| Savemeplease a întrebat:

Am o prietena care nu am mai vorbit cu ea de cand s-a terminat vara. Eu nu am facut nimic, ea nu stiu ce are ca s-a indragostit de un barbat d 20 si ceva de ani si ea are 13 laughing Mda... acum vad ca tot ii da like la pozele lui si chestii din astea, dar problema este ca nu ma mai baga deloc in seama pe mine. Ea mereu cand iese de la scoala si in weeken-uri se tot pune pe banca din fata casei lui si sta acolo pana se insereaza ca sa astepte sa iese afara (ei nu sunt impreuna). La scoala a scazut, nu isi face temele si nici nu mai invata... cum sa invete daca sta toata ziua in fata casei omului aluia si parintii ei nu-i spun nimic. Tot se lauda prin scoala ca ala nu stiu cum se uita la ea, deparca ala ii interesat de pustoaice. Nu stiu ce are, nu am mai vorbeste cu mine singurele dati cand mi-a spus ceva era atunci cand imi cerea sa-i dau like la poza de profil. De ce credeti ca se comporta asa?

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este îndrăgostită!
Pa, pa.

| Savemeplease explică (pentru Legiuitoarea):

Nu vreau sa o jignesc dar cred ca stiu cum va ajunge, a mai foat o data cu unu de 20 si ceva de ani deci o cred in stare.

| express11 a răspuns:

I-a tras-o odata si ea a inebunit.pedofil.si ea pustoaaaaaaaaica.

| Savemeplease explică (pentru express11):

Rolling on the floor

| express11 a răspuns (pentru Savemeplease):

Ihaaaaaaaaa! copii fara minte.

| anonimg a răspuns:

Eu zic ca sa nu te mai gandesti la ea. Ce poti sa faci pentru ea este sa te rogi lui Dumnezeu.
Fiecare om are slabiciunile lui -unele sunt vizibile, altele nu. De vina sa stii ca nu este ea, ci parintii ei pentru ca nu o iubesc; caci daca ar iubi-o, ei ar educa-o. Ar sta de vorba cu ea, ar castiga-o de partea lor -i-ar castiga prietenia. Dar ei sunt total dezinteresati de ea. Deci nu o condamna pe ea catusi de putin in inima ta.
Un alt aspect important este si faptul ca tu nu ai mai vorbit cu ea. O relatie trebuie intretinuta; daca nu intretii focul in soba, aceasta se raceste. Asa s-a racit si relatia voastra. Oricum ar fi, eu nu te incurajez sa ai o relatie cu o persoana de sex opus decat atunci cand esti pregatit pentru casatorie. Tinta(scopul) unei relatii este casatoria; altfel, relatia ar fi ca o barca purtata de vant in mijlocul oceanului. Si asa sunt si sunt relatiile dintre adolescenti.
Te sfatuiesc ca pe un frate, ca sa nu mai cauti ca sa o faci pe fata aceasta prietena apropiata; dar nici sa nu o urasti. Ea este iubita si pretuita de Dumnezeu. Roaga-te pentru ea si cauta sa o ajuti atunci cand ti se ofera ocazia, deschizandu-i ochii ca sa vada ca ceea ce face ea va duce la ruina sufletul ei.

| danay72 a răspuns:

Ar trebui sa o intrebi pe ea.Pe situl jw.org sectiunea adolescent, poti gasi un filmulet despre ce inseamna un prieten adevarat.

| grab a răspuns:

La varsta ei e foarte usor sa se indragosteasca si sa faca ceva fanatic din asta.
tu vezi-ti de treaba in continuare, spune-i ca nu e bine ce face din punctul tau de vedere si ca s-ar putea sa aiba de pierdut daca se arunca aiurea.
mai departe e decizia ei cum si pe cine baga in seama, sau daca trebuie sa ia vreo teapa sa isi revina.

| grab a răspuns:

Daca nu isi da seama ca sunt nepotriviti unul cu altul e treaba ei. las-o sa dea cu capul de prag singura si isi revine.

| Savemeplease explică:

Nu mai vorbeste cu mine*