| miasmith222 a întrebat:

Buna! Am si eu o problema in legatura cu prietenia mea. Am o prietena pe care am cunoscut-o in clasa a 9-a, era singura mea prietena asa ca i-am spus ca este prietena mea cea mai buna. Doua saptamani mai tarziu m-am imprietenit cu un coleg de clasa cu care am devenit apropiati, iar ea a devenit foarte geloasa spunand ca ei nu ii acord deloc atentie si ne certam aproape in fiecare zi pe acelasi subiect. Colegul s-a mutat un an mai tarziu si totul a fost mai ok in prietenia noastra pentru ca stateam numai si numai cu ea, ceea ce ea dorea, sa fie inclusa in absolut tot ce fac. Mi-am cerut scuze de mii de ori in fata ei in legatura cu faptul ca i-am acordat mai putina atentie in ultimele luni, insa 4 ani mai tarziu ea tot imi reproseaza greselile mele din clasa a 9-a, acum suntem anul 1 la facultate. Inteleg ca am gresit si am incercat sa imi cer scuze in schimb ea spune ca se asteapta la aceeasi greseala de la mine si ca nu are incredere in mine. In acelasi timp se comporta foarte urat cu mine, de parca nu am fi prietene, ci straini. Imi raspunde cu "de ce imi spui mie?", "nu stii de ce sa mai plangi" cand ii povesteam o intamplare despre parintii mei divortati, am rugat-o sa imi puna si mie apa in pahar cand si-a pus ea si nu a vrut apoi a zis" ce sunt eu sclava ta?" stiu ca poate nu pare ceva grav, dar nu consider ca un prieten ar trebui sa vorbeasca asa. De asemenea, are foarte mari probleme cu nervii, se enerveaza pe mine pentru orice, nu glumesc, trebuie sa stau sa gandesc de 10 ori inainte sa zic ceva ca stiu ca orice as zice o va enerva. In ultimul timp, nu mai simt ca-mi este prietena, se crede superioara si daca ii reprosez ca se enerveaza pe mine pentru lucruri prea mici imi spune ca ma victimizez si ma imita in mod copilaresc. Vreau un sfat, multumesc!

7 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Buna Mia,
Imi pare rau pentru situatia ta. E una dificila si cred ca e posibil ca prietena ta are mai multa nevoie de tine decat ai tu acum de ea.
Am impresia ca in viata ei emotionala s-a intamplat ceva si din pacate, fiind aproape de tine indreapta vina spre tine.
Daca iti aduce de ceva din trecut, posibil sa se simta singura dar nu stie cum sa iti spuna sau ii este greu sa explice, dar o face sa se simta ca in clasa a IX-a cand s-a simtit singura cand erai in relatia cu colegul vostru.
Nu prea are rost sa iti ceri scuze mai mult deoarece poate o face ca ii place sa vada ca iti ceri scuze.
Eu ti-as recomanda sa ii lasi putin spatiu si sa vorbiti putin despre problemele tale sa vezi daca continua asa. E posibil sa va indepartati putin dar fii pregatita sa ii fi alaturi daca iti doresti.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate este timpul sa rupi relatia cu aceasta persoana toxica si invidioasa, care te trage in jos. Vorbesc la modul cel mai serios!
Ia de vezi articolele astea, ca sa intelegi cata nefericire iti pot aduce asemenea oameni toxici in viata ta si de ar trebui sa nu ii ai in preajma ta.

https://www.antena3.ro/......87939.html

https://www.andreearaicu.ro/......ietenilor/

https://www.andreearaicu.ro/......ii-toxici/

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aoleu... pai ce greseli ai facut? I-ai dat in cap? Nu... ai facut ceea ce voiai candva, pentru ca asta voiai. Nu esti obligata sa faci ca nimeni.
Daca ei nu ii convine, pa.

La cum ai descris aici, parerea mea ar fi ca ar trebui sa te indepartezi usor usor de persoana respectiva. Asta daca nu vrei sa ai mereu parte de astfel de "drame imaginare".

Cum sa stai sa te gandesti de 10 ori inainte, de frica sa nu o superi? Pai ce e, iubita ta? Un presedinte care sta sa apese pe un buton in cazul in care "gresesti" ceva?

Este viata ta, faci ce vrei. Nu mai sta dupa ea.

Indiferent ce zice si ce face, nu mai asculta, ca nu te afecteaza cu nimic. Indeparteaza-te de ea si sa vezi ce bine o sa fie dupa.

Noi suntem aici sa te ascultam.
Bafta! ^_^

| Mosotti a răspuns:

Pai cam are dreptate! Daca ai facut odata asa, risti sa repeti greseala, ca din moment ce ai cam dat-o pe ea la o parte pentru colegul ala, inseamna ca oricand apare alt prieten, tu o poti da iar la o parte.

Daca nu va intelegeti, vedeti-va fiecare de viata voastra si aia e, nu are sens sa stai amic cu un om care se poarta asa cu tine, e f simplu, nici sa-i suporti magariile nu e bine.
Da-o naiba si gata.

| AliGab a răspuns:

Singurul sfat pe care ti-l pot da este sa o lasi in pace

| MrAM a răspuns:

Nu mai asculta tot felul de bazaconii si gandeste-te la tine. Aceasta persoana pe care o descrii clar se gandeste la propriile interese, vrea sa te tina captiva sub orice forma. As putea descri-o ca fiind narcisista si foloseste tot felul de pretexte si strategii pentru a te invinui de anumite lucruri in masura de a te manipula, repet si asculta bine ce zic MANIPULA! Cu cat rupi legatura mai repede cu ea cu atat o sa iti fie mai bine si ai sa fii TU fericita, ca si TU esti o persoana care are anumite nevoi si Tu esti la fel de importanta ca si ea. Inverseaza rolurile si punete in locul ei, daca ar avea ea un prieten/iubit, i-ai reporsa acest lucru, sau ai fi fericita si ai sustine-o daca ai stii ca asta o face fericita?
Eu unul am prieteni pe care nu i-am mai vazut de ani de zile, cand ma intalnesc cu ei vorbesc de parca nu ne-am mai vazut de cateva zile. Cand ajungi la maturitate si percepi anumite lucruri iti dai seama ca fiecare individ isi croieste singur drumul in viata, noi doar putem sa-i sfatuim si sa-i sustinem, insa la sfarsitul zilei decizia ii apartine indiferent despre ce e vorba. Asa ca e timpul sa gandesti/decizi ce e bine pentru tine si nu te mai lasa manipulata si purtata ca o frunza-n vant. Numai bine

| SakuraHaruno4348 a răspuns:

Doamne ferește cât de obositor pare sa fii in jurul ei. Crede ma viața e grea și așa nu ai nevoie de extra stres și reproșuri. Eu i-as da jet din secunda a doua nu merita oricine compania mea. Respecta te mai mult!