| Loredana01 a întrebat:

Am o sora de 26 de ani, iar eu am 18. Anul trecut ne-am inteles extrem de bine, aveam o legatura foarte stransa, dar de la un timp ne certam foarte rau. E a treia oara cand ne-am certat SERIOS ( nu-i de ras, dar azi ne-am si batut, jur...) si in principal de la firea ei impulsiva si exagerata: cauta nod in papura orice ar face cineva si felul in care ma injura pe mine ma scoate din sarite (critica, insulta, ameninta...si desi vede ca nu o mai caut, lasa mesaje peste mesaje, in loc sa aplaneze conflictul ea mai tare ma „spurcă")! Jur, ca m-am saturat, sa tac, sa inghit, sa fiu eu cea care lasa de la ea. Nu tine cont de nimic, de mamă, de tată, soră, calcă pe cadavre si face mahala cu oricine ii iese in cale. N-ar zice o vorba calda, n-ar lasa de la dansa, avand in vedere ca eu am grija de nepotamiu si numai eu stiu cat mi-e de greu cu el, ca-i ager, la 4 ani umbla de colo colo, imi da niste dureri de cap.Nu am pretentia sa ma plateasca, dar macar sa fie recunoscatoare, sa vada cate fac eu pentru ea. Dansa are o relatie(de 1 an) in afara casatoriei ( care dureaza de 7ani) cu un barbat de aproape 40 de ani si la Craciun s-a certat foarte rau cu cumnatamiu(care e un baiat de nota 20), el o banuieste si jur, ca uneori cand ma ameninta ca le va spune alor mei ca fumez (din respect pentru ei, ma feresc de dansii), imi vine sa-i arat toate mesajele, apelurile si tot ce tine de aventura ei, lui cumnatamiu! Am amenintat-o de foarte multe ori c-am sa-i spun, dar chiar nu mai rezist! Nu-si da seama la vorba deloc, tot timpul ea incepe cearta si ma lasa pe mine sa termin, ea pozand in victima. VOI ATI DEZVALUI ACEST SECRET?! Nu sunt inconstienta, stiu tot ce implica aceasta actiune a mea, dar am ajuns la capatul puterilor, n-o recunosc ca fiind sora mea.

Răspuns Câştigător
| anonima01 a răspuns:

Mai bine ai vorbi deschis cu ea, i-ai spune ce simti si ce te deranjeaza. Te-ai gandit ca poate din cauza aventurii ei se comporta asa, poate ii e frica ca vei spune tot adevarul si incearca sa te faca sa iti fie frica de ea, poate frica nu e cuvantul cel mai potrivit. Ai o alegere grea de facut. Faci ce simti, cu toate ca nu e tocmai corect ce face ea.
Bafta, tu vei sti cel mai bine ce ai de facut.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dao de gol daca nu mai suporti si pleaca la parintii tai iar ea sa stea cu iubitul ei, daca n-ai unde sa pleci si sta cu toata familia in casa suporta calvarul pana gasesti un gagiu sa te ia cu el

| alessia5158 a răspuns:

Nu, categoric!--- nu as dezvalui secretul si nu as actiona in spiritul legii talionului, "dinte pentru dinte, ochi pentru ochi ". Inainte de orice, ea este sora mea!

p.s. Presupun ca cele scrise de tine sunt spuse in dorinta de a te descarca, nu pentru a primi aprobare/asentiment pentru o actiune total reprobabila.

| AR1373 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ii spui ei lucrurile astea,iar daca incepe sa tipe sa urle si chestii din astea tu ramai calma(nu razi,nu te incrunti,ci faci o fata care arata ca vrei sa vorbesti ceva serios cu ea), ii spui "vezi cine tipa, mai bine mai asculta si te-ai calma", daca intelege gestul se va calma si ii spui ca iti e dor de momentele in care va intelegeati si va spuneati toate secretele.Ii aduci aminte de amintiri frumoase cu voi care va face sa va amuzati si acum gen prima zi de scoala si altele, ii vei inmuia sufletul si poate va ve-ti intelege din nou.
Bafta si fi tare!happy

| cristimihailov a răspuns:

Buna, dupa mine, ar trebui sa vezi un pic situatia mai rece:

1. Inainte va impacati bine, acum sora ta este ofticata pe toti. Acest lucru ma face sa ma gandesc la faptul ca este foarte nefericita si isi varsa nefericirea pe toti.

Gandeste-te ca in situatia ei ea se afla in pragul unui divort pe care nu ar vrea sa si-l asume. Acasa (in familia ei) nu este fericita, si are si un copil. Asa ca se duce sa se multumeasca in vecini cum se spune.

Este din pacate doar o chestie de timp, pana cand problema va exploda intr-un fel sau altul. Iar in momentul exploziei multa lume (desi banuie) va fi afectata: parintii, actualul tau cumnat, copilul, ea, etc.

Oricum ai da-o cineva are sau va avea de suferit. Nu exista solutie clara.

Chiar si discutia cu ea nu va ajunge la nici un rezultat, pentru ca in cele din urma, ea nu este nici fericita si nici nu stie ce sa faca. Sa divorteze ar insemna sa vina acasa, si sa suporte privirea alor tai, a vecinilor, in plus kinderul.

Ma gandesc ca in aceasta situatie, trebuie sa o prinzi pe sora ta singura si sa incerci sa ii oferi suportul pentru a gandi mai clar situatia in care se afla si pentru a alege o directie.

Disperarea ei se adreseaza in general faptului ca are de ales intre doua chestii de baza: ea sau copilul. Si nu poate alege. Incearca sa i te faci aliata si in felul acesta sa ajungi inapoi langa ea.

Apoi cand vei alege ceva, ce sa faci, eu as alege ca intai sa iasa familia, si apoi restul. Cu cat te indepartezi de familie (ca si grad de rudenie) cu atat ar trebui sa aiba mai putine sanse de castig.

In ceea ce vad momentan, se pare ca cel mai necastigat este cumnatul tau. O fi el baiat de nota 20, dar pe cine ai alege? Familia sau pe el?

Cam asta pot sa iti spun din datele prezentate de tine.

Problema nu se pune daca dezvalui tu aceasta situatie, ci cum se deblocheaza situatia.
Nu trebuie sa le arati tu lui, poti sa lasi si telefonul pe un mesaj deschis undeva pe unde el trece. Sau sa ii sugerezi ca mergi la baie mai multa vreme si ca ar putea sa iti seteze ceva la mesagerie. O sa inteleaga el.

Dar inainte de a incepe o asemenea cruciada, e mai bine sa vorbesti cu ea. Ca aliat. Nu ca dusman, nu ca cineva care sa se impuna.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Părerea mea e că te complici prea mult.
Tu ai 18 ani şi ai voie să fumezi aşa că nu ar fi problemă că sora ta te spune părinţiilor tăi.
Dacă consideri dezvăluie secretul ei, dar gândeşte-te la consecinţe.
Nu te obligă nimeni să ai grijă de nepotul tău ca şi ar fi copilul tău. Tu probabil faci asta că e nevoie să stea cineva cu el.
Încearcă să nu te mai cerţi. O viaţă ai şi pe aceea o petreci certându-te cu sora ta.
Succes!