| JustaLittle a întrebat:

Cum sa îi spun mamei ca am un iubit? Am 14 ani. Familia mea il cunoaste pe baiat. E un tip care nu fumeaza,bea, etc. E prieten de cand eram mici cu mine si cu fratele meu mai mare. Baiatul are aceeasi varsta cu mine. Vreau sa ii zic mamei cat mai curand ca sa nu afle de la altcineva. Relatia mea cu mama e una destul de rece...
Deci... Cum ii spun mamei?

22 răspunsuri:
| mont a răspuns:

Cel mai bine nu ii spune deloc, si ia masuri sa nu afle din alte surse. Ar putea reactiona foarte urat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i totusi ai si tu o varsta si o alta mentalitate va intelege

| Happyjump a răspuns:

Evita cuvântul "iubit" spune-i si tu prieten de suculeț, nu-i spune chiar ca e o relatie in adevăratul sens al cuvântului mai ales ca este foarte rece cu tine, vorbește-i frumos de el spune-i ca il chemi sa va jucati GTA 5 or sa vadă ca e de treaba si cam asta a fost.

| Nonameagain a răspuns:

Am vazutcomentariile. Ba sa-i spui, ca tot afla. Daca il cunoaste, e prieten cu fratele tau, ai sanse sa-l accepte. Povesteste-i de el, spune-i ca va intelegeti si, intreab-o daca e virsta sa fii iubita lui. De aici, mama va lua initiativa si va sti ce sa te intrebe si ce sfaturi sa-ti dea. Bafta!

| KodrutZ a răspuns (pentru Nonameagain):

Depinde ce se intelege prin "iubita lui". Nu de alta, dar la cite face pustimea din ziua de azi, cred ca ar fi mai ok "mama, eu cu asta mi-o trag" sau "mama, eu ies cu xulescu dar sa stii ca avem o relatie platonica, daca vrei mergem la ginecolog ca sa nu existe dubii"...

| Nonameagain a răspuns (pentru KodrutZ):

Cind spui "iubit", in ziua de azi cum bine mentionezi, nu mai exista dubii. Fac sex. De cele mai multe ori fara dragoste. Ei nu stiu ce e aia. Numai ieri era o pustoaica aici pe forum care spunea: am 15 ani si numai sint "domnisoara". Urma un emoticon prin care arata ca se amuza teribil.
http://www.tpu.ro/......mentionez/

| KodrutZ a răspuns (pentru Nonameagain):

Daca si prostia ar durea ca sinii... sau poate stiu ei ce stiu si la urmatoarea guvernare PSD o sa se dea bacul la sex.

| Nonameagain a răspuns (pentru KodrutZ):

Hahahaaaaaaaa
Bravo, mi-ai placut! Sarbatori fericite!

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Spune-i direct. Gen : "Hei mami! Uite ce s-a intamplat azi la scoala. Azorel ma place si vrea sa iesim la un suc. Mai stii, Azorel pe care il cunosc de cand eram mica. Da mami, dupa ce fac temele pot sa ies cu Azorel?".

Intelegi tu happy

| TPUuser199 a răspuns:

Eu nu i-am spus mamei mele de relatie la inceput big grin Inainte vb doar pe fb, era vacanta de vara (nu ne intalneam atunci) deci nu avea de unde sa afle. Am inceput sa ne intalnim si bineinteles ca intr'un final i-am dat numarul de telefon (S`a rugat de mine cred ca 1-2 lunilaughing ). Mama a vazut ca ma comport altfel, telefonul statea in permanenta la mine, cand intra ea in camera il inchideam s.a. Si eu avand o varsta frageda (15 ani) dupa ce a banuit ea ceva, mi-a spus sa am grija (etc. etc.). La inceput era stricta cu mine, insa acum avem 7 luni de cand suntem impreuna, si s`a mai linistit si mama oarecum big grin. Dar iti dai seama ca parintii ne vor binele. Asa ca nu ii spune tu nimic, dar comporta`te mai ''ciudat''. Tine telefonul mai mereu dupa tine, iti dai si tu seama. Eu una m`am simtit mult mai usurata dupa ce a aflat mama. O sa vezi ca e mai bine sa afle ''oarecum'' de la tine (sau sa recunosti tu, daca ea va avea intr-un sfarsit banuieli) decat sa afle de la altcineva! BAFTA! :* :* Sa imi spui cum a mers big grin :*

| jrockfreak a răspuns:

Ai putea începe prin a menționa din când în când de el mamei, sau chiar i-ai spune ceva în gen "ce ai spune dacă aș umbla cu?". Sau în loc să îi spui replica din urmă, după ce ai "tatonat" terenul, îi spui deschis "probabil că nu vei fi de-acord sau ai putea avea ceva obiecții, dar cum îmi ești mamă, vreau să știi asta și sunt conștientă de ceea ce fac". Sau ceva de genul. Dacă e cât de cât dezghețată la corazon, va aprecia că ai dorit să îi spui asta și că ai prezentat situația într-un mod matur. Să ai la tine argumente în caz de ceva și încearcă să îi asculți și opinia ei, dar per ansamblu, ar trebui să fie ok. happy

| Dracoola a răspuns:

Spune-i mamei, asa vei vedea mai bine ce fel de persoana este mama ta.

| JustaLittle explică:

Eu ma refeream la iubit in sensul ca doar ne tinem de mana, ne imbratisam si pupam. Atat. Aaa....si ne facem cadouri...

| KodrutZ a răspuns (pentru JustaLittle):

Pai asa trebuia sa zici de la inceput. "Am o relatie platonica cu un vechi prieten" si altfel statea treaba. Pai zi-i maica-tii fix asta.

| Dracoola a răspuns (pentru KodrutZ):

Copii nu stiu ce este aia relatie platonica, nu l-au citit pe Platon la 14 ani. Esti prea dur cu ea. Exprima-te civilizat.

| KodrutZ a răspuns (pentru Dracoola):

Moahahaha. Dar daca ii intrebi de 69, opturi, sado-maso, a2m si alte specialitati de-astea le stiu pe toate...

| napoleon16 a răspuns:

Buna incearca sa o iei mai pe ocolite. spune-i ca iti place de un baiat si ca vreau sa fii cu el. adu-l la mama ta si spune-i despre el prima oara si vezi cum reactioneaza. Alta sansa nu ai daca zici ca mama ta este rece. si nu pastrati legatura! Sper ca te-am ajutat! Funda?

| qAleexa a răspuns:

Direct. Nu e bine sa ascunzi adevarul. Daca o minti, va afla intr-un final si va iesi foarte urat. Incearca sa o prinzu in toan bune. Ia un 10 la o materie buna sau ajut-o la treaba. Si dupa ii spui ca ai un iubit. Tinand cont ca e un baiat bun, nu trebuie sa iasa rau.

| Burjon a răspuns:

Nu-i spui!

| Panaite_Andra_1996 a răspuns:

Spune-i pur si simplu, explica-i ca iti place de el, ca se comporta frumos cu tine, ca aveti o relatie frumoasa, ca stii ce faci si ca esti fericita...

| MusicIsAll a răspuns:

Mai bine ii spus direct avand in vedere ca deja parintii il cunosc si din cate ai spus e un baiat cuminte si voi va cunoaste-ti de cand erati copii si poate se va bucura la aflarea vestii.

| MaryNyko a răspuns:

Trebuie sa ii spui intreg adevarul. fara mici minciunele...ascunzisuri....trebuie sa ii comunici...pentru ca poate la un moment dat te va ajuta cu niste sfaturi....nu ii ascunde... spune-i repede. Succes. Te pup.