| anonim_4396 a întrebat:

cand eram mica numele meu era Elena si o nasa m-a botezat julia dar mie nu imi place numele ala si in certificatul meu de nastere scrie popescu julia Elena inloc de popescu Elena julia pentru ca Elena este numele meu dat de la mama mea recent m-am transferat si in catalog nu vreau sa imi zica popescu julia inloc de Elena inca nu sunt trecuta in catalog si toti ma stiu de popescu Elena cum pot corecta acel julia sa nu mai fie in certificat primul?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In catalog dar si in alte documente scolare vei fi trecuta, obligatoriu, cu numele si cele doua prenume inscrise in certificatul tau de nastere.
Dupa ce vei implini varsta majoratului poti sa incerci, pe cale administrativa, inlocuirea prenumelui de provenienta straina "Julia" cu alt prenume romanesc---dar si asa, nu este foarte sigur daca cererea ta iti va fi aprobata sau nu!

p.s. Citeste, in link, care cereri de schimbare a numelui sau a prenumelui sunt considerate de lege ca fiind intemeiate :http://spcepcv.ro/schimbarea-numelui-de-familie-si-a-prenumelui/

| Violleta2022 a răspuns:

Un certificat de nastere este un act oficial legalizat care NU se poate modifica!
Din pacate, daca sunt trecute ambele nume, se folosesc in ordinea in care sunt scrise in certificatul de nastere, ca-ti place ori ba, nu ai de ales.