| CristinaAlice466t a întrebat:

legata de o procura. Am 17 ani, si la sfaristul lunii februarie, pe 28 mai precis, trebuie sa particip la un festival international de teatru, in Franta, cu profesoara mea, doar ca unul din parintii mei, respectiv tata, este plecat in afara, si vine pe 25(atunci abia are bilet de avion) iar noi ar trebui sa plecam luni pe 27. Exista vreo posibilitate de a face peocura in situatia unui parinte in afara?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, tatal poate face declaratia autentica (nu procura) la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) din tara unde se afla si ti-o trimite sau o aduce cu el. Trebuie sa-i comunici datele tale si ale profesoarei, ca sa poata fi trecute in declaratie.

| darrio2007 a răspuns:

Iti poate trimite prin fax de acolo unde este.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, procura se poate face si in tara unde este el acum, daca merge la Ambasada Romaniei din tara respectiva cu un act de identitate.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Legea ii cere pe amandoi. Poate face el o procura unde este si ti-o trimite.

| raluk27 a răspuns:

E o declaratie, nu procura.
O poate face tatal tau, in tara unde se afla, numai la Ambasada sau Consulat, iar ulterior ti-o trimite, in original.
Mama ta poate face declaratie in Romania, la orice birou notarial.
Cand pleci, trebuie sa ai ambele declaratii la tine.