| Dragos699 a întrebat:

Bună! Cunosc pe cineva care trece printre un divorț, care e la judecătorie, nu sunt bunuri de împărțit, dar pârâtul dorește lungirea procesului, și urmează o a doua înfățișare, prima nevoind că sa fie despărțire amiabilă, desi judecătorul și toți ceilalți au militat spre acest lucru. În ce ar consta a doua înfățișare la tribunal și cât s ar mai putea prelungi, tărăgăna divorțul, sau dacă se poate termina din a doua înfățișare, să se rezolve lucrurile?

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Dureaza vreun an de-acum... ca a doua probabil o sa fie o aminare, se mai dau vreo 3 aminari, si la un moment dat se va termina totusi.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Rareori se incheie un proces de divort prin dezbaterea doar in doua sedinte.Astea doar daca se inteleg partile.
Prelungirea procesului depinde de problemele aflate sau ridicate in dezbatere.
Si nu uita ca mai exista apelul si cai speciale de atac ce pot fi utilizate.

| ioana748 a răspuns:

Pai nu o sa se prezinte probabil, asa ca o mai lungeste, dar daca nu aveti nimic de impartit, este un divort fara copii minori, o sa se termine pe la a treia infatisare. Stie avocatul ce sa invoce, inclusiv reaua credință a celeilalte parti.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Vine vara, vacanță, deci a treia ar fi prin toamnă. Problema este cât îi va permite judecătorul la a doua înfățișare.

| LisaJulie a răspuns:

Procesul se va prelungi pe mai mulți ani!