| Sabău_Lavinia_1996 a întrebat:

Am si eu o problema si as vrea sa imi dati niste sfaturi.

Deci. eu am 14 ani si sora mea 16. Ea mereu ma face proasta, chiar si de fata cu mama, si mama nu ii zice nimic. Mereu, mereu, mereu. nu pot sa fac sau sa zic nimic ca ea ma face proasta. M.am saturat! O sa ajung sa imi fie frica sa vorbesc si o sa ma inchid in mine, si nu vreau asta! sad Va rog sa imi dati niste sfaturi!

Tata ii tine partea, si mereu si el imi zice ca sunt un copil rau si obraznic si etc. si eu pur si simplu nu mai pot. odata m.am certat cu el si am plecat de acasa, si imi vine iar sa plec ca nu mai pot.

Vad ca vecina mea o iubeste pe sora ei, o imbratiseaza, dar sora mea niciodata nu m.a imbratisat sau m.a pupat, doar de ziua mea anul asta ca i.am zis sa ma imbratiseze, dar a facut.o asa din sila.

Ce sa fac? sad sad

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Iei atitudine si ii spui frumos, dar mai ales calm, insa autoritar, ca nu mai accepti sa te faca proasta si ca, asa cum o respecti tu (daca o respecti) sa te respecte si ea... ceva de genul "Draga sora, nu accept sa ma mai faci proasta, cu atat mai putin de fata cu mama/parintii. Asa cum eu nu te fac proasta si te respect, astept sa ma respecti si tu. Daca vei continua sa ma faci in fel si chip o sa cred ca tu esti proasta si nu pricepi ce spun!" Ideal ar fi sa ii spui asta de fata cu unul din parinti, sa iti pastrezi calmul, sa fi hotarata si sa nu o mai jignesti in niciun fel pe sora ta de acum incolo, daca o faceai. Cat despre intelegerea intre frati/surori este nevoie de prezenta afectiva a tuturor nu doar a unuia. Incearca sa o respecti pe sora ta asa cum este ea. Poate ea nu simte nevoia de afectiune si nu ai de ce sa o judeci pentru asta. Succes

| Sabău_Lavinia_1996 explică (pentru AliGab):

Multumesc pentru sfaturile tale! Am sa tin cont de ele! :*

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Spune-i sa suga *** si ai trantito la pamant cu vorba astawinking dupa aia o sa isi vada de viata ei. Daca vrea probleme trateazo ca atare

| zurick a răspuns:

Mai bine o ignori.
Orice persoană care-ți induce o stare nasoală merită ignorată.

| Lawliet14 a răspuns:

Comporta-te exemplar si dupa ce parintii tai vor fi extrem de multumiti de tine, ai o discutie cu mama ta! Prin care-i spui ca te simti prost atunci cand esti facuta in nenumarate feluri.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, asa se intampla intre frati/surori mai tot timpul, incearca sa nu dai apa la moara! Parintii te iubesc si pe tine in acelasi fel ca si pe ea. Incearca sa eviti aceste insulte!

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Cred ca toti am avut probleme asemanatoare cu fratii/surorile noastre. Cel mai bine ar fi sa nu o mi bagi in seama, plecatul de acasa nu este o solutie. Asa o vei face pe ea sa se simta mai bine si ii vei da un avantaj, ea crezand ca-ti este superioara. Mai bine intreab-o direct care este problema ei. De ce te face mereu sa te simti prost.
Sincera sa fiu, e cam urat din partea ei, dar poate, cu timpul, isi va da seama ca greseste.
Poate ai tu ceva mai special, iar ea este geloasa. big grin Ca un motiv trebuie sa aiba, doar nu te-ar face degeaba asa.

| Resurrection a răspuns:

Incearca sa vezi de ce te uraste asa de mult, daca nu are motiv las-o nu merita, tu te poti ajuta singura daca nici parintii nu votbesc cu tine poti suna la protrctia copilului sau sa vorbesti cu un prieten.

| ThePuffy a răspuns:

Nu ii baga in seama, simplu. Eu am un frate, cand aveam 11 ani iar el 17 eram la masa cu el si maica-mea, ei se certau si dapa fratele meu a tipat la mine sa plec de acasa ca nu ma iubeste si ca era mai bine daca nu ma nasteam. Din momentul ala am invatat sa nu mai pun sentimente in oameni, deoarece o data ce pleaca ei, pleaca si fericirea ta. Eu imi doream o sora. dar, imi iubesc fratele, chiar si dupa ce a spus atunci, si niciodata nu si-a cerut scuze. Invata sa-ti iubesi sora, chiar daca nu e ceea ce ti.ai dorit, nimeni nu primeste ceea ce doreste. puppy dog eyes

Incearca sa nu pui la suflet rautatile spuse de cei din jur si incearca sa prinzi incredere in tine caci increderea in sine e cea mai importanta, sper ca te-am ajutat.Succes.

Ai dreptate, increderea de sine e cea mai importanta in situatia in care se afla ea, imi pare rau ca are o astfel de sora. totusi ar trebui sa incerce sa viziteze un psiholog.

| kylielike23 a răspuns:

Ohh, trebuie neaparat sa vorbesti cu parintii tai si sa le spui tot ce simti, nu e bine sa ti in tine. O sa te marginalizezi daca nu spui nimanui ce ai pe suflet. Incearca sa vorbesti cu. bunica, bunicul, matusa. cu cine te intelegi mai bine.