| Barul761 a întrebat:

Buna, as avea nevoie de o parere/sfat legat de viata de familie. Deci eu sunt major si stau cu mama in chirie, amandoi muncim si impartim cheltuieliile, in general incerc sa platesc eu mai des ca sa o ajut sa-si stranga bani, problema e ca de cand o stiu mereu e cea care vrea sa decida pentru toti, chiar si pentru mine, de la un timp exagereaza cu treaba asta, daca nu reusesc ceva incepe si imi reproseaza ca nu sunt in stare de nimic, ca pleaca si ma lasa sau ca ea mi-a oferit atatea si altii nu au(pe modul imi striga ca sa ma simt prost).Sau se intampla sa imi trimita un mesaj si daca nu raspund cat mai repede posibil ma suna si ma intreaba ce fac sau unde sunt, stiind ca sunt la munca. Uneori am si eu liber dupa 5-6 zile de munca a cate 10-12+ ore si cand vreau sa ma odihnesc vine si zice sa facem nu stiu ce prin casa sau sa mergem nu stiu unde. Ideea e ca uneori nu mai pot cu ea si ideile si fixatiile pe care le are si ma simt oarecum legat de ea, desi imi pare rau sa o las, ea mai avand si cate o rata si stiu ca e greu cu banii.Acum sunt si la o facultate dar pe care as vrea sa o las pentru ca nu imi place si sa fac alta, dar ea o sa fie ceva de genul ce o sa zica lumea si dupa ce le-a zis la toti(nu i am cerut asta).Ce as putea face cu ea si cum sa ii zic de facultate? Multumesc frumos!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te muti. E singura soluție dacă vrei independenta

| Hyperion7 a răspuns:

Daca lucrezi,nu te poți muta in chirie sau sa stai la cămin? Îți plătești ce ai de platit,dar macar ai liniște.
Cum ziceau și alții,ești o victimă colaterală care trage pentru faptul că și ea a provenit dintr-o familie de așa natură (care țipă, reproșează) și nu prea ai putea tu să îi schimbi mentalitatea pentru că na,ea deja are întipărit în minte principiile,valorile, iar dacă tu i le nărui, nu o sa fie iasă bine.
Așa că cel mai bine încerci să te retragi in pătrățelul tau, fie in chirie, fie la cămin, pentru că așa te poți dezvolta și tu armonios.Ai nevoie de cineva care te susține însă ea face fix opusul (cum o fac majoritatea părinților) și evident că te va afecta in viitor.
Așa că ar fi bine sa faci și niște terapie, asta pentru a te "detoxifia" de mentalitatea și valorile ei, pe alocuri toxice.
Nu trebuie să pleci și să îi frângi inima, ii spui pur și simplu că ai o vârstă și dorești să fii și tu independent, pentru că dacă te răstești la ea, te da afara și nu rezolvi nimic.
Discutați despre intenția ta și fă pași mici către independenta.Alta soluție nu ai.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu prea putem sa-ti dam noi cine stie ce sfat in legatura cu problema asta a ta. Adica in mod normal, ar fi sa nu te mai simti obligat sa faci sau sa nu faci chestii pentru ca asa vrea maicata sa te comande... Pana la urma nu tu ai ales sa te nasca, deci nu ii esti dator cu nimic. Ea te-a crescut pana la 18 ani din datoria ei in calitate de mama, nu ca sa ii fi tu dator toata viata, ca doar nu te-ai nascut sclavul ei. Tu daca vrei, poti sa pleci oricand de langa ea si sa-ti faci viata cum vrei tu, daca chiar nu mai suporti sa stai cu ea. Oricat de rau ti-ar parea sau ti s-ar reprosa de catre restul lumii, tu trebuie sa faci in viata ce vrei tu, nu ce vor altii. Ca asa, gura lumii nu o astupa nimeni si nimic, indiferent cum ai proceda.

Daca vrei neaparat un sfat, iti recomand sa rezolvi discutiile astea pe cale verbala si sa-ti achiti toate datoriile pe care le ai fata de ea ( daca le ai ), si daca tot nu se rezolva problema, iti faci bagajelul si te muti, daca iti permite situatia. Pana la urma nu esti obligat sa fi argatul nimanui.

| Sophieka a răspuns:

Ar fi bine sa te desparti de ea... E o femeie care la randul ei a crescut intr-o familie cu reprosuri si isi arunca frustrarile si nerezolvarile pe tine. Nu ii putem plange de mila fiindca e un om in toata firea.

Te leaga de ea si incearca sa te manipuleze sa faci dupa ea.
Legat de ratele ei, iarasi e problema ei... Poate merge la munca in strainatate sa faca bani si sa isi plateasca ratele.

Nu este nicio problema daca doresti sa iti schimbi facultatea...E foarte bine ca ti-ai dat seama timpuriu ca nu e ceea ce iti doresti. Nu merita sa iti dai resursele si viata pe ceva ce te nefericeste.

Vei vedea ca pe parcursul vietii vei mai face schimbari, vor aparea multe oportunitati si ar fi pacat sa te lasi legat de gura lumii. Cu totii cadem capcana dar trebuie sa evadam.

Sfatul meu e ori sa pleci pe chirie, ori sa iti iei un loc de munca unde se ofera si cazare (sunt fabrici care fac treaba asta) ori sa pleci afara la munca si sa iti vezi de viata.

Eu la 18 ani am incheiat cu familia si rau am facut cand dupa o vreme m-am legat cu ei la cap inapoi... Asa niste lovituri mi-au dat de nu mi-am mai revenit psihic si financiar mult timp.
Enorm de greu m-am ridicat apoi.

Nu are ce sa-ti reproseze cate a facut pentru tine...Tu ai fost responsabilitatea ei... A avut un copil, era firesc sa ii ofere ce era necesar.

Mai bine devi secretos si iti faci un plan, si pleci...Eu asa as face.

| DovleacTurbat a răspuns:

Primul pas: discuta cu ea, tot ce ne ai spus noua aici, spune i și ei și tot ce nu ți convine la ea.
Pasul 2 ( in cazul in care 1 nu funcționează): pleacă, dar ramai mereu " in umbra ei" și asigură'te că poți face asta. Spui că e greu cu banii, mai are și rate... Nu o poți abandona, lăsa de izbeliște căci e mama ta, ti'a dat viață. Sa nu faci prostia sa o lași pur și simplu cu toate, s-ar putea să te mustre conștiința toată viața.

| Xox0 a răspuns:

In primul rand, ce facultate faci? Gandeste-te bine la asta.
In al doilea rand, cand iti mai spune ca pleaca, zi-i "ok, du-te" si scoate-o afara din camera. Trebuie sa realizeze cat de mult o ajuti si sa invete sa iti aprecieze eforturile la adevarata valoare.

| AdeLeu a răspuns:

Ce ai putea face cu ea, pai pentru inceput, sa o lasi. Paraseste cuibul.
Vrea sa iti controleze viata si tu ii faci pe plac.
Vrei sa ai si tu o viata normala si sa faci ce vrei, alege mutarea. Toata lumea e de aceeasi parere.
Nu ii esti dator cu nimic, ea este mama ta, nu invers.
Am mai vazut oameni care si-au ratat viata pentru parinti. Nu face alegerea asta ca nu merita

| LG280 a răspuns:

Esti matur! Ai banii tai! Poti sta singur, daca vrei libertatea pe care ti-o doresti! E normal sa te sacaie mama ta si sa te controleze. Pentru ea ai ramas acel baietel de care trebuie sa aiba grija. Vine cu o cultura si o mentalitate diferita de a ta, si atata timp cat locuiti impreuna o sa aveti divergente. Nu mai vorbesc despre ce poate gandi o fata care aude ca inca stai cu mami! Vorbiti amandoi si spune-i ce planuri ai! Chiar daca te muti, puteti ramane in cele mai bune relatii atata timp cat sunteti niste oameni inteligenti. Facultatea care nu-ti place si pe care tu o platesti, o poti abandona oricand. E viata ta! Trece repede! Nu are niciun rost sa te gandesti la ce o sa zica lumea! Cu siguranta vei face si alegeri gresite, dar e important sa inveti ceva din ele si sa nu le repeti. Curaj!