| Valenziana a întrebat:

Am o problema: nu stiu despre ce subiecte sa vorbesc cu oamenii. La inceput totul e bine dar dupa ceva timp deja nu mai am subiecte si asta e fiindca nu am o viata prea activa si sociala. Vad de exemplu unii colegi care se cunosc cu cineva azi si maine se inteleg foarte bine (nu ma refer ca sunt cei mai buni prieteni laughing), iar eu cand cunosc pe cineva ma inteleg o vreme cu acea persoana si chiar daca incerc sa imi fac o relatie "mai stransa" nu prea merge. Nici nu am prea multi prieteni si ma simt naspa fiindca stau toata ziua in casa. Am ostare foarte proasta de ceva timp, nu sunt multumita de viata mea si vreau sa schimb asta. Ma gandeam sa incep un voluntariat insa nici asta nu stiu unde sa merg. De exemplu a fost o perioada in care te puteai inscrie la unul iar eu am aflat de abia dupa ce s-a incheiat perioada respectiva, chiar daca am cautat pe internet unde as putea merge.
Ce as putea face? Nu am nici asa multa incredere in mine si nu sunt genul care sa se bage in seama cu strainii, sa mearga prin cluburi, sa bea, sa fumeze etc.
Multumesc ca mi-ati citit intrebarea si va multumesc pentru raspunsuri! happy

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cauta un stil de viata sanatos fara lume care ti se pare anormala

| sabin89 a răspuns:

Trebuie sa lucrezi la personalitatea ta, cu pasi mici si cu rabdare. O casa nu se face intr-un minut, un pom nu creste intr-o zi. Orice lucru cere timp, cu atat mai mult personalitatea. Citeste cate o carte, cauta pe net diverse informatii...Intr-un cuvant, largeste-ti orizontul; dobandeste putina cultura generala. Nu te pripi si nu intra in panica. Pasii mici pe care ii vei face te vor duce la rezultatele dorite. Si asta in mod natural, nu fortat; lucrurile vor decurge de la sine, pe masura ce orizontul cunoasterii tale se largeste. Stai pentru inceput de vorba cu oameni mai in varsta (unchi, matusi, prieteni de-ai parintilor), care au mai multa rabdare si care nu te vor lua la misto. Dar in paralel continua sa discuti si cu cei de varsta ta, atat cat se poate. Foarte mult ajuta si activitatile in comun: un sport, o excursie in grup si orice activitate in care mai sunt interesati si altii.

| Valenziana explică (pentru sabin89):

Nu prea pot vorbi cu personae mai in vasrat decat mine fiindca nu suntem prea apropiat de rude si nici prieteni foarte buni.
Cat despre pasi, ma gandesc sa nu actionez "prea repede", sa ma bag aiurea in seama cand poate celelalte personae nu ma considera asa apropiata. Cum stiu care este momentul potrivit?

| sabin89 a răspuns (pentru Valenziana):

E greu de zis care ar fi momentul potrivit. Mai lasa si lucrurile sa decurga de la sine. De cele mai multe ori viata insasi ne invata ce sa facem si cum sa facem. Multe lucruri le invatam si din greseli. Daca ma uit la stele in timp ce merg pe strada si calc intr-o groapa, data viitoare stiu si nu ma mai uit in sus in timp ce merg. Deci, fii mai degajata, relax, daca gresesti nu pune neaparat la inima. Gandeste-te cati o duc mult mai greu decat tine. Sunt oameni paralizati la pat si cate alte nenorociri. Viata, pentru tine, e frumoasa, Valenziana. Bucura-te de ea. Si nu uita de sfatul despre cultura generala. Citeste cate o carte.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuei sa mergi prin cluburi si nici sa te bagi in seama cu strainii ca sa socializezi, trebuie doar sa tii legatura cu fostii colegi de clasa, cu verii, cu rudele, cu vecinele, asa socializezi. Daca toti iti pun si preferi sa nu te vezi cu niciunul, inseamna ca este ceva nasol cu tine si atunci, nimnei nu te poate ajuta. Nu-i normal sa te plangi ca esti singura, in momentul in care tu nu faci nimic sa te apropii de oameni. Poate ar trebui sa cobori stacheta si sa accepti oamenii asa cum sunt. Cauta-ti ceva de munca si sa nu mai sta in casa!

| Valenziana explică (pentru Violleta2022):

Eu incerc sa socializez, de exemplu cu colegii de clasa, insa de multe ori cand spun ceva nu ma baga inseama; ori nu ma aud ori ma ignora. Asa am impresia ca mai mult ii incurc pe oameni. Vreau sa ies din casa insa:
1. Inca nu pot lucre
2. Nu am cu cine sa ies. Normal ca merg daca ma trimit parintii sa ii ajut cu ceva insa doar atat...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Valenziana):

Nu faci indeajuns de mult efort sa socializezi!
daca nu te aud colegii este pentru ca ori vorbesti foarte innect, roi spui ceva nesemnaificativ.
ca atare, trebuie sa vii cu povesti care sa-i entuziasmeze, sa-i atraga, poveste-le un film care te-a impresionat, vino cu o idee sa iesiti undeva impreuna, sa va plimbati cu bicicletele., rolele, sau sa stai la barfa in parc.
pune-ti mintea la contributie ca sa le captezi atentia. vezi ce spun ceilali, vezi ce-i incanta, inventeaza, organizeaza, devin-o popular!

| Valenziana explică (pentru Violleta2022):

Mai este problema, cel putin cu colegii de clasa, ca sunt foarte impartiti in grupulete care nu se suporta una pe alta. Vorbesc cu niste personae din afara clasei insa nu sunt sigura daca suntem asa apropiati sa le propun sa iesim undeva. Nu vreau nici sa ma bag aiurea sau prea repede.

| danay72 a răspuns:

Ești de apreciat pentru ca vrei sa faci voluntariat. Acest lucru arata ca ești o persoană empatica. Sper sa îți fie util aceste informații. Învață să porți conversații. Nu trebuie decât 1) să asculți, 2) să pui întrebări și 3) să arăți interes sincer.
„Mă străduiesc mai mult să ascult, decât să vorbesc. Iar când particip la conversație, încerc să nu vorbesc doar despre mine ori să-i pun pe alții într-o lumină negativă." (Serena, 18 ani)
„Dacă cineva vrea să discutăm despre un subiect pe care nu-l cunosc prea bine, îl rog să-mi explice unele lucruri, în speranța că îl voi face să-mi vorbească mai mult." (Jared, 21 de ani)
„Pentru că sunt timidă, mă oblig să conversez. Ca să ai prieteni, trebuie să fii tu însuți prietenos. Ca urmare, am început să port conversații." (Leah, 16 ani)

| OoBunnyoO a răspuns:

De ce anume nu poti lega o prietenie mai apropiata cu cineva? Dupa ce iti faci un prieten sau o prietena la scoala, daca vrei sa inbunatatesti relatia respectiva este bine sa va vedeti si undeva in afara scolii. Nu trebuie sa iesi in cluburi. Puteti sa iesiti in parc, la un suc, la o pizza etc. Cauta pe cineva cu care ai ceva in comun. Daca nu iti place sa iesi in cluburi, cauta pe cineva caruia nu ii place sa iasa in cluburi.

Cat despre volunariat, un simplu search pe google iti va oferi numeroase optiuni.

Uite aici un site pentru asa ceva:

http://www.imparte.ro/Voluntariat/Activitati-de-voluntariat

| Divy a răspuns:

Da așa m-am gândit și eu într-un timp. fără succes însă laughing amuzant dar tu ești mică deci ai șanse trebuie să alegi o persoană pe care nu o placi poate altfel te înțelegi cu ea

| Ervin_Mert_1994 a răspuns:

Hai sa ne vedem să vedem dacă ne vom intelegem