| bubix98 a întrebat:

Buna!
am niste probleme sa zicem cu mama.
o problema ar fi aceea ca stau afara pana prea tarziu in parc cu colegii si prietenii si cica stau prea mult(in vacanta de la 2 la 9-10 si dupa scoala cand nu am teme)si ma sacaie rau cu faza:"pe vremea mea la 12 ani nu..."

alta problema: cand ies afara ies cu mai multe fete dar mai multi baieti.si 2 dintre fete sunt colegele mele dar mama zice ca nuprea i place de ele ca sunt mai tupeistechatterboxasa si? nu inteleg treaba asta. daca sunt mai tupeiste crede ca intru in anturaj si "ma voi strica mintal"?! nu inteleg.

si ultima problema: am si un prieten printre baietii aia si daca ar afla mama sigur viata mea libera se sfarseste aici.
am incercat sa vb cu ea dar cat as vorbii nu ma intelege.nu intelege ca trec prin niste schimbari. mi-am dorit macar odata sa ma inteleaga dar vad ca nu se poate.as vrea sa am o relatie de prietenie cu mama mea dar ea e prea sufocanta, nu ma lasa niste lucruri.si pur si simplu cateodata imi vine sa fiu mai singura mai libera sa ma lase odata in pace!

niste sfaturi va rog.
multumesc.

Răspuns Câştigător
| somebody30 a răspuns:

Buna!
Cred ca trebuie sa te felicit pentru ca mi se pare ca ai tratat cu maturitate prima dintre problemele pe care zici ca le ai cu mama ta. Ti-ai dat seama unde e posibil sa gresesti: "stau afara pana prea tarziu". Nu vreau sa par invechita sau sa te plictisesc insa din ce spui tu aici inteleg ca stai plecata de acasa 7-8 ore ( chiar daca esti in vacanta sau nu ai teme) ceea ce este destul de mult chiar si pentru mine care am depasit deja varsta majoratului. Si am trecut si eu prin situatii la fel ca a ta. Ce ai zice daca ti-ai petrece timpul asta afara in mai multe reprize( ca la fotbal laughing ) 2 3 ore pe afara, mai stai si in casa jum de ora, o ora...am invatat ca e destul de aiurea pentru parinti sa ajunga acasa si copilul sa nu fie nicaieri. Si apoi sa mai si intarzie, nu crezi?
In ceea ce le priveste pe prietenele tale e putin mai complicat. Stiu ca esti la varsta in care iti doresti sa ai un grup, sa ai prietene cu care sa te distrezi, cu care sa impartasesti secrete. Si sunt convinsa ca tu crezi ca prietenele tale sunt cele mai bune. Asa credeam si eu, pe cuvant. Pana la proba contrarie! Nu numai tie iti spune mama ta asa, si mie imi spunea la fel.si eu credeam ca e rautacioasa si atat. Dar nu stiu in ce mod, tot ceea ce zicea ea la un moment dat s-a adeverit. Cred ca e modul lor de a ne proteja de o dezamagire. Nu i-o lua in nume de rau. Mai devreme sau mai tarziu o sa ajungi si tu la vorbele ei, asa cum am patit si eu.
Inca un lucru care iti demonstreaza maturitatea este faptul ca iti doresti sa ai o relatie de prietenie cu mama ta.Sunt convinsa ca intre tine si ea exista momente din acelea placute, fara certuri sau reprosuri, cand puteti vbi linistite. Atunci, trebuie sa iti deschizi inima in fata ei...si sa ii spui ca iti doresti sa stabilesti o relatie cu ea, sa fiti prietene, sa ii spui cum vezi tu lucrurile ( fara sa ii aduci aminte ca nu mai suntem pe vremea ei). Sa ii spui ca fiecare om are felul lui de a se manifesta iar asta e felul tau. Observ ca tu poti foarte bine sa te analizezi si sa vezi ce ai gresit.E intr-adevar o greseala sa intri intr-o cearta cu mama ta, mai ales la o varsta asa frageda, pentru ca ea intotdeauna o sa aiba castig de cauza, doar e mama! Incearca sa fii prietena ei tu mai intai ( ea intotdeauna ti-a fost si iti va fi prietena) si nu incerca sa adopti un aer de rebela oricat de cool ar parea. Nu vei reusi nimic asa...Iar faptul ca ai un prieten si ca ascunzi lucrul acesta de ea este o greseala imensa pentru ca la un moment dat va afla si isi va pierde increderea in tine.
Comunica, comunica, comunica...asa iti vei rezolva toate problemele happy

8 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Trebuie sa te decizi ce vrei e la viata.Sa-ti imparti tot timpul cu prietenii sau sa faci ceva util. Daca tu consideri ca exisa zi in care sa nu ai teme pentru scoala, te inseli.Citeste o carte, sau fa exercitii cat mai multe la mate.Ai sa spui ca sunt nebuna sau invechita,dar mai tarziu in viata,imi vei da dreptate. Cand mai ai timp si de curatenie in camera,de igiena,de ajutat parintii, de computer, etc, cand tu dormi 8 ore, mergi la scoala 5-6 ore, mananci, te speli.si mai iesi si pe afara? Tu cum vei proceda cu copilul tau?

| MenInShadow a răspuns:

Da, eu treburile astea nu prea le tratez asa... daca iti face chesti din astea, incerci sa-i zici mai pe ocolite ca acum esti si tu tanara, si vrei sa te distrezi, ca "fetele tale" sunt tupeiste dar politicoase, si nu au cum sa te strice etc. Daca nu, gbagi varianta grea, cum am facut eu cu mama. O faci sa se simta "rau" sa inteleaga ca nu mai e cum era ea la 12 ani. Stiu ca nu e bine sa faci chestia asta, dar si mie, mama ma lasa toata ziua, pana la vreo 9 seara maxim, asta in vacanta, ca in timpu scolii nu prea ies.
E greu dar e copilaria ta... daca nu te mai lasa faci cum i-am facut eu mamei, si gata a inteles, si acum ma lasa.
Daca-ti mai zice chestii de genu "eu la 12 ani, nu faceam asa ceva" depinde cum vrei!
Ori nervoasa sa-i zici"MAMA! NU MAI E PE VREMEA TA! SUNT TANARA LASAMA SA MA DISTREEEZ! sau tot asa, da pe un ton calm, si sa bagi niste "te rog eu frumos" in fraza.
Si asa faci la fiecare faza, trebuie doar sa fii desteapta si sa gandesti repede.
Si de treaba cu prietenul eu zic sa nu-i spui. Ca ori il omoara ea, ori taicatu(daca nici el nu e intelegator) si plus, iti iei adio de la libertate, cum ai zis si tu.
Asta e singura solutie pe care am gasit-o eu, pentru ca e mama, si crede ca are prea multa autoritate, asta e i s-a urcat la cap. te iei de 2-3 ori in gura cu ea, si ii explici dupa, poate bagi si o scena lacrimogena si gata, ai scapat!
Sper ca te-am ajutat

| chupachups1234 a răspuns:

1.Si daca te tine in casa ce rezolva? De ce ti-ar pasa tie cum era pe vremea ei?
2.Sunt prietenele tale si nu trebuie sa ii placa ei.
3.Cu ce o deranjeaza pe ea ca ai prieten?

| beauty_7895 a răspuns:

Castigai increderea!

| Maya_8462 a răspuns:

Scuze dar nu stiu ce sa spun nu mi s-a intamplatsad

| Noctzia a răspuns:

Buna! Te inteleg perfect pentru ca si mama e asa uneori dar mama ta iti vrea dor binele si nu vrea sa ti se intample ceva rau cum ar fi sa te violeze cineva sau sa iti fure bani sau alte chesti mult mai rele pentru ca vezi si tu ce se intampla in ziua de azi in lume. Multe fete sunt violate si drogate de retaedati mintali si multe alte necazuri unele chiar ducand la moarte.
Faza cu prietenul tau ii poti explica mamei tale spunandu-i ca lumea se schimba si copii au prieteni de la varste mult mai fragede si ca ar trebui sa iti dea macar putina libertate pentru ca nu o sa iti poarte grija pana cand te mariti si ca trebuie sa inveti sa iti porti singura de grija si ca prietenii ti alegi tu nu mama ta si chiar daca devi mai tupeista asta e bine pentru ca in viata nu o sa faci nimic daca nu ai un pic de tupeu.
Sper ca te-am ajutat.

| ddeeapisicuta a răspuns:

In primul rand trebuie sa vorbesti calm cu ea sa ii explici ca nu m-ai etso asa mica esti la varsta in care trebuie sa comunici cu colegii sa te eliberezi la ei.ii spui ca nu faci nimic rau doar iesiti in parca(oras) pentru a va recrea nu pentru a face lucruri urata(fuma batea sad)trebuie sa intealeaga daca nici in acest caz nu intelege spune-i ca nu este o mama peerfecta ca toate ccelelae mamici dale ex pe mamele colegelor spune-i ca esti la varsta la care trebuie sa faci ce vrei (sa iesi afara sa faci temele cu colegele sa ai prieten\)kati aniai? daca e ceva lasa-mi un mesaj pe privat si discuta=m mai multe.pa funda?

| Zapa_1628 a răspuns:

Pai si eu stiu cum e pentru ca si eu am patit-o.Pai mama e asa pentru ca isi face griji pentru noi, adica nu vrea sa patim ceva rau cu arata la televizor.Eu nu am inteleso pe mama atunci cand imi spune chestile ce ti`le spune si tie acum insa o inteleg.Totusi in cazut tau e prea sufocata, nu te lasa sa faci nimic fara stirea ei.Deci eu te-as sfatui sa incerci sa vorbesti cu ea mai des, adica sa o faci sa iti spuna motivele de ce nu iti permite si il plus de toate daca o va face si daca imi vei urma sfatul ii poti explica si ei ce unele parti nu sunt asa cum si le imagineaza ea.Totusi nu sunt experta.

Sper ca te-am ajutat.