic si cum s-o fac cat mai frumos? Si acum mi-e frica de reactia lui deci nu stiu ce sa fac.
Multumesc pentru ajutor si cum am mai zis, stiu ca am gresit deci fara jigniri! happy

17 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Mai bine ii spui adevarul.,, Greseala recunoscuta e pe jumatate iertata.,,

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alooooooooo! Care-i diferenta mare? 3 ani? Ce ai mai fata?! Strabunicul meu s-a casatorit la 40 de ani cu strabunica care avea 20 si au trait fericiti pana la adanci baranete. Daca ii place de tine si daca cu adevarat tine la tine nu va zice nimic. Daca nu, paguba in ciuperci! Pana te mariti ai timp sa gasesti o mie. Explica-i ce s-a intamplat si curaj!

| Valenziana explică (pentru Salontanul):

Pai ii diferenta mare in sensul ca el e major, eu minora, si gandeste-te, la 15 ani de abia ce esti dezvoltat iar la 18 deja esti matur si "complet" din toate punctele de vedere. La asta ma refer ca e diferenta

| Radu284 a răspuns (pentru Valenziana):

@.@
Wow, ce matur si complet esti la 18 ani. LOL. Pe bune?
Nu conteaza ca esti minora, de la 15 ani poti face sex cu cine vrei, indiferent de varsta (cu exceptia profesorilor, etc.)

Si in legatura cu intrebarea initiala, ii spui ca l-ai mintit in legatura cu varsta, si gata. Nu e o mare diferenta intre 15 si 18 ani. Nu o sa se uite nimeni urat la voi pe strada.

| Salontanul a răspuns (pentru Valenziana):

Nu stiu ce gandesti tu dar eu la 18 ani am avut prietena de 14. Iar sotia mea este cu 4 ani mai mica de cat mine si nu se intampla nimic. Orice barbat isi doreste ca prietena, sotia sa-i fie mai tanara. Noi barbatii nu gandim ciudat ca voi.

| Valenziana explică (pentru Salontanul):

laughing
Ideea e ca am vazut la unii de 18 care erau intrebati daca ar fi prieteni cu cineva mai mic, gen 15, iar unii au spus nu, pentru ca e patetic, arata ciudat cand merg pe strada, nu au ce vorbi etc.

| Salontanul a răspuns (pentru Valenziana):

Asa este! La varsta aceea nu prea gandesti matur. Curaj! Totusi.

| Holiday a răspuns:

Cam asta ar trebui sa-i spui, adica ce ne-ai spus noua:

"Cand eram mica, in jur de 12 ani, eram mai "sensibila" si puneam tot la suflet, asa ca intr-o zi cand niste copii mai mari au ras de mica ca sunt mica m-am suparat rau. Am gasit un joc online in care puteam comunica cu altii si acolo m-am imprietenit cu niste persoane carora le-am spus ca aveam 15 ani (atata avea si ele pe atunci) ca sa nu rada si ele de mine acolo, sa am "liniste" acolo si sa ma simt si eu mare laughing In plus ma gandeam "e doar un joc, nici nu ii cunosc, nu ne vom cunoaste, ce mare lucru"

Probabil va intelege...

| Valenziana explică (pentru Holiday):

Poate dar avand in vedre ca a trecut atata timp...

| Valenziana explică (pentru Holiday):

Aveau*. Pardon

| Mayar a răspuns:

Ii spui adevarul. Daca se supara si toate alea, e un gunoi si numa' bine ai scapat repede de el. Daca e omul de treaba, nu se supara. Atata minte nu ai nici tu sa judeci oamenii si sa ii cunosti?!?!

| iAMVi a răspuns:

Daca a vazut poze cu tine, ii place de tine etc. Iti garantez eu ca nu va fugi pe o insula pustie sa-si planga dezamagirea.
Apropo, daca te tirezi si nu mai dai niciun semn de viata, mai rau se supara pe tinewinking

| Soowhaat01 a răspuns:

Bună!
Am să-ți spun ceva. În urmă cu aproape 2 ani mă împrietenisem cu niște fete și un băiat. Le-am zis vârsta mea reala ( aproape 13, pe atunci ) numai că respectivele fete erau și ele prietene cu acel băiat, și l-au mințit dând poze cu niște fete la nimereală și zicând că au 16 ani.
După un an, băiat aflase adevărul. Se supărase și pe mine, pentru că știam că acele fete sunt de aceeași vârstă cu mine, dar după o perioadă s-a calmat și totul a revenit la normal.
În prezent mai sunt prietenă cu el, iar acuma când ne amintim de asta, râdem.
Crede-mă, nu ești singura. Începe cu " vreau să-ți zic ceva ce nu prea o să-ți placă... ".
Și apoi te eliberezi.
Oh, și să știi ca nu e o diferență colosală de 3 ani între voi. Altele la 12 au " prieten " de 17-18, deci...nu comentez.
Fii curajoasă!
Baftă!

| DoxiiXD a răspuns:

De ce iti e frica de reactia lui? Ce poate sa-ti faca? Daca nu intelege asta e, nu e capat de lume. Spune-i ce ne-ai spus si noua tongue

| Valenziana explică (pentru DoxiiXD):

Mi-e frica in sensul ca eu nu as vrea sa termin relatiile cu el, sa nu mai vorbim niciodata

| MabelPines a răspuns:

Pai intre matusa si unchiul meu sunt 10 ani si nimeni nu spune nimic.
Pai va intalniti in parc si ii spui: "Trebuie sa iti spun ceva. Eu am acum 15 ani si te-am mintit pentru ca atunci cand ne-am cunoscut eram mai sensibila". Si daca el se supara, lasa-l ca baieti mai sunt o gramada in lumea asta!

| Ana2727 a răspuns:

Spune-i adevarul.Niciodata nu vei sti cum va reactiona cu adevarat. Daca te sperii cum va reactiona vei fii mai speriata si panicata cum ii vei spune tot adevarul.Nu UITA...greseala e pe jumatate iertata daca ii spui adevarul.
Sper ca te-am ajutat!hee hee)))))))