| Gheorghelam a întrebat:

As putea sa renunt la protectia copilului la implinirea varstei de 18 ani daca sunt un copil luat in plasament? Si dupa sa aplic la facultate,tinand cont ca are cine sa ma sustina financiar si unde sa stau chiar daca eu renunt la acesti parinti. Se poate asa ceva? si daca da,ce conditii trebuie sa indeplinesc si ce anume trebuie sa fac pentru a realiza asta? Daca ar putea sa mi raspunda cineva in cunostinta de cauza ar fi minunat, multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La 18 ani devii major si poti lua propriile decizii, asa ca poti face ce vrei. De altfel, de regula, protectia copilului te ajuta pana la 18 ani si numai in cazuri speciale dupa majorat.

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

La 18 ani nu mai ești copil, concluzia o tragi singură. La 18 ani nimeni nu mai are nicio obligație față de tine. Mai bine ți-ai pune problema unde o să locuiești căci dacă nu ai unde și strada e o variantă.

| Daviddd a răspuns:

Protectia copilului nu cred ca te va ajuta dupa varsta de 18 ani. Esti independenta si ai nevoie de sustinere financiara, atat. Nu iti face griji de asta.

| Gheorghelam explică:

Aaa nu eram sigura, adica credeam ca si dupa majorat, daca copilu isi continua studiile inca e ajutat, adica cum sa continue o facultate, persoana v a sta cu mine deci nu mi fac probleme unde sa stea.Multumesc mult pentru lamurire.