| Maariaa18 a întrebat:

am si eu o problema. Am 18 ani, sunt clasa a 12, deci am bacul... locuiesc cu tatal meu si sotia lui, intre ei sunt 14 ani, iar mama mea este plecata in afara. M am inteles foarte bine cu sotia lui cam 2 ani pana sa se casatoreasca, dar dupa nunta problemele au aparut usor usor si am ajuns la scandaluri- aproape cu batai... orice as face trebuie sa faca si ea daca eu imi iau ceva isi ia si ea, nu o suporta pe mama mea nu ma suporta pe mine, de cand nu mai fac numai ce zice ea si mai gandesc si eu, avem certuri zilnice, scandaluri mai bine spus. Tatal meu nu se baga intre noi, il cred " este intre ciocan si nicovala" dar ea are darul de a manipula foarte mult si spune mereu ce vrea ea si se victimizeaza, iar din cauza asta am avut certuri si cu tatal meu. Acum de cand a inceput scoala iar au inceput scandalurile si am ajuns sa nu o mai suport cand o vad si o aud, mama mea mi a propus sa ma mut la ea in apartament sa stau singura sa ma concentrez pe bac sa nu mai aud comentariile ei. Nu stiu ce sa fac, stiu ca daca ma mut o sa il supar pe tati si chiar mi e mila de elsad ca oricum sunt convinsa ca sotia lui nu il iubeste....pe mine nici atat, a zis ca abia asteapta sa scape de mine si multe multe injuraturi si jigniri, pentru nimic. Am nevoie de un sfat, nu stiu ce sa fac? Sa ma mut la mama mea sa stau sau nu?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Păi dacă ai unde și cu ce, chiar nu văd de ce să nu te muți?!?
Tatăl tău va înțelege - oricum, sunt sigur că va fi binevenit să vină să te vadă (neînsoțit) oricând va dori. Iar împreună cu „maștera", sigur n-o să apară pe la ușa ta.
Baftă multă!

6 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Du-te la tati frumos, si spune-i dulce " Ori o potolesti, ori o bat. " Daca nu intelege, ii spui mai frumos " Ori o potolesto, ori o bat si ma mut la mami in apartament " Ii spui frumos, asta e parerea ta si punct.Ce mai stai la discutii cu ea.Cand nu e tati acasa,poc o paruiesti putin,apoi pleci la mami, si te victimizezi si tu putin laughing Ii spui ca nu vrei sa il pui in masura sa aleaga dintre tine si ea.Ii spui frumos ca vrei doar sa o paruesti PUTIN big grin adica mna, pune mana si dai la coarda, daca tot ii mananca bani, spargei capu si mutate l-ai maicata si punct.

| CocoMexii a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa vorbesti cu tatal tau despre certurile cu sotia lui, nu are rost sa te certi cu ea, ea nu are niciun drept asupra ta, tatal tau in schimb, are.Sa nu crezi ca il superi, el o are pe sotioara lui, asa o sa fie si ea mai linistita ca din cate ai spus nici nu te suporta dar te comanda. Mama ta te va intelege mai bine ca oricine si iti va fi alaturi mereu.Bac-ul e un lucru serios, cu urlete aleia crezi ca il iei? Euy la ce raci as avea, chiar ca as lua la bataie si m-as lua si cu tata in gura! si pana la urma ai 18 ani, esti major si poti face o alegere. Nu sta si face dupa "treaba ei ". Bafta la bac!

| danay72 a răspuns:

Procedeaza cum e cel mai bine pentru tine, nu pentru tatal tau.El este un om matur, va sti ce sa faca.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole utile in acest sens.

| Radu284 a răspuns:

Decat scandaluri in fiecare zi, mai bine te muti. Ideea este sa ai si banii necesari pentru curent, net, intretinere, mancare, etc.

| johnnyuk1 a răspuns:

Daca poti sa inveti acolo..si poti sa ei bacul mai stai. daca nu fugi...

| Maariaa18 explică:

Multumesc frumos pentru sfat, nu se pune problema de bani.