| anonim_4396 a întrebat:

Am o dilema destul de grava, o sa intru in detaliu si sper sa intelegeti! Am cunoscut o fetiță de 13 ani cu care am vorbit pe facebook aproape de 3 saptamani, pe fetita o cheama Laura. Si ea mi-a dat cerere pentru a ma intreba de fratele meu daca este intr-o relatie, de aceeasi varsta ca ea, ii spusese si el dar si eu ca fratiorul meu este cu o colega de clasa, ea auzind asta ca nu are sanse sa stea cu fratimiu l-a lasat si a inceput sa vb cu mine si imi zice ca ma place, si eu o plac putin, este draguta dar partea proasta de abia acum incepe. O fata afla ca LauRa la cautat pe fratimiu si asta a inceput sa se ea de Laura ca sa il lase pe fratimiu in pace dar ea il lasase in pace imediat ce ii zisesem eu ca el are iubitica, si m-am luat putin de fata asta sa o lase in pace pe Laura si apoi a intervenit prietena acestei fete, Georgiana si iuli, care s-a suparat le mine ca i-am luat apararea Laurei asa ca s-a gandit sa vb cu ea sa vada daca vb cu ea sau nu, s-a bagat ca musca in lapte cum s-ar spune. Laura i-a zis ca noi suntem impreuna si ele doua a inceput sa ma faca prost ca "stau cu una de 13 ani a vorbit si a vorbit si ii zice Laurei sa se desparta de mine ca as vrea "sa o violez, agreaez, fu*" a bagat strambe ca sa ma cert cu ea, cu Laura urma sa ne vedem in parc da nu ne mai vedem din cauza asta, pana acum nu am vazut-o niciodata, urma sa ne vedem,
. Am incercat sa ii explic ca alea doua sunte proste rau, sparte, nehalite... sunt destul de constient ca nu am cum sa ii fac ceva rau unui copil, la 13 ani, u i-as face nimic rau, a inceput sa imi placa mult si stiu ca dragostea nu are varsta dar ea tinde sa le creada pe ciufutele ale 2 care a mintit-o cum a vrut ele...
Cum pot sa fac sa mai vb cu ea, cu Laura si sa ma vad intr-un final cu ea, ii vreau doar binele sa ii pot explica ca nu am intenti sexuale cu ea, am doar ganduri bune, frumoase daca as fi cu ea sau nu, am 19 ani...

Răspuns Câştigător
| DanielaFD a răspuns:

Dragostea învinge tot, încearcă să îi spui că tu nu ai astfel de intenţii. Pur şi simplu explică-i că tu îi vrei doar binele şi vrei să ai grijă de ea. Cum se spune, nu contează vârsta. Şi eu am o prietenă de 14 ani şi stă cu un băiat de 20. Dar asta nu o afectează cu nimic, pur şi simplu ea e destul de matură. şi poate înţelege, iar el o iubeşte cu adevărat. Spune-i adevărul despre ciufulitele alea două şi nu vă mai luaţi după gura lumii. Baftă! :3 :*

10 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Eh, mai bine o lasi in pace. Copii la varsta aceea abia atunci se formeaza, isi schimba ideile, tatoneaza terenul ici si colo. Oricum tu o sa ai o cariera, etc si nu ai cum sa tii legatura cu ea. La varsta ei ii trebuie pe cineva care sa poata iesi mereu cu ea, sa se intalneasca, etc.

| cristi1212 a răspuns:

Bam cam are varsta dragostea, totusi ai 19 ani si ea 13. Nu e o diferenta mare 6 ani, daca avea ea 20 si tu 26, dar intre 13 si 19 e o diferenta a naibii de mare. Nici n-am ce sfat sa-ti dau in afara de a o lasa in pace, e o copila, dar din cate vad copil esti si tu.

| William a răspuns:

Vesti bune pentru tine, pedofilia ar putea fi legalizata. http://www.stiri-extreme.ro/? p=2356 Cred ca in Olanda deja s-a legalizat, in caz ca vrei sa te muti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"dragostea nu are varsta "

asa o sa iti zica si colegii de celula dupa ce ai sa fii arestat pentru pedofilie.

| K0sti a răspuns:

19 ani si minte de 3...

| Just4Joker075 a răspuns (pentru K0sti):

Ce am facut asa rau?

| K0sti a răspuns (pentru Just4Joker075):

Multe, de la felul in care te exprimi, la greselile gramaticale si pana la ideea in sine!

| RainmakerX a răspuns:

Pana la urma daca iti place de cineva faci orice pentru a fi cu acea persoana, nu?
Ce treaba au ei? Daca tie iti place de ea si daca ea te place atunci varsta nu este decat un numar! Nu asculta ce zic altii! Sa nu regreti dupa!

| OoBunnyoO a răspuns:

Cred ca faci o mica confuzie intre atasament si atractie. Poti fi atasat de o persoana mai mica decat tine fara sa ai inentii sexuale. Insa o relatie, mai ales la 19 ani, in mod normal trebuie sa implice o atractie sexuala, asta daca nu esti asexuat (nu simti atractie sexuala). Daca nu te simti atras sexual de aceasta fata, inseamna ca nu trebuie sa fie vorba de o relatie, pentru ca este vorba de un atasament. Iti instiga un instinct protector, iar de regula pentru barbatii fara experienta este normal ca uneori sa confunde asftel de atasament cu dorinta de a avea o relatie. Asta daca stam sa ne uitam la toti barbatii care sunt atrasi de femei vulnerabile. Este o chestie destul de tipica pentru barbati. Deci, daca nu simti nicio atractie sexuala pentru ea este vorba de un atasament si este normal.
Daca te simti atras sexual de ea atunci nu este normal si inseamna ca ai anumite tendinte hebefile (atractia pentru persoanele aflate in perioada incipienta a pubertatii). In cazul asta nu este normal, dar poti consulta un terapist/psiholog/psihiatru in aceasta privinta.
Oricum ar fi, in ambele cazuri o relatie cu o fata de aceasta varsta este gresita. Diferenta de varsta mai mare de cinci ani intre un adolescent si un adult este considerata anormala. Sfatul meu ar fi sa ii explici ca iti este drag de ea, dar nu esti interesat de o relatie cu ea. Ea, normal ca te place. La 13 ani orice fata se va indragosti de orice tip mai mare decat ea si care ii va oferi suficienta atentie.
Iar celor doua tipe spune-le ceea ce ii spui si ei. Nu sunteti intr-o relatie, dar sa nu se mai ia de ea. Spune-le ca iti este ca o sora mai mica si o sa taca din gura.

| CristinaSNC a răspuns:

Ce draguut