| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
As vrea acum sa va povestesc ce i se intampla unei prietene foarte apropiate, de cand s-a despartit de iubitul ei cu are si-a inceput viata sexuala totul a devenit un calvar pentru ea.Sunt o prietena buna dar acum nu situ ce sa fac, ea a incaeput sa-si taie venele, sa bea alcool si sa fumeze droguri precum marijuana sau cocaina.Mama ei este plecata in Italia iar tatal ei munceste din greu de cand mama lor i-a parasit. Tatal ei o iubea mult pe mama ei si acum ca a plecat isi descarca furia pe prietena mea.Eu stau mereu cu ea incercand sa o sustin dar ea tot repeta:"moartea e singura cale de a rezolva lucrurile". Chiar nu stiu ce sa mai fac, nu vreau sa o gasesc spanzurata, in plus a zis ca nici la scoala nu se mai duce, desi e clasa a 12 si e un an foarte important.

VA MULTUMESC PENTRU SFATURI.

Răspuns Câştigător
| isauranick a răspuns:

Vaai! ai grija sincer acum du-te cu ea la un psiholog cred ca e cea mai buna varianta trebuie sa fie puternica... imi pare foarte rau pentru prietena ta sper sa ii fie bine

4 răspunsuri:
| AndreiGabi a răspuns:

Hei,nu cred ca depinde de vreunul din noi.Tu esti prietena ei si doar tu o poti ajuta pentru ca doar tu o cunosti.Cu drogurile este destul de greu pentru ca provoaca dependenta foarte rapid dar daca nu a inceput de foarte mult timp se poate lasa.Incearca sa te folosesti de ambitia ei,de orgliul ei. Spune-i ca trebuie sa ii demonstreze mamei ei care a parasito ca ea nu e un nimic, ca are o fata super care nu merita parasita. Spui ca de cand s-a despartit de prietenul ei se comporta asa deci probabil acesta avea o mare importanta asupra ei deci se simte cu adevarat parasita, fara valoare.Aratai ca mai e cineva langa ea(poate tu si toti la care stii ca tine), roag-o sa inceteze.Nu o sustine in cea ce face, spune-i ce crezi. Spune-i ca baiatul ala nu e ultimul si ca el poate se distreaza in timp ce ea isi distruge viata. Tatal ei? Chiar crezi ca e vina plecari mamei ei? Si asta dar din cate spui nu este o fata cuminte si orice parinte stie asta.Probabil comportamentul ei il face sa actioneze uneori urat. Spune ca moartea e singura solutie? Nu,spune-i ca e proasta ca mai e o solutie si aia e,, ea", comportamentul ei.Ea poate rezolva totul daca se straduieste.Roago sa termine scoala macar pentru ai demonstra mamei ei de ce este in stare.Sa nu se gandeasca ca daca moare mama sa va regreta ca a plecat.

| Amidepsi a răspuns:

Prietena ta e intr-o situatie tare dificila, numai timpul poate sa ii vindece ranie.Dar tu poti sa o ajuti.Du-o in parc pentru o plimbare, reda-i vechile pasiuni.Incercati sa faceti o paranteza de la viata voastra in general pe care sa o petreceti impreuna.De exemplu puteti avea o ora a ceaiuluihappy(stiu ca pare o idee stupida dar merge. ceaiul de musetel e calmant si delicios).e important pentru ea sa cunoasca lume noua.fa-o sa rada,rasul e cea mai bun terapie pentru o inima franta. spune-i ca o susti, ca o intelegi, evida frazele de genul "Esti nubuna daca vrei sa mori".Fii alaturi de ea fara sa ii dai impresia ca o impidici sa traiasca asa cum a ales pentru ca te va respinge cu siguranta.Las-o sa planga pe umarul tau, e bine sa ai pe cineva pe care sa poti conta.Si uite o faza interesanta, dar mai intai asigura-te ca se potriveste cu personalitatea prietenei tale.Joaca-i o farsa fostului ei prieten,filmeaz-o i arata-i-o, asta e buna pentru terapia cu ras. Sigur ca necesita multa munca si eventual ar utea fi ilegal, dar pentru asta sunt prietenii.Bafta!

| Angelique a răspuns:

Ar trebui sa-i explici cumva ca daca bea, fumeaza si consuma droguri n-o sa-i fie bine deloc.Adu-o la tine acasa si ai tu grija de eawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vaaai ce drama.s-a **** si acum isi taie venele.se drogheaza si bea.mai vrea sa si moara.pai va muri.fiindca e proasta.cine e prost, sa moara.e clasa a 12? pacat.sa o imbracati in rochie de mireasa.asa se face. dumnezeu sa o ierte.