| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile am dat in depresie. Sunt urata, prietenii nu ma mai cauta, iar asta nu e tot. Ca soarta sa se mai razbune pe mine mai am si parintii despartiti. nu stiu daca ma puteti intelege, dar ma simt foarte trista, de fiecare data cand vad pe cineva fericit sunt foarte invidioasa.
De ce pe altii Dumnezeu i-a facut fericiti?
De ce pe altii i-a facut frumosi si pe mine urata?
De ce la altii le-a dat o familie intreaga: o mama, tata si copil.
Pe mine de ce m-a uitat? Cu ce am gresit ca sa fiu asa nefericita si respinsa de oameni? nimeni nu ma iubeste. nu am nici un grup de prieteni cu care sa mai ies si eu. nimeni nu imi spune ca ma iubeste. Cred ca sunt cea mai singura fiinta de pe pamant. Ce rost am eu in viata asta? Decat sa irosesc aerul pe care-l respir mai bine as muri ca si asa nimanui nu i-ar pasa.
Incurajati-ma, va rog. Stiu ca pare penibil, dar vreau sa vad ca contez pentru cineva.

36 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Draga mea..fiecare om are frumusetea lui, nu esti singura care are parintii separati.
Avem momente cand c redem ca suntem cei mai frumosi si momente cand nici noi nu ne suportam.
Frumusetea fizica este trecatoare dar cea sufleteasca, ramane in veci.
Multumeste-te ca esti intreaga/ca te poti bucura de ceea ce ti-a dat bunul Dumnezeu( maini/picioare/vedere buna etc).
Daca cei din jurul tau nu te apreciaza, inseamna ca nu apreciaza pe nimeni, schimba cercul de prieteni, poate trebuie sa schimbi si ceva la gandirea/comportamentul si fizicul tau.un nou look.
Capul sus/viata este frumoasa/scurta si trebuie traita.
O zi frumoasa sa aihappy

| mgtow a răspuns:

Fi optimista si ai sa vezi ca atragi binele in viata ta

| Matt221041 a răspuns:

Buna! Nu vreau sa-ti insir acum un text din ala plicisitor! Eu cred ca esti o persoana minunata si as vrea sa te cunosc (virtual cel mai probabil) si poate cine stie...vom fi chiar prieteni!
Facebook-ul meu : https://www.facebook.com/dragos.mateescu.5 iar mail-ul: too_dead_to_die1996@yahoo.com

| Fatamuntilor a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti schimbi parerea despre tine. Daca tu ai o parere buna, schimbi si perceptia celor din jur.
Uita-te-te in in oglinda si spune-mi ce vezi? O adolecenta cu doua maini picioare...
Profesorii mei spuneu ca nu exista femei urate, ci doar neingrijite.Atata timp cat esti curata, hainele tale nu sunt rupte, parul peiptanat, ai grija de aspectul tau, esti cea mai frumoasa.
Conteza cel mai mult si aspectul interioar.
Incerca dupa puterile tale sa ajuti, sa zambesti, sa socializezi cu persoanele din jurul tau.
Cauta pe undeva o casa de copii sau un azil de batrani intreaba daca poti ajuta.Vei fi surprinsa sa vezi cati au nevoie de ajutor si ca sunt mai putin norocosi ca tine.Nu dispera.
Inteleg ca la varsta ai nevoie de multi prieteni cu care sa iesi, dar vei vedea ca cu timpul vor fi din ce in ce mai putini.Eu cel putin, pot sa-i numar pe degetele de la o mana...
Si sa stii ca oamenii au nevoie de ajutorul tau.
Uite, incearca un experiment.Cumpara ceva de mancare ( banana, biscuti, paine ) si ofera-i cersetorului care il intalnesti.Chiar daca nu-ti va multumi, vei simti satisfactia ca ai ajutat pe cineva.

| milan9 a răspuns:

Ca baiat iti pot spune ca nici o fata nu este urata, in schimb, orice fata (oricat de frumoasa ar fi) se urateste daca isi pierde onoarea, demnitatea.

"De ce pe altii Dumnezeu i-a facut fericiti?"
Pe toti ne doreste Dumnezeu fericiti, si toti putem fi in orice moment. Chiar si sclavii snopiti in bataie si oropsiti cu munca stiau cum sa fie fericiti, aveau exact aceleasi motive principale care ii fac in general pe oameni fericiti: persoanele apropiate, intretinerea unei atmosfere calde cu acestia, increderea si grija, asumarea responsabilitatilor reciproce in familie, largirea cadrului "familial" prin respectul fata de semeni, transformat in simpatie (fata de toti cei din jur, fara a avea "asteptari" directe din partea lor- "asteptarile" dezamagesc intotdeauna), etc...
Cand aceste lucruri esentiale dispar, viata se transforma intr-un calcvar, oricat de bogati si frumosi ar fi "el" sau "ea"...

| milan9 a răspuns:

"De ce pe altii i-a facut frumosi si pe mine urata?"
Ti-am mai spus, nici o fata nu este urata. happy
Cunosc multe fete care nu vor vi invitate la vreun concurs de "miss", dar niciuna din ele nu este urata. Oricare dintre ele mi-ar putea deveni prietena (in relatie de amicitie), dar si "persoana iubita", "relatie" (dar orice relatie depinde intotdeauna de "circumstante").

"Frumusetea" fizica este doar unul dintre atuurile pe care le poate avea o fata, nicidecum unul suficient prin el insusi. Niciodata.
Sunt multe alte atuuri care conteaza, si important este sa te formezi pe tine ca persoana sociabila, sa inveti sa trezesti simpatia in cei din jurul tau, ori pentru asta, principiile morale crestine sunt ghidul perfect. Sincer, nu vad vreo calitate despre care sa vorbeasca morala crestina si care sa nu fie indispensabila, absolut necesara poate mai tarziu persoanei respective...
La fel, nu vad vreo calitate morala care sa fie inutila intr-o relatie.
Un reziduu oricat de mic (defect trecut cu vederea din cauza ignorantei fata de morala crestina poate) care intra in angrenajul continuu al unor piese in miscare (motor, roti dintate) il va distruge pana la urma, putin cate putin.

Cand o persoana intruneste insa calitatile esentiale despre care vorbesc (onoare, demnitate, forta interioara, etc...) atunci celelalte care lipsesc vor fi momentan trecute cu vederea, lucrandu-se la ele pe parcurs. happy

| milan9 a răspuns:

"De ce la altii le-a dat o familie intreaga?"
Draguto, dar si tu ai o familie "intreaga", ai chiar doua familii daca nu ma insel. happy
Daca momentan esti cu mama, cu siguranta oricand il poti vedea si pe tatal tau.
Nu ai pierdut nimic definitiv. Exista momente in care pierdem din aceasta viata oameni dragi, dar nici acelea nu sunt pierderi definitive... happy (dar sunt mai greu de suportat, crede-ma).
Pretuieste familia pe care o ai, mama langa care stai, lucrand daca e nevoie la relatia pe care o ai cu ea, prin imbunatatirea dialogului (invata sa iesi cu ea in cadre neutre - in afara spatiului casei- pentru a va cunoaste garantat mai bine... happy )...
Pe curand... happy

| danay72 a răspuns:

Pe situl jw.org poti gasi articole utile despre asta, la sectiunea adolescenti.

| OoBunnyoO a răspuns:

Frumusetea este un concept extrem de subiectiv. Faptul ca te vezi urata nu inseamna ca esti urata. Conceptia pe care o ai despre tine poate de multe ori sa nu corespunda cu conceptia celorlalti. Iar daca te consideri sincer urata, cauta altceva in tine ce poate fi special. Frumusetea nu este totul in lumea asta, frumusetea este trecatoare si sta in ochii celui care o priveste. Gaseste-ti punctele forte si axeaza-te pe ele. Daca nu ai, construieste-ti unele.
Dumnezeu nu te face fericit. Nimeni nu te face fericit. Tu singur te faci fericit. Conteaza perspectiva personala pe care o ai. Daca alegi sa vezi mereu partea goala a paharului, vei fi mereu nefericita. Fericirea sta in lucrurile marunte. Poti fi extrem de frumos, cu o familie perfecta si tot poti fi nefericit. Fii fericita ca nu te-ai nascut cu un handicap, ca ai ambii parinti sanatosi, ca nu esti orfana, ca ai unde sa locuiesti, ca ai ce sa mananci, ca nu esti abuzata de parinti ori de altcineva. Pentru multi, lucruile astea pe care le ai tu reprezinta un lux. Fericirea vine din interior. Nu astepta un miracol pentru ca nu se va intampla si nu mai da vina pe ceilalti pentru nefericirea ta. Singurii vinovati pentru nefericirea noastra suntem noi insine. In momentul in care decidem sa nu mai dam vina pe altii pentru propria nefericire si incepem sa facem o schimbare in interiorul nostru, atunci facem primul pas spre fericire. Faptul ca parintii tai au divortat nu are nicio legatura cu tine. Asta nu inseamna ca te iubesc mai putin ori ca ai fost pedepsita de soarta. Despartirea lor nu are nicio legatura cu tine. Dupa cum spuneam mai sus, fii fericita ca nu sunt abuzivi, ca au locuri de munca, ca sunt sanatosi.
Nu mai incerca sa contezi pentru altii, incearca sa contezi pentru tine. Daca te vei baza pe ceilalti si pe dorinta de a conta pentru altii nu vei fi niciodata fericita. Noi nu avem cum sa te incurajam, nu putem sa iti spunem ca contezi pentru noi mai mult decat conteaza omul de la coltul strazii pe care nu il cunoastem (scuze de cacofonie), pentru ca nu te cunoastem. Daca am face asta, am minti. Nimeni nu iti va gasi rostul in viata, tu trebuie sa ti-l gasesti singura.
Cat despre prieteni, nu mai astepta sa te caute ei, cauta-i tu. Nimeni nu te cauta asa din cer. Nu esti o celebritate, nu esti bogata, nu esti cunoscuta si nici nu esti centrul pamantului, asa cum nu este 99% din populatia de pe planeta. Nici pe mine nu m-ar cauta nimeni daca nu mi-as da nici cel mai mic interes sa ii caut pe altii, iar asta se intampla cu absolut toata lumea. Nu ti se intampla numai tie. Cand nu iti dai interesul sa cunosti oamenii, nici ei nu isi vor da interesul sa te cunoasca pe tine. Asta nu te face mai putin importanta decat restul lumii, ci te face o persoana normala.
Stiu ca atunci cand crestem s-ar putea ca acest lucru sa fie o realizare dureroasa pentru multi, insa este adevarul si 7 miliarde de persoane trec, au trecut sau vor trece prin asta la un moment dat.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Te-ai gandit ca poate nu exista niciun Dumnezeu?
Cu totii avem momente de cumpana in viata, e chiar mai bine ca le intalnesti inca de pe acum iar in viitor (atunci cand va conta cu adevarat) vei sti sa le gestionezi.

- Nu exista prieteni, exista doar tovarasi (de distractie, de pahar, de drum s.a.m.d).
- Pui prea mare pret pe oameni si pe ce cred cei din jur, nu te ajuta cu nimic.
- Ca sa reusesti sa treci prin viata ai nevoie de o oaresce doza de nesimtire, pune la kuur mai mult si consuma-te mai putin.

| Radu284 a răspuns:

1. Nu esti singura cu parinti divortati. Ai mei au divortat cand aveam 5 ani. Nu a fost cel mai bun lucru pentru mine, dar asta este.

2. Din postarile tale anterioare am vazut ca tu ai o mare problema cu ochii, genele si nasul tau. De ce? Pune macar o poza cu tine sa vedem daca grijile tale sunt fondate sau nu.

3. Fiecare om are calea lui in viata, nu te compara cu altii. Fiecare trebuie sa invete ceva diferit din viata asta. Asta este drumul tau, vezi ce ai de invata din el.

4. Nu te mai compara cu altii, ca tu nu ai dreptul sa fii 'ei'. Nu ai dreptul la nimic in viata asta, cu exceptia drepturilor prevazute in constitutia tarii in care esti. Dar, daca tot vrei sa te compari cu altii, de ce nu te compari cu oamenii din Gaza, sau cu cei din anumite zone din Irak sau Siria, care au fost executati de IS[IS]? Sau cu copii din multe tari africane care nu au nici macar acces la apa potabila?

| LikeChocholate a răspuns (pentru Radu284):

"nu ai dreptul la nimic in viata asta". iti multumesc ca m-ai descurajat si mai tare. mai bine nu scriai nimica.tu numai vorbesti. Este foarte usor sa zici "compara-te cu oamenii din Africa care nu au nici apa potabila ca sa bea". Pe ei de ce nu i-au facut nimeni fericiti, iar altii sunt desi unii chiar nu merita?
Degeaba imi exprim aici durerea pentru ca cei ca tine nu inteleg. nu stii cum este sa iti fie rusine de ceea ce esti. nu stii cum este sa iti fie rusine de aspectul tau fizic chiar si cand merg la magazin dupa o paine. Mi-am pierdut increderea din mine, dar tu nu sti sa ajutati omul, ci doar sa il "afunzi" mai tare in problemele sale.

| Radu284 a răspuns (pentru LikeChocholate):

Auzi, ce te face pe tine sa crezi ca ai dreptul implicit la ceva pe lumea asta?

| LikeChocholate a răspuns (pentru Radu284):

Dar tu cu ce drept vorbesti in necunostinta de cauza?
Stii ceva, da-le pace

| Radu284 a răspuns (pentru LikeChocholate):

Vorbesc cu dreptul garantat de constitutia Romaniei, dreptul la libera exprimare. Acest drept este prevazut si de conventia drepturilor omului, conventie ratificata de Romania.

Nu am inteles partea de "necunostinta de cauza". Ce exact nu cunosc?

| LikeChocholate a răspuns (pentru Radu284):

Eu nu am intrebat absolut nimic ceva legat de constitutia Romaniei la ce am dreptul si la ce nu (legat de politica, Romania etc). btw, lasa

| Radu284 a răspuns (pentru LikeChocholate):

Ba da, ai intrebat, si citez: "Dar tu cu ce drept vorbesti in necunostinta de cauza?". Daca nu iti convine raspunsul, nu intreba.

Si ca tot veni vorba de intrebari, nu mi-ai raspuns la intrebare, poti sa o faci, te rog?

| Duucu a răspuns:

Asa a fost sa fie, tot ce conteaza este sa-ti faci un scop in viata,sa devii ceva, sa te faci om si sa fii pe picioarele tale. Cunosc persoane care au trecut prin lucruri mai rele decat despartirile in familie, insa nu e bine nici gandirea asta "se putea mai rau". Tu nu spera la mai mult, tu munceste pentru mai mult, invata sa comunici cu oamenii astfel incat ei sa nu puna frumusetea fizica pe primul plan intr-o intalnire cu tine. Fii unica prin ceva, cauta ceva ce iti place sa faci si dezvolta-te pe acea cale, iar astfel viata ta capata un rost.

| mont a răspuns:

Incearca sa te distrezi si viata ti se va parea mult mai frumoasa! Imediat vei uita si de complexe si de probleme. Mergi la o petrecere ceva, poti incerca si putin alcool. Apoi daca nu ai prieteni reali, ai putea incerca sa iti faci prieteni virtuali, e mai usor si necostisitor. Aaa, si mananca ciocolata, dupa nick estimez ca iti place si iti face placere sa mananci.

| LikeChocholate a răspuns (pentru mont):

Hahalaughing

| mont a răspuns (pentru LikeChocholate):

Sa sti ca nu am glumit chiar daca pare amuzant happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am impresia ca citesc randuri si ganduri ale unei persoane care si-a pierdut increderea de sine, inclin sa cred ca esti sensibila iar cei din jurul tau n-au observat asta.

Nici nu stiu daca e cazul sa vorbim de frumusetea ta si de care te indoiesti, sa stii ca nu exista om urat, poate mai putini draguti, insa au o frumusete interioara de invidiat, inca nu te-ai descoperit.

Uneori, ne descoperim prin cei pe care ai iubim ori ne iubesc, prin urmare, cred ca nu ai tu sansa in lumea asta sa scapi fara ca cineva sa-ti arate cu adevarat cat esti de frumoasa, cine stie, poate nu i-ai oferit sansa ori ai prea multe pretenii.

Eu zic sa te bucuri de rasaritul soarelui, de ceea ce vezi, si sigur trebuie sa ai un hobby care te face fericita si poate chiar comun cu altcineva, e timpul sa te concentrezi si pe acest aspect.

Sigur tu contezi pentru cei din jurul tau si chiar oameni care poate nu ti-au aratat, intotdeauna cuiva ai pasa de tine mai mult decat te-ai fi asteptat, lasa trecutul in spate, dar fara sa-l uiti, capul sus si ai rabdare, nu scapi de bucatica ta de fericire!

| LikeChocholate a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e. toti oamenii ma considera proasta, copilaroasa, figuranta.
Stiu ca suna penibil si copilaros, dar chiar si colegii mei de clasa nu ma mai suporta. Suntem de 8 ani in clasa, si doar cu una singura ma inteleg, iar si ea este in aceeasi situatie.
Toti ma fac "c*** ", "handi**pata " s.a.m.d, si chiar nu am umblat cu baieti sau chestii de genu si nu am avut un iubit niciodata, desi sunt clasa a 8-a si pentru unii li se pare ceva anormal. Oricum si daca as putea avea nu as vrea, pentru ca mai mult conteaza scoala, de iubiti am timp de la 18 ani incolo. Dar intrebarea este ca cu ce drept ma catalogheaza toti in halul asta?
Am incercat sa imi fac si alti prieteni din alte clase, dar toti sunt de parere ca nu sunt populara si nu au ce cauta cu una ca mine. nu stiu ce s-au intamplat cu oamenii din ziua de azi. Toti pun eticheta pe aspectul fizic, dar foarte putini reusesc sa descopere ce se afla in interior. Chiar sunt o persoana buna, nu am omorat pe nimeni, nu fumez / droghez, nu injur.
Cu ce am gresit? Deja toti fac glume pe seama nasului meu. Cu ce sunt eu de vina ca m-am nascut asa? Cand ma uit in oglinda imi vine sa imi bag cutitul in fata. Cand vorbesc cu cineva, chiar si din familie, nu-l mai pot privi. De ce? Pentru ca mi-e rusine sa nu spuna in gandul lor "vai, ce urata e". sunt foarte descurajata.

| BluishAngel a răspuns (pentru LikeChocholate):

Tu nu vezi ce frumoasa esti? Ce minte pura si ce suflet bun,generos ai? De ce te indoiesti atat de frumusetea pe care o ai din plin? Toti trecem prin momente bune,placute sau grele, amare in viata asta. Lectiile neplacute ne sunt date ca sa invatam ceva din ele si sa le aplicam in viitor. Nu trebuie sa ne dam batuti in prezent. Si eu am trecut aproximativ prin ceea ce treci si tu : oameni rai, superficiali, ce eticheteaza dupa "gura lumii" nu dupa ceea ce vad cu proprii ochii si isi bat joc pentru ca se cred mai "tari" daca fac asta. Si eu am suferit mult pe chestia asta si nu intelegeam de ce se intampla asta. Dar stii ce am facut? Am invatat sa nu mai imi pese si sa vad adevaratul motiv pentru care ei fac asta. In timp ce eu sufeream din cauza lor, ei primeau doar satisfactie si amuzament pentru ceva ce nu era nici macar adevarat.Si atunci m-am oprit. Nu i-am mai lasat sa ma afecteze si sa ma faca sa cred ca sunt o persoana neplacuta. Si,deloc surprinzator,de cand mi-am schimbat atitudinea si mi-am recapatat increderea in mine,pana si acele persoane s-au oprit si pot sa spun ca nu mai am nicio treaba cu ei ( spre surprinderea mea,cu unii chiar pot acum sa comunic).
Asa ca,daca TU nu pui pret pe tine si automat te consideri neimportanta si jalnica,asta le transmiti si celorlalti si e clar ca nu vor avea niciun motiv sa te respecte. TU esti singura care pune pret pe exterior,nu ceilalti. TU automat le transmiti asta celorlalti si e normal ca ei vor interpreta mesajul ca atare. Schimba-ti astfel perceptia despre tine si nu te mai gandi la aspectul exterior. O sa vezi ca perceptia tuturor o sa se schimbe! Iti spun din proprie experienta.
Inca un lucru. Incearca sa iti modifici putin viziunea,sau mai bine zis,atentia. Am observat ca pui pret mai mult pe lucrurile negative. Multe raspunsuri,daca nu toate,au un mesaj pozitiv pentru tine si vin de la oameni care vor sa te incurajeze,dar in schimb,tu ai vazut doar mesajul care a continut,intr-o mica masura, o fraza mai dura. Nu pune accentul pe negativ, ci distribuie-ti atentia pe pozitiv! Din negativ, ia doar acea samanta de adevar (daca exista!).
Mult succes si sa treci cat mai repede peste asta! Nu uita, perceptia ta despre tine si viziunea optimista schimba totul si pe toti din jurul tau! happy

| anonim_4396 explică (pentru LikeChocholate):

Draga, nu poti sa gasesti o solutie pentru asta, de fapt ei sunt indiferenti la cum arati si esti oricum ai arata si ai fi, doar muta-te de acolo pana nu e prea tarziu

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru LikeChocholate):

Vad ca n-ai inteles absolut nimic din ce ti-am zis.

| LikeChocholate a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Am inteles. de ce spui ca nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Societatea te alieneaza si te extenueaza, nu trebuie sa faci lucruri asa, standard, incearca sa faci pace cu tine insati. ai mancat astazi o piersica? daca nu ce mai astepti? dupa asta, pune o cana de ulei de masline, 15 g de flori de musetel, tot atatea de lavanda si tot atatea de valeriana. apoi amesteca-le cu o jumatate de cana de ceara de albine topita apoi vei pune uleiul rezultat pe piept si pe tample inainte sa te culcihappy

| AlexandraCris a răspuns:

Nu eşti urâtă. Eşti frumoasă. Chiar dacă nu te-am văzut ştiu asta. Fiecare om e frumos în felul său. Dumnezeu nu te-a uitat. Probabil a păstrat altceva mai bun pentru tine. Nu trebuie să gândeşti aşa. Dacă priettenii nu te mai caută, caută-i tu. Vorbeşte cu ei. Spune-le ce te doare. Că de asta sunt prieteni. Sunt oameni care duc o viaţă mult mai grea şi cu toate astea îşi păstrează zâmbetul pe buze. Pentru că şti ce? Aşa e viaţa. Cu urcuşuri şi coborâşuri. Treci doar printr-o perioadă mai grea. Nu e ceva permanent. Va fi totul mult mai bine. Va trece şi asta. Ai să vezi :*

| Denly a răspuns:

Si uite de asta nu imi doresc copii.

| ArthurKn a răspuns:

Dai vina pe chestia asta cu ''dumnezeu'' cand el nu a existat si nu v-a exista vreodata.
Ceilalti au avut doar Noroc sa se nasca fericiti,frumosi si cum vrei tu.
Tu crezi ca astia fericiti nu sunt raniti pe din înăuntru? nu poti da perdeaua la o parte ca sa vezi cate rani sunt acolo.
Tu zici ca esti urata, gandeste-te la fetele alea ''frumoase'' de cate ori au fost dezamagite, cu inima ''rupta'', tradate de celelalte.
Esti prea negativista, bucura-te de viata, nu mai fii asa complexata, unii acum isi dau ultima suflare.
Pun pariu ca si tu ai niste 'abilitati'' care te ridica deasupra celorlalti,foloseste-le, imbunataste-le.
Zici ca prietenii nu te mai cauta, aia n-au fost vreodata prieteni.
Eu am cativa prieteni,mai exact trei,unul dintre ei fiind cainele meu. Acestia doi, dupa multe probe, sunt singuri care mi-au dovedit ca pot avea incredere in ei, bineinteles nu totala,ceilalti m-au tradat, mintit, si-au batut joc de mine, i-am ignorat. Si ceea ce vreau sa zic e Mult mai bine.
Pe cei ce i-am ignorat, s-au intors singuri la mine, vroiau din nou sa se imprieteneasca cu mine dar nu, iert foarte greu.
Zici ca ai parintii divortati, e greu intr-adevar, dar bucura-te, altii nu-i mai iau.
In cele din urma, ca o inchere sa zic asa, vreau sa-ti schimbi parerea despre tine, cum mai spunea un utilizator si scuze de greselile gramaticale dar e tarziu si mi-e soomn. tongue

| MauvaisRose a răspuns:

Cei dependenti de companie mereu vor da in depresie.
au asteptari prea mari de la oameni, si asta duce la dezamagire.
esti un om chiar atat de neinteresant si plictisitor de nu reusesti, nu suporti sa petreci timp si cu tine?
inteleg, cu singuratatea ne confruntam toti, dar asta trece, lumea vine si se duce, dar asta depinde...de chimie, de cum esti tu cu lumea, de cum e lumea cu tine.
nu ai intalnit pana acum oamenii langa care te simti TU, sunt rari, dar exista.
da-ti timp, viata nu e cum vrem noi si nu ne ofera ce avem nevoie cel mai mult exact cand vrem.
dar actioneaza, nu sta degeaba.
si schimba-ti atitudinea.
daca te uiti in oglinda si nu-ti place ce vezi, schimba cat poti acest lucru, de la look, la haine, la stil, la machiaj.
fa alegeri care te avantajeaza, aspectul fizic e primul lucru care da increderea in sine.
si de unde obsesia asta sa contezi pentru cineva?
traieste pentru tine! fa lucruri pentru tine! fa lucruri care iti hranesc mintea, sufletul, corpul, pentru tine!
invata sa te iubesti, ca asta se va reflecta si in comportamentul celorlalti catre tine.
hai bafta!

| ionandreea97 a răspuns:

Sa sti ca in viata, toate se petrec cu un scop. Daca tu crezi ca Dumnezeu te-a facut urata si ai avut ghinionul ca parinti tai sa se desparta nu te lasa descurajata. Nu ai de unde sa stii ce urmeaza sa-ti ofere viata. Cu prietenii sa fi foarte atenta. E bine sa ai prieteni, dar decat sa ai prieteni falsi sau prieteni carora sa nu le pese de tine, mai bine sa nu ai. Ce rost ai tu in viata asta? Inca nu ai cum sa stii dar asta e ideea. Gaseste-ti o pasiune, tine-te serios de ea si gaseste-ti rostul in viata. Daca nu ai ce sa faci, ocupa-ti timpul cu invatat, cu sport si ai sa vezi ce bine pentru tine o sa fie. Trebuie sa privesti lucrurile cu optimism, sa visezi, sa speri, sa-ti creezi un scop in viata si sa nu te lasi pana nu il atingi. Frumusetea e trecatoare, important e sa ai o gandire frumoasa, un comportament frumos si sa te simti bine. Parintii mei nu au divortat dar tata a murit cand eram mica si mereu m-am intrebat de ce tocmai mie mi s-a intamplat asta, dar mai tarziu mi-am dat seama ca sunt multi cu probleme mai mari ca ale mele si ca trebuie sa-mi vad de viata, altfel risc sa intru aiurea intr-o depresie, care nu ma face decat sa ma distraga de la scopul meu in viata si de la treburile de zi cu zi. Bafta si fii tare! Sa ai parte in viata de ce este mai bun!

| LikeChocholate a răspuns (pentru ionandreea97):

Multumesc. imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat sad

| marian5888 a răspuns:

Nu esti urata. Ai un rost pe Pamant. In primul rand tu te respingi pe tine, nu conteaza ce cred, ce zic altii, tu intelege-te, iubeste-te si ghici ce nu e esti singura care sufera, fericirea adevarata vine din interior, multi par foarte fericiti cand sunt cu iubit/a, prietenii dar se poate intampla ca acestia sa-i parasesca candva si brusc cad in depresie

| 01012013 a răspuns:

Scuza-ma de deranj, da-mi te rog un vot, 10 secunde nu e o vesnicie, dar pentru mine votul tau conteaza. toti care vad acest mesaj va rog frumos un vot din partea voastra, va voi fi recunoscator, mereu puteti apela la mine dupa ajutorhappy va multumesc:* https://apps.facebook.com/sufletul-meu-moldova/detail-photo.php?id=273