| cryna43v3r a întrebat:

Buna,am o nelamurire daca se poate sa ma ajutati cu un sfat,am un amic super rasfatat,care in ultimul timp obisnuieste sa se comporte aiurea,el e din alta localitate si trebuia sa iesim luna asta la un suc, din anumite motive pe care le stiu si eu.niste probleme de sanatate nu poate ajunge acum,pe langa acest fapt saptamana asta m-am trezit ca imi blocheaza orice legatura cu el,facebook telefon,intr-un final am reusit sa vorbesc cu el,si mi-a spus ca se comporta asa fiindca se simte prost ca nu si-a putut tine promisiunea de a veni la mine in oras, i-am spus ca nu are de ce sa se simta asa ca il inteleg si 1 zi a revenit totul la normal,apoi ieri m-am trezit ca iar incepe cu blocatul,suntem doar amici deci nu ii inteleg comportamentul,i-am dat un timp de gandire sa imi spuna ce e cu el si nu stiu mai are rost sa il contactez sa vorbesc cu el la finalul timpului de gandire sau e mai bine sa imi vad de treaba mea,inainte ne intelegeam super ca amici dar de saptamana trecuta se poarta ciudat, multumesc happy

14 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Pai,se simte prost.cu prostia te nasti, nu-i o boala.ce vrei...este prost

| cryna43v3r explică (pentru express11):

E aiurea comportamentul asta, amandoi avem peste 20 de ani, deci e un comportament de copil mic, si la inceputul saptamanii am insistat foarte mult pana mi-a zis motivul comportamentului sau, dar nu mi se pare logic pentru ca ai o perioada mai proasta sa te ascunzi de ceilalti, de asta ma intrebam daca mai are rost sa il contactez sau nu peste o saptamana

| express11 a răspuns (pentru cryna43v3r):

Ti-am spus, cu prostia te nasti.lasa-l...in prostia lui.bafta.mai ales ca esti domnisoara, adica fata.

| cryna43v3r explică (pentru express11):

Multumesc happy

| express11 a răspuns (pentru cryna43v3r):

Cu placere, astia sunt oameni cu care nu ai ce vorbi.bafta!

| neutrino a răspuns:

El umbla cu minciunica si nu ar trebui sa ai incredere in tot ceea ce spune.

| danay72 a răspuns:

Poate ca ii place de tine.E doar o parere, nu stiu exact.Pe situl jw.org poti gasi unele articole despre adolescenti.

| cryna43v3r explică (pentru danay72):

E posibil, dar nu stiu de ce se distanteaza asa doar fiindca are ceva probleme si nu poate sa ajunga in orasul meu, multumesc pentru sfat happy

| danay72 a răspuns (pentru cryna43v3r):

Cu multa placere, imi pare rau ca nu te pot ajuta cu mai mult.

| Lawliet14 a răspuns:

Poate ca-l fortezi sa se intalneasca cu tine iar el nu doreste in acest moment din cauza unui motiv. Asta nu inseamna ca nu e un bun om si nu se va intalni cu tine in viitor. Nu e normal insa sa te blocheze.

| cryna43v3r explică (pentru Lawliet14):

Nu e fortat cu nimic,el si-a dorit sa vina, dupa multe insistente luni mi-a lasat un mesaj de genul: nu o sa mai ajung prea curand si de aceea e mai bine asa sa nu mai vorbim, pentru ca tot am amanat sa vin si nu a fost frumos din partea mea, dar am avut unele probleme si nu-mi mai permit sa vin, nu te supara pe mine, ai grija de tine, ma pune in dilema comportamentul lui si atunci m-a blocat si dupa ce am insistat eu a mi-a raspuns, eu oricum nu vad asta ca pe un motiv de a te comporta asa, de aceea am vrut sa aflu si parerea altor sa vad daca mai merita sau nu sa vorbesc cu genul asta de persoana

| DanielaSiPunct a răspuns:

Evital si tu, nu ai altceva mai bun de facut.

| Glori15 a răspuns:

Salut. Aceste schimbari bruste de comportament ar trebui sa ti dea de gandit. Ai luat vreodata in considerare optiunea ca el ar putea simti ceva pentru tine? Incearca el sa te faca sa razi prin orice fel de mijloace, spunandu-ti glume, bancuri, facand aluzii spirituale sau chiar putin prostesti?

Incerca sa te atinga in vreun, de exemplu jucandu-se cu parul tau, atingandu-ti "intamplator" mana cu mana sa, aplecandu-se asupra ta, impungandu-te, gadilandu-te, prinzandu-te de mana, sau chiar impingandu-te ori lovindu-te, desigur, in gluma, prieteneste?

Iti zambeste mereu, rade la glumele tale, cu toate ca nu sunt mereu tocmai reusite?

Miroase placut (sa speram ca foloseste un spray sau un aftershave de buna calitate) mereu cand iti este alaturi sau, mai mult decat atat, ori de cate ori te intalnesti cu el, pare sa fie imbracat cu grija si sa aiba parul cumva aranjat (chiar daca si-l ciufuleste cu stil sau intentie)?

Se poarta uneori ciudat ori prosteste pentru a-ti atrage atentia?

Nu vrea sa fie vazut impreuna cu tine, astfel incat alte persoane, mai ales prietenii sai sa nu creada ca ii place de tine?

Se comporta ciudat ori stangaci in preajma ta, mai cu seama dupa ce cineva l-a intrebat direct daca ii place de tine?

Incerca sa initieze o conversatie cu tine, facand apel la introduceri stangace precum "Buna", "Ca mai faci?", "Care-i treaba?"?

Pare sa devina gelos atunci cand stai de vorba cu un alt baiat sau ii acorzi acestuia o sporita atentie?

Se ofera adeseori sa te ajute la lectii, referate, sa iti care lucrurile, sau sa faca orice altceva pentru tine?

"Foloseste un diminutiv al prenumelui tau cand ti se adreseaza?

Cauta frecvent sa fie pe langa tine, in preajma ta, sa petreaca mult timp cu tine, sa iti vorbeasca despre orice numai pentru a ramane langa el, ori sa inceapa sa se plimbe cu tine cu toate ca parea ca avea o cu totul alta treaba?

Iti impartaseste niste hobby-uri, pasiuni sau interese, cautand sa vorbeasca cat mai mult despre lucrurile pe care le aveti in comun?

Roseste ori zambeste atunci cand te vede sau cand un prieten iti rosteste numele in absenta ta?

Te priveste cu concentrare, si atunci cand il surprinzi ca face asta, isi coboara privirea ori si-o indreapta in alta parte.

Te suna frecvent sau iti trimite regulat mesaje pe tefon sau emailuri?

Iti face daruri sau iti cumpara lucruri?

Flirteaza cu tine sau te tachineaza?

Te priveste cu insistenta, iti surade sau iti face cu ochiul atunci cand trece pe langa tine?

Se uita direct in ochii tai cand ii vorbesti si uneori chiar se imbujoreaza?

Desi se poarta frumos, politicos, e cumva jucaus sau flirteaza cu tine, uneori devine foarte nervos, iritat sau timid?

Vorbeste despre tine cu prietenii sai?

Priveste spre tine, iti zambeste, si apoi isi indreapta ochii intr-o alta directie aparent fara nici un motiv?

Se comporta relativ normal, degajat, intr-un grup de prieteni, dar tinde a deveni tensionat, timid ori tacut cand ramane singur cu tine?

Prietenii lui par a se purta mai amabil, mai frumos cu tine, si a-ti vorbi mai mult decat de obicei?

Te intreaba amicii sai daca iti place de el?

Unii din prietenii tai sunt de parere ca lui ii place de tine?
si poate si a dat seama ca tu ai decat sentimente calde pentru el nimic mai mult. Iar acum incearca sa fie indiferent fata de tine si poate vrea sa ti demonstreze ca nu contezi chair atat de mult pentru el. Oricre ar fi situatia eu una m as indeparta de o astfel de persoana deoarece niciodata nu stii la ce te poti astepta de la cineva care are schimbarile lui de comportament. Sper sa iei decizia corecta

| cryna43v3r explică (pentru Glori15):

Nu ne-am vazut in realitate, suntem doar amici, ne cunoastem de vreo 3 luni si ne intelegem bine, tot timpul ma suna imi trimitea mesaje, sau imi spunea sa ii fac apel cand vreau sa vorbim si ma suna inapoi, chiar ne-am facut planuri sa iesim la suc sa ne plimbam cand vine in oras si dintr-o data ma trezesc cu comportamentul asta