| mirunaaa96 a întrebat:

Buna,astazi am iesit cu prietenul meu in oras,trebuia sa mergem intr-un loc si am oprit masina ca sa asteptam pe cineva. Cat stateam in masina s-a uitat prin telefon si a vazut un nr de telefon,am sunat pentru ca nu mai stiam al cui e,am vrut sa vad ca nu i ascund nimic si s a intamplat altceva. In fine, de la asta am ajuns sa ne certam si m-am enervat si am plecat. S-a suparat pe mine, nu stiu ce sa fac acum sa fie iar ok.

Răspuns Câştigător
| frostxtq a răspuns:

Foarte bine ai facut. Nu e un capat de lume ca te suna un coleg din generala, mai ales ca nici nu aveai numarul lui salvat.
Explica-i prietenului tau ca te deranjeaza astfel de criz de gelozie si ca ai vrea sa uitati ce s-a intamplat, mereu ii vei spune ce ti se intampla si nu o sa ii ascunzi nimic, la fel ca si acum nu nr de telefon. Sa incerce sa aiba mai multa incredere in tine si sa o lase mai usor cu crizele.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E normal sa nu aibe incredere in tine la cate panarame exista in lumea asta, zice ca si tu esti ca celalalte. E ceva normal daca e traumatizat cu asta dar nici tu nu mai visa ca ai sa gasesti om serios pentru ca toata lumea are iubiri secrete

| OoBunnyoO a răspuns (pentru mgtow):

O relatie fara incredere nu exista. Si da, exista oameni fara iubiri secrete.
Frostxtq ti-a dat un sfat foarte bun si sunt complet de acord cu el/ea.
Sfatul meu ar fi sa incerci sa ii explici din nou ca te deranjeaza crizele lui de gelozie si eventual sa ii dai un ultimatum. Daca nu intelege, cel mai bine ar fi sa te desparti de el. Pentru ca fie veti ajunge sa va despartiti din cauza certurilor inutile, fie vei ajunge complet subjugata de gelozia lui. Oricum ar fi, nu vad niciun sfarsit care sa se termine bine pentru tine, poate doar daca iti place sa fii abuzata de un om posesiv (ceea ce sper ca nu este cazul).

| danay72 a răspuns:

Fii sincera si deschisa cu el.Pe situl jw.org sectiunea cupluri poti gasi unele articole utile.

| RaduTN a răspuns:

Explici foarte bine, felicitari.
Du-te la el, suna persoana respecita, si vorbesti cu ea. Daca-i o ruda sau o prietena o sa-si dea seama ca e totul ok, daca-i un fost coleg de facultate, incearca sa-i explici ca nu ai nici o legatura cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Explica-i frumos, asa pe ton de psiholog, ca de fapt el nu are incredere in el, ca nu se considera destul de bun pentru tine si devine gelos fara motiv doar din teama de a nu te pierde. Mai explica-i ca o sa te piarda daca mai face crize de gelozie fara un motiv concret, ca tu stii ca el are incredere in tine si gelozia lui e doar teama si sa-si mai puna increderea la punct ca altfel nu merge.

Relatiile in care unul din parteneri e foarte gelos fara motiv si isi fac scenarii in cap de regula nu merg si-ti faci si tu draci de aiurea. Uite de exemplu eram cu "el" in masina si m-am uitat pe geam dupa o fata pentru ca mi se parea cunoscuta, tot drumul si acasa a stat botos pentru ca eu " ma uit dupa baieti de fata cu el ". M-a bufnit rasul, am trecut peste asta, dupa a gasit in telefonul meu un numar de telefon salvat " bitzu " si ma ia la intrebari cine e "(iu)bitu" si ma apuca iar rasul pentru ca era fratele meu si eu ii spun bitzu de la gabitzu si normal ca toata nebunia a continuat si a trebuit sa-i dau eu incredere, si el fiind gelos pe un prieten i-am trimis aceluia un mesaj in care ii spuneam ca imi iubesc mult prietenul tra la la si alte siroposenii, am " uitat " sa sterg mesajul si la un control de-al lui a vazut mesajul si s-a mai dat pe brazda dar e de lucru cu astfel de persoane...

| frostxtq a răspuns:

Nu esti explicita. Al cui era numarul? Ce s-a intamplat dupa ce ai sunat?

| mirunaaa96 explică (pentru frostxtq):

Era un fost coleg din generala, m-a sunat intr-o zi ca sa ma intrebe de un cadou, pentru prietena lui. I-am spus asta prietenului meu si mi-a spus ca pe el de ce nu il suna nimeni..ma crede dar l-a deranjat rau.

| frostxtq a răspuns (pentru mirunaaa96):

Exces de gelozie inutila. Explica-i frumos si clar ca nu ai nimic cu niciun alt baiat in afara de el, sa invete sa isi infraneze crizele astea pentru ca tot ce reuseste este sa te indepartez de el.

| mirunaaa96 explică (pentru frostxtq):

Zici tu? Si pe mine m-a deranjat, de aia am si sunat la nr ala, nu il aveam salvat si nici nu mai stiam cine e, am vrut sa vada ca nu ii ascund. A inceput cu crizele, m-am ridicat si am plecat.

| mirunaaa96 explică (pentru frostxtq):

Crede-ma ca i-am spus de multe ori.mi-am dat seama ca nu prea are incredere. In fine, multumesc frumos!

| frostxtq a răspuns (pentru mirunaaa96):

Atunci ce rost are aceasta relatie? O sa te enerveze pe zi ce trece tot mai mult si pana la urma o sa te desparti de el. Nicio fata nu merita un baiat asa crizat.

| frostxtq a răspuns (pentru mirunaaa96):

Foarte bine ai facut. Nu e un capat de lume ca te suna un coleg din generala, mai ales ca nici nu aveai numarul lui salvat.
Explica-i prietenului tau ca te deranjeaza astfel de criz de gelozie si ca ai vrea sa uitati ce s-a intamplat, mereu ii vei spune ce ti se intampla si nu o sa ii ascunzi nimic, la fel ca si acum nu nr de telefon. Sa incerce sa aiba mai multa incredere in tine si sa o lase mai usor cu crizele.

| NoName0x0 a răspuns:

Ce s.a intamplat?big grin

| Psychzor a răspuns:

Ca baiat, nu iti pica bine cand un alt baiat are o conversatie cu iubita ta nici macar despre o parere in legatura cu un cadou, nu cred ca tu ai trece cu vederea o conversatie de-a lui cu o fata pe tema sugestiei de cadou. Adica tu ti-ai lua din timpul tau pentru ai acorda o atentie similara cu cea a iubitului tau cu sfaturi si vorbe sincere. Nu zic ca este extraordinar de rau si ar trebui sa fi biciuita, dar nu ajuta intr-o relatie.

Parerea mea este ca daca esti intr-o relatie si iti vezi de relatie, mai ales daca niciunul dintre voi nu practica obiceiul asta, o a treia persoana, mai ales de sex opus nu e niciodata bine primita indiferent de motiv.

Parerea mea proprie si personala!