| racara a întrebat:

ce trebuie sa fac cu hainele persoanei care a decedat?

9 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Este bine sa le dai celor nevoiasi.
Referitor la pierderea suferita, dar si la starea sufletelor, iata spre exemplu câtă bucurie şi speranţă insuflă următoarele versete ale Scripturi care se referă la VIAŢA VEȘNICĂ A SUFLETULUI după despărţirea de trup (care are nevoie de rugaciunile noastre):

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecclesiast 3, 11:

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24). Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu...

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" - Apocalipsa 6, 9-11

| danay72 a răspuns:

Imi pare rau de pierderea suferita. Poti sa le dai oamenilor mai saraci sau faci ce vrei cu ele.Pe situl jw.org poti gasi unele articole despre ce se intampla cu cei dragi care mor.

| anonima0101 a răspuns:

Condoliante. sad. Cred ca ar trebui sa le dai de pomana! sad Cel putin asa am auzit! Imi pare rau.

| elyfel a răspuns:

Condoleante. sad Da-le celor nevoiasi

| Kamiichu a răspuns:

Condoleanta. Da-le de pomana la oamenii nevoiasi, la oameni care au nevoie de ele si care le-ar primii cu sufletul deschis.

| Alissa11 a răspuns:

Sa le arunci. Nu e bine ca cineva sa poarte hainele pe care le-a purtat un om care acum este mort. Hainele iti vor aminti de el sau iti vor trezi cosmaruri si vei avea multe viziuni. Condoleante!

| madalinutza20 a răspuns:

Da le de pomana

| Ganduricolorate a răspuns:

Hei.
Imi pare rau pentru pierderea suferita.Hainele le poti da de pomana persoanelor nevoiase.Sunt sigura ca vei aduce multa bucurie pe chipurile lor.