| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Credeti ca este normal sa nu ai prieteni? Am 24 de ani si nu am prieteni cu care sa ies in oras, sa stam la barfe, distractii etc. Nici nu simt nevoia, am doar cunostinte, colegi de lucru, rude cu care comunic din cand in cand. Prefer ca in timpul liber sa petrec timpul cu partenerul sau cu familia. Oamenii m-au criticat din acest punct de vedere pentru ca nu este normal ca trebuie sa ai prieteni si nu sa stai mereu cu partenerul insa si cu el ma intersectez cam rar din cauza programului de lucru. Vreau sa vad si parerea voastra despre acest lucru. Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Asta e un respect fata de partener, cand esti in relatie prietenii raman in treaba lor - sfarsit de saptamana aveti timp pentru voi.

5 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Daca ti-e ok fara, nu vad de ce iti mai bati capu cu parerea altora.
E ok sa ai si prieteni cu care sa iesi, dar prieteni, nu cunostinte...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca tu te simti bine asa cum esti părerea altora este ne importanta, iar prietenii nu toti sunt prieteni adevarati, multi sunt pe interes profitori adica, si de ăstia nu cred ca ai nevoie sa i ti intre in casa sa i ti goleasca frigiderul, si sa te bîrfeasca pe la altii, si tu cand ajungi in necaz si ai nevoie de ei i ti intorc spatele si nu te mai cunosc.

| anonimuIl a răspuns:

Ai o viață extrem de normală la vârsta ta.

| seth2016 a răspuns:

>>Nici nu simt nevoia
Atunci care-i problema? Iti face prieteni pentru ca asa e "normal" sau pentru ca zic altii?

| Jus7t a răspuns:

Nu stiu care e treaba cu "fa-ti prieteni" pentru ca nu prea merge asa.

Prieteniile se intampla in mod natural, nu trebuie sa mergi pe strada sau sa te duci in x loc sa iti faci prieteni, oamenii disperati pot sa se grabeasca atunci cand vine vorba de lucruri de genul asta si sa faca greseli, sa intre prea repede intr-o relatie, sa aiba prea repede incredere in X, tot felul de chestii care nu o sa le faca bine.
Poti sa vrei sa cunosti oameni, sa vrei sa ai cu cine sa iesi, dar sa nu te grabesti si sa faci alegeri proaste.
Poate ca "incearca sa cunosti oameni noi" ar merge mai bine, insa nu te forta, nu avea incredere usor in oameni, cunoaste-i intai, vezi daca chiar iti place sa petreci timp cu x sau doar o faci pentru ca sa spuna altii, etc.

Se intampla uneori sa ramai fara prieteni din mai multe motive.
Oamenii care ti-au fost prieteni si care iti sunt prieteni s-au mutat in alta tara sa spunem ori lucreaza acolo si te vezi cu ei de doua ori pe an ( nu inseamna ca nu mai sunteti prieteni, inseamna ca te vezi foarte rar cu ei), oameni care au avut incredere in altii si au fost raniti, dupa lucruri de genul avand probleme in a avea din nou incredere in altii, in prietenie ( depinde de cat de mult a durut acea dezamagire), altii cred ca totul e pe interes si ei nu au decat cunostinte cu care mai schimba o vorba si daca ies cu ei undeva nu inseamna ca sunt prieteni.
Cuvantul "prieten" poate avea definitii diferite pentru fiecare, nu ca toti l-ar folosi corect.
Altii pur si simplu gasesc foarte rar persoane asemanatoare lor, etc.
Sunt multe motive si nu are rost sa le dezbatem pe toate.

Poti sa te gandesti daca ai ceva lucruri care indeparteaza oamenii, iar daca tu consideri ca ai, poti incepe prin a lucra la rezolvarea lor, unde se poate.

Oamenii care te-au criticat, in my humble opinion, ar trebui sa isi vada de viata lor, sa nu vorbeasca fara sa cunoasca si sa puna etichete pe ce considera ei ca e normal sau nu.
Stiu ca e usor sa traiesti ca o vita fara sa gandesti si doar sa te uiti cum traiesc altii si daca cineva nu se conformeaza sa incepi sa comentezi, dar totusi.
Tu spui ca nu simti nevoia, iar daca asa este, nu e problema altora cum traiesti tu.
Dar totusi, daca simteai nevoia, daca voiai sa ai prieteni si nu puteai sa iti faci, nu gaseai persoanele potrivite? Mi se pare ca oamenii de genul mai mult rau faceau prin criticile lor, inainte sa cunoasca situatia, sa o inteleaga si sa faca diferenta intre ce ajuta si ce nu ajuta, sunt oameni care se sinucid din cauza singuratatii de exemplu ( nu au familie, iubit, nimic), le-ar face bine sa vina X cu Y si sa ii ia cu comentarii de genul "mno, da nu e normal ma"?
Sigur ca nu.
Oamenii in situatii de genul trebuie intelesi, nu judecati.
Mi-e scarba de atitudinea multora fata de suicid si de victime de orice fel in general. Dau vina pe ala care sufera.

Tu esti ok, mai ales ca iti place sa petreci timpul cu familia, iubitul. E mult mai bine decat sa ai prietenii toxice, spre exemplu.
Dar mai sus m-am gandit si la altii, cu mai putin noroc.

Take care.