| anonim_4396 a întrebat:

As dori niste sfaturi cat de repede se poate.Problema mea incepe din generala(acum sunt pe-a 9a la liceu) cand am reusit asa timid si retras cum eram sa-mi fac un prieten. O perioada era bine si am fost fericit, dar atunci "grupului" nostru s-a mai alaturat un tip. Din momentul ala ei doi au inceput sa se distanteze de mine, sa nu ma mai cheme cu ei cand ieseau in oras, fara sa observe asta, insa evident pe mine m-a durut.

Anul asta la liceu, mi-am facut din nou un prieten mult mai bun decat au fost cei doi vreodata, avem pasiuni comune si altele ca astea. Dar de vreo 2 luni, el a intalnit un tip, si inevitabil grupul nostru s-a mai marit cu unul.

Problema e ca povestea din gimnaziu se repeta, iar cei doi desi imi impartasesc de toate incep sa se distanteze de mine. Acum o ora m-am intors dupa ce am iesit cu ei si pentru prima data m-am simtit putin in plus. Sunt destul de disperat si am nevoie de niste sfaturi despre cum sa ii pastrez ca prieteni, pana nu e prea tarziu...

Răspuns Câştigător
| Good Cat a răspuns:

Da, intr-adevar e dureros ca cineva sa iti intoarca spatele pentru...altcineva.
Invata sa nu mai pui la suflet, treci peste pentru ca, gandeste-te ca atitudinea asta tot tie iti dauneaza. Te vei inchide in tine si nu e deloc bine...
Cunoaste persoane noi, nu mai fii timid, timiditatea in ziua de azi e un minus maaare.
Fii deschis la orice e nou, vorbeste cu toti de toate, pentru ca in felul asta cum s-a mai spus iti vei face prieteni, unii adevarati, altii falsi. Atunci vei avea de unde sa alegi.
Ca sa nu mai fii timid, retras... nu stiu ce sa zic, uitate la filme cu adolescenti si din atitudinea lor invata cate ceva. Vei vedea baieti buni si baieti rai. Timizi si tupeisti. Ia de la fiecare ce crezi tu ca e mai bine...

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

De ce sa depinzi atat de mult de ei?thinking
Daca un om nu te mai vrea, n-ai ce face decat sa te resemnezi cu decizia lui.Prietenie cu sila nu se poatehee hee
Respecta-le decizia, oricat de dureros ar fihappy

Elianna
| Elianna a răspuns:

La varsta asta prietenii nu sunt alesi pe viata.Cauta persoane cu care sa ai ceva in comun.Eu zic sa nu disperi. Ceilalti nu ti-au fost prieteni, eventual amici.Probabil cei doi au mai multe in comun amandoi decat tu cu ei. Uneori si viciile ii aduna pe oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| Bucatarul.com a răspuns:

Te-ai gandit sa-ti faci prietenE?