| mircea_7061 a întrebat:

Buna breau sa ma ajute cineva cu un rasp concret vreau sa ma casatoresc eu sunt plecat in germania si ea e in romania vreau sa vin sa scot actele si nu am concediu decat o saptamana se poate ca am inteles ca dureaza ceva cu actele dar la urgenta nu merg facute sau nu stiu va rog un rasp

Răspuns Câştigător
| Alicezzz a răspuns:

Se poate cu,, o atentie,, ca asa se face in Romania. Eu stau un Dk si cand am fost sa bag dosarul cu sotul meu, mi-au spus ca tr minim 10 zile, noi mai aveam 4 zile la dispozitie pentru ca data era fixata, localu la fel... deci dupa cucoanele de la primarie mai tr sa asteptam pentru sapt urmatoare sambata, asa ca le-am atins cu atentie si imediat s-a putut. Treaba cu la urgente nu merge bagat dosarul de casatorie pentru ca nu este pasaport sa platesti taxa de urgenta, eventual poti plati o taxa daca vrei ca in ziua casatoriei sa fie in afara programului lor, eu am dorit la ora 17 asa ca am platit. Apoi dupa casatorie daca vrei sa iti schimbi adresa iar dureaza cateva zile, daca nu sotia ta trebuie sa astepte cateva zile nou buletin cu noul nume! Asa ca va doresc casa de piatra si sper sa rezolvi cat mai repede!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Legal nu se poate. daca vrei sa comiti o infractiune, vezi mai sus.

| Alicezzz a răspuns (pentru Brigaela):

Da, asa merge in Romania cu infractiuni de doi bani, vrei nu vrei sa accepti asta este Romania!winking

| Brigaela a răspuns (pentru Alicezzz):

Eu traiesc de 35 de ani in Romania si inca nu am comis infractiuni

| Alicezzz a răspuns (pentru Brigaela):

Nu pot sa cred! laughing Niciodata nu a-ti oferit unui medic o floare, o ciocolata unei asistente? Un cadou, o floare unei doamne invatatoare, profesoare? Extraordinar, pacat ca nu va cred! Bun exemplu de urmat, dar greu de crezut! Doamna draga, traiesc in Danemarca de ff multi ani si pot sa va spun ca aici nu se ofera,, mici atentii,, nu se accepta nici macar o floare, dar alt gen de,, atentii,, si asta ma bucura enorm ca pot sa traiesc intr o tara care ma face sa simt siguranta zilei de maine. Revenind la Romania, fie ca va place sau nu, asta este Romania, o tara in care te lovesti de birocratie, cu un sistem de sanatate bolnav, cu un sistem de invatamant in care este mult de munca, o tara in care mergi la primarie cu diverse probleme si cucoana de la ghiseu iti tranteste geamu in nas ca nu are timp de tine o tara in care,, banii si atentiile vorbesc,,... Asa ca mie una imi ramane de asteptat inca 40 de ani sa ies la pensie sa revin in Romania si poate atunci se mai schimba ceva, pana atunci ne ramane sa speram la tara mai buna si mai putin corupta!

| Brigaela a răspuns (pentru Alicezzz):

Scuza-ma, dar o floare nu este mita, sa nu fim spalati pe creier. Nu am oferit mita sau ciocolata, flori unor oameni in semn de multumire da, dar asta nu este ilegal sau imoral, ba dimpotriva. O floare invatatoarei mele? Sigur ca da, cu drag, respect si admiratie, de ce ar fi asta ilegal? Nu am cerut si nu am primit in schimb nici o favoare, i-am dat o floare fiindca pe langa ceea ce scria in fisa postului ne-a oferit atat de multe in plus si mi-am doit din suflet sa o fac. E trist daca in Danemarca nu ii poti oferi unui om drag o floare, ca semn de multumire si pretuire. Sincer ma indoiesc ca oamenii pot fi atat de dezumanizati, cred ca exagerati dumneavoastra din dorinta de a va demonstra punctul de vedere. Eu traiesc in Romania si am siguranta zilei de maine. Stiu ca am muncit ca sa invat si ca indiferent ce se va intampla voi putea prin mintea si munca mea sa-mi castig painea. Si nu e nici pe departe asa de bolnava cum vi se pare dumneavoastra, tocmai pentru ca eu si altii ca mine muncesc sa o faca mai buna in fiecare zi. Mie nu-mi ramane nimic de asteptat, pot sa traiesc in fiecare zi intr-o tara si o lume mai bune ca ieri pentru ca si eu le fac mai bune. Si e un sentiment placut, credeti-ma.

| Alicezzz a răspuns (pentru Brigaela):

Diferenta de mentalitate asa se numeste asa ca nu doresc sa intru in polemica laughing! Atat am avut de spus... asa ca va doresc toate cele bune intr o Romanie mai buna datorita dumneavoastra!winking

| GabrielaIoana a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu ea sa se intereseze sau cu altcineva ca sa se duca acolo unde vreti sa va casatoriti sa ceara informatii. Depinde de cat de ocupatii sunt oamenii in aceasta perioada.

| mircea_7061 explică:

Dar e mai complicat ca ea are doar17 ani pot face toate astea?