| piti77 a întrebat:

am si eu o dilema si mi-as dori tare mult sa ma ajutati cu opiniile voastre. povestea este un pic mai lunga dar o sa incerc sa o scurtez cat pot. am fost la o terasa cu cativa prieteni printre care si o prietena mai apropiata. acolo a venit o tipa de la o firma de bere care ne-a oferit ocazia sa ne inscriem la o tragere la soti pentru un mp3 player celor care consumau berea respectiva. a venit la fiecare cu o tableta in care trebuia sa ne inscriem datele. inaintea mea era prietena de care vorbeam care a refuzat sa participe pe motiv ca ei nu-i trebuie ca mai are un mp3 si nu-l foloseste..etc. eu atunci am zis lasa, cum sa pierdem ocazia, scriu eu datele in locul tau si-mi mai ofer o sansa in plus daca tu nu vrei. ea a spus ok, daca e sa ies eu il iei tu. apoi a venit randul meu sa-mi scriu datele si asta a fost..peste un timp au venit organizatorii la masa noastra sa anunte castigatorul. cine credeti ca era? prietena mea careia eu i-am inscris datele in concurs.ea cand a vazut asa nici nu a pus problema altfel decat ca premiul ii apartine.
nu va spun acum ce s-a intamplat pana la urma, pentru ca nu vreau sa va influentez opiniile. dar promit ca dupa ce voi avea raspunsuri de la voi o sa va povestesc. deci, astept parerile voastre. credeti ca ar fi trebuit sa procedez? cine avea dreptul sa pastreze permiul?

Răspuns Câştigător
| Diia94 a răspuns:

Ea a zis ca are unul in plus si nu-l foloseste corect?

Deci premiul este al tau, pentru ca ea nici macar nu s-a deranjat. Daca face fite si figuri ..inseamna ca nu e prietena ta, decat o falsa prefacuta. Cunosc genul( si imi e colega de banca)

5 răspunsuri:
| Andruşcă a răspuns:

Indiferent ce zicea ea, premiul era al ei, ale ei erau datele, indiferent cine a scris.

Intr-adevar, din punct de vedere moral nu e prea frumos ce a facut dar legal al ei este premiul.

De acum sa nu mai faci intelegeri d-astea, nu ai de unde sa stii cum se rasgandeste respectivul.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Oamenii isi doresc sa castige o data in viata, sau mai multe ori in viata. Tu i-ai facut ei un favor ca i-ai inscris datele in concurs, de asta intr-un fel ti-ai dat sansa ta si ai vrut sa arati ca ai spirit de initiativa si esti nobil.
Pentru asta bravo, numai ca atunci cand a auzit ca a castigat atitudinea prietenei tale s-a schimbat si tu stii asta pentru ca oricui ii place sa castige si sa se laude cu asta. Sunt putini oameni care ar avea curajul sa spuna> eu am castigat dar prietenul meu m-a inscris si cum am mp3 player il dau lui.
Nu te certa pentru un mp3 player si partea proasta este ca i-ai vazut adevarata fata mai ales ca este prietena buna. Este simandicoasa si prefacuta, dar sincer cate fete nu sunt asa.
Nu te speria tu ai facut ce este bine si totodata cei care au fost de fata stiu povestea. Trebuie sa relatezi asa, o prietena a castigat din cauza mea si asta conteaza acum. Lasa lucrurile cum au picat si pastreaza-ti prietenii adevarati aproape.

| piti77 explică:

Ideea a fost de la inceput ca ea renunta la aceasta promote si ca eu folosesc datele ei pentru a avea o sansa in plus pentru ca, evident, nu puteam introduce datele mele de doua ori. doar ca in momentul in care a fost aleasa atitudinea ei s-a schimbat radical si brusc a realizat ca nu mai vrea sa-mi ofere sansa ei

| piti77 explică:

In primul rand vreau sa va multumesc tuturor pentru raspunsuri, m-ati ajutat sa scap de sentimentul ca poate totusi eu am gresit si ea avea dreptate...
acum sa va povestesc ce s-a intamplat in continuare:
la inceput am crezut ca glumeste.toata lumea, inclusiv fata care a facut promotia si stia toata faza, toti cei prezenti se asteptau ca eu sa iau premiul. apoi, cand am vazut cu cata vehemeta sustine ca premiul este al ei, am realizat ca nu este o gluma si am simtit brusc un dezgust total.o scarba si o dezamagire cum rar am mai simtit si recunosc, am avut o recatie aiurea.i-am aruncat mp3-ul peste masa. cand m-am calmat am zis totusi sa nu cedez asa si am incercat cu argumente sa o fac sa inteleaga ca premiul acela nu i se cuvine..in sfarsit..nu vreau sa va plictisesc cu detalii..desi din suflet i-as fi facut cinste la terasa pentru ca mi-a oferit sansa ei, am zis sa consider ca premiul ni se cuvine in egala masura pentru ca ma lamurisem deja pe cine am in fata si stiam ca nu va refuza. a fost imediat de acord sa-i dau jumatate din valoarea lui pe piata (200 ron este valoarea, deci 100ron. a doua zi era deja la curent cu pretul)
in concluzie..am in plus un mp3 la jumatate de pret laughing), o prietena in minus si nicio indoiala ca in cele mai multe cazuri "branza-i pe bani"..trecand peste marea dezamgire zic ca tot raul e spre bine, m-am lamurit ce oameni am alaturi si m-am invatat minte: nu ma particip niciodata nicaieri in locul nimanuihappy
am tinut neaparat sa am premiul din principiu, pentru ca m-am cam saturat sa fiu "fata buna" care lasa mereu de la ea. de data asta mi-a iesit doar pe jumatate.dar.e un pas inainte pentru mine. vedeti..pana la urma am castigat o multime de "lucruri"
va multumesc inca o data pentru ca mi-ati raspuns si ati avut rabdare sa ma ascultati :*

| MihaelaMykydutza a răspuns:

Tu logic daca ea nu a vrut sa participe premiul este al tau tu ai scris datele despre ea chiar daca nu trebuia sa le scrii premiul ar trebui sa fie al tau