| cri a întrebat:

Am luat de un an jumatate anticonceptionale novinete si acum o luna am facut pauza, acum trei zile trebuia sa imi vina ciclu dar din pacate nu mi-a venit, am avut contact sexual protejat timp de o luna. Ce pot face? Multumesc.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fa-ti intai un test de sarcina. Daca e negativ, mai asteapta o saptamana, fa-ti un nou test de sarcina si apoi du-te la ginecolog. E probabil ca dupa anticonceptionale, ciclul sa ti se regleze mai greu. Dar daca intarzie mai mult de o saptamana e cazul sa mergi la medic. Daca te-ai protejat cu prezervativ nu esti insarcinata.

| nicky a răspuns:

Du-te la un ginecolog explica-i tot, iti va face o consultatie si probabil niste analize pentru. a vedea care e cauza. Poti face si un test de sarcina ca sa fi sigura ca nu e o sarcina, pentru ca se mai pot intampla si accidente.