| Mariii14 a întrebat:

Buna dimineața, numele meu este Mariana, și trec printr-o perioada mai dificila nu știu ce să fac, simt că nu mai știu ce e cu mine parca a văzut cerul pe mine, deci am un singur copil băiat de 14 ani, pe care eu le-am crescut de când l-am înăscut, și singură îl cresc și în prezent, tatăl copilului meu mă părăsit fără sens, fără să-i greșesc cu ceva lui, mi-a spus că nu e momentul sa se însoare cu mine pe atunci când mă lăsat însărcinată, apoi eu l-am înțeles și nu l-am mai deranjat o perioada lunga, și am văzut că nu îmi dă niceun semn de viață m-am gândit eu să-l caut, și l-am căutat timp de 13 ani, după care îmi spune anul asta că nu am făcut nimic până acum și rezolv ceva acum, aducă că e târziu să mă întorc la el, că el vrea sa se împace cu soția lui că are un copil cu ea și că vrea să se însoare cu ea, dar asta de multe ori îmi spunea aceiași vb, și nu era însurat și avea câte o amanta dau iubita cum se mai spune, și acum la părăsit iubita pe care a stat cu ea doi ani, și el vrea sa o ia înapoi pe aceia femeie pe care și ea are un copil din altă relație, și tatăl copilului meu vrea sa se împace cu ea, dar ea are alt bărbat, și tatăl copilului meu mi-a spus că o iubește enorm de mult pe ea adică pe femeia care sa măritat cu un alt bărbat acum o lună la cunoscut pe Facebook, și ea nu mai este cu tatăl copilului meu, dar eu i-am spus să ne împăcăm că avem un copil și el mi-a spus că e târziu și să-l las in pace, era mai abătut așa când vb cu mine adică îmi trimite vocale, și l-am simțit că trece printr-o perioada mai grea adică suferă după aceia femeie, și eu acum trec printr-o perioada mai delicata că niceodata, eu sufăr mai mult că el, nu știu de să fac? L-am așteptat atâția ani pe tatăl copilului meu, 14 ani l-am așteptat fără să-mi mai fac o femeie cu nimeni am fost cuminte în manca mea, nu am lăsat niciun bărbat să mă cunoască nu le-am dat eu voie de dragi lui tatăl copilului meu, pentru că eu pe el îl vreau în viață mea și nu știu ce să fac va rog un sfat ceva? Ce sa fac? Sal mai aștept să-l ieșit și să las de la mine și să-l las să-i treacă toate supărările pe care le are el din cauza la aceia femeie pe care la părăsit? Ce sa fac nu știu că eu sufăr foarte mult, mai rau că el, am și slăbit de la 48 de kg, am 40 doar in 5 zile pentru că nu pot să manc nu am pofta de mâncare, nu dorm nopțile până dimineața la ora 5, 6, așa sunt de 14 ani sufăr, și nu îmi găsesc liniștea nu știu ce să fac va rog și va implor din suflet și din toată inima, ajutati-ma cu un sfat bun, nu știu ce să fac sunt disperată de viață, am 34 de ani și me teamă că voi rămâne toată viața singură și nu vreau pentru că am stat și gura 14 ani, și nu mai vreau că urăsc singurătatea, nu mi-a plăcut să stau și gura dar nici cu oricine, nu știu ce să fac?????????????

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Nu te contrazic insa fiecare din noi are dreptul la o noua sansa, ajutor, iubire si un sfat. Pana acum, multumesc lui D-zeu, astea sunt inca gratis! Numai bine!

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să știi ce să faci, adică să ajungi să faci ceva, trebuie mai întâi să știi ce vrei. Și să vrei ce se poate, nu ce nu se poate. Deci, ce vrei?

| GabiDumitrescu a răspuns:

OK, deci ti-ai irosit viata pentru o himera. Nu suferi, suferi degeaba. Stiu ca e mult mai usor de spus decat de facut, si eu trec printr-o perioada din ce in ce mai sumbra de citiva ani, si vad multi in jur care la fel patesc. Nu mai astepta, nu iti mai fa iluzii.

| relian a răspuns:

Deci ai 34 de ani si stai singura dupa ce ai facut sex cu un bulangiu care te-a lasat gravida,e bun si asa rau.
Tu crezi ca un barbat sta dupa tine sa faci tu sex odata in viata laughing deci ala de aia te-a lasat,probabil nu-i place ceva la tine,asta tu trebuie sa stii mai bine.

Cum arati asa fizic,ce inaltime ai,slaba zici ca esti,ce scoala ai,asta daca poti sa spui.
Cred ca scoala nu prea ai,zic si eu dupa cum te exprimi,dar asta e. Urasti singuratatea dar ai stat singura de fapt toata viata ta,nici tu nu stii ce spui.
A inca ceva,niciodata,dar niciodata sa nu mai spui sarut mina unei alte femei laughing cei cu expresia asta timpita? Cum adica saruti mina unei femei? Pai ce esti lesbianca sau ce?

Expresia asta o foloseau barbatii pe vremuri demult apuse, a fost odata la moda, deci pe timpul medievalilor, cavalerii aia sarutrau mina la cate o bagaboanta ceva.

Deci sa nu mai folosesti expresia asta nicaeri si pentru nimeni bine? Suna ca dracu, nici la popa sa nu-i spui asa ceva.
Vrei sfaturi? Ce sfaturi sa iti dea cineva pe aici, cand tu stai singura de cand esti.Cautati un barbat, altul decat asta de care vorbesti, tu nu pricepi ca ala nu-i curios de tine?
Dal la jalea, ca doara nu-i singuru barbat din lumea asta.Trebuia sa fi avut pana acum 15 barbati nu 1 laughing dar tu stai singura, asta arata ca de fapt ai ceva probleme.
Nu te cunosc sa pot sa zic ce probleme ai, dar sigur ai ceva.
Deci cautati pe altul, asta daca vrei sa stai cu cineva, pe ala uita-l, oricukm nu e curios de tine.Bafta

| Mariii14 explică (pentru relian):

Buna, nu știu ce ai înțeles tu din mesajul meu, dar îți voi spune acum mai clar dacă nu ai înțeles mesajul meu, eu nu am fost cu alți bărbați așa cum specifici tu, nu nu mă înțelege greșită te rog din suflet, eu am acest copil cu un singur bărbat și acel bărbat este tatăl copilului meu, despre el am vorbit că l-am așteptat timp de 14 ani pentru că l-am iubit foarte mult, dar am iubit cerea ce nu merita și îmi pare rau, nu am avut niciun fel de relație cu nimeni în afară de tatăl copilului meu, se spune că dragostea adevărată trebuie sa aibă răbdare în viață atâta timp cât iubești un om cu adevărat nu îți mai trebuie alt bărbat în viața ta, atâta timp cât îi ești un om cu adevărat, așa am procedat eu nu mi-a mai trebuit pe nimeni, și am așteptat pe acel om tatăl copilului meu 14 ani, pentru că dragostea mea pentru el a fost adevărată și sinceră, și îmi pare rau am înțeles cine are prioritate la bărbat femeile alea ușoare, nu alea de casa, o zi buna îți doresc alaturi de cei dragi.

| relian a răspuns (pentru Mariii14):

Am inteles, ai [probleme psihice, adica ai probleme cu capu, asta e clar, deci trebuie sa fii ajutata de un psiholog ceva.Bafta

| Mariii14 explică (pentru relian):

Buna seara, nu-s chiar cum crezi tu, că dacă era așa o liam razna de tot dar nu, pentru că sunt puternică și știu că voi reuși să trec peste ști de ce? Pentru că rugăciunile mele nu mă lăsa să cad în groapă daca înțelegi o vb, dar o sa trec peste și o să fie bine, religia mea este ortodox, și cu rugăciunile mele mă va ajuta sa trec peste, pentru că nu e prima dată când trec printr-o perioada mai dificila, ști când se schimbă vremea de afara când e buna când e rea și își revine vremea la normal? Așa și cu oameni se vor vindeca de la sine cu timpul știu că va fi greu dar voi trece peste, și îți mulțumesc din suflet pentru sfaturi, o seara frumoasa vă doresc alaturi de cei dragi!?

| relian a răspuns (pentru Mariii14):

Vremea sde afara are timp destul pentru a se schimba,pe cand noi ca oameni avem o viata scurta,nici nu apuci sa iti dai seama ca si trece laughing deci compararia ta cu vremea de afara nu are nici o legatura.
Poti sa te rogi continu, nu te va ajuta nimeni, nu va veni ala inapoi la tine.
De fapt nici na venit, asta din ce tu singura ai spus, ala se gindeste la alta, deci cu toate rugamintele tale de crestinoida tot singura esti si tot singura o sa ramai daca il astepti pe peste ala prajit laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Din pacate unii doar de povestioare cu ingerasi in nori se pot agata, timp in care viata trece pe linga ei... nu prea avem ce face.

| Lioana a răspuns:

Draga Mariana, e trista povestea ta. Nu pot sa-ti dau un sfat pentru ca nu stiu ce simte el pentru tine si nici daca ai avea sanse cu el.
Dar daca ai avea, tu esti sigura ca vrei sa traiesti cu un barbat usuratic si instabil, doar pentru ca e tatal copilului tau? Adica daca voiai un tata pentru copil te luptai pentru barbatul asta atunci cand erai inca gravida. Acum ce sa mai faci cu el? Copilul a crescut fara tata. Il aduci in viata copilului cand acesta e deja mare? Il iubesti asa mult sau il vrei doar pentru ca e tatal copilului tau? Ar fi un tata bun?
Daca vrei doar compania unui barbat poate vrei sa alegi unul mai bun, care te iubeste si care nu te paraseste. Indeplineste el aceste conditii?
Gandeste-te bine ce vrei si evalueaza-ti sansele! La tine se afla toate raspunsurile.

| Mariii14 explică (pentru Lioana):

Satur mâna, aveți dreptate în tot ceea ce spuneți, dar și când eram gravida l-am căutat și nu mă vrut nici atunci, și își schimbă Nr de telefonie că sa nu dau eu de el, și tot nu am cedat de al căuta, și l-am căutat timp de 13 ani apoi nimic bun nu s-a schimbat la el nici măcar un gram, așa am avut eu senzația ceia că odată și odată o sa se schimbe el, dar nu s-a schimbat nimic la el, e același om cu aceiași figuri, dar na asta e merg înainte, am fost și la familia lui acasă cu copilul în brațe, și tot familia lui mă acuză pe mine că de ce am venit să-l caut așa de terziu, că eu avea născusem copilu prin cezariană, și m-am dus după o săptămână la el acasă la familia lui, și el nu era acasă că era plecat la Timișoara în construcții, și mă judecă prin telefon că de ce am venit la familia lui și că trebuia să-mi rupă el capu și picioarele mie, că el nu vrea să facă o familie că e prea devreme, el avea 20 ani și eu 19 ani apoi am rămas gravidă, dar nu și-a dorit copilu mi-a cerut să-l dau afara și nu am fost de-a cord cu el, și l-am făcut pentru că mi l-am dorit din suflet acest copil, și acum e mare frumos și sănătos, și i mulțumesc lui Dumnezeu, că am un copil sănătos, frumos și ascultător, nu am de ce sa mint pentru că am primit și eu educația de la mama mea Dumnezeu, sa o ierte și am dat și eu educație copilului meu, era mai râu daca nu aveam un job, dar am un job, am cu ce îmi crește copilul mulțumesc lui Dumnezeu, și va mulțumesc din suflet pentru sfaturi o zi frumoasă și binecuvântat de Dumnezeu, va doresc alaturi de cei dragi!?

| Mariii14 explică (pentru Lioana):

Îmi cer scuze, nu știu dacă ați înțeles mesajul meu pe care l-am scris acum 10 minute, am vrut sa va spun sărut mâna, și mai jos la mesaj am pus semnul întrebării din greșeală, trebuie sa pun semnul islamari, sunt foarte amețită de aceia nu am scris bine pentru că me rău nu va mint, pentru că nu am mâncat și nu pot manca dar poate cu ajutorul lui Dumnezeu, o sa îmi revin că sunt la spital și îmi face perfuzie cred că vitamine ceva nu știu ce anume dar sunt foarte slăbită din cauză că am așteptat un om drag mie timp de 14 ani degeaba!

| Lioana a răspuns (pentru Mariii14):

Am inteles. Sa te ajute Dumnezeu sa iei decizia cea mai buna pentru tine si copil! Multa sanatate!

| Mariii14 explică (pentru Lioana):

Mulțumesc din suflet, o seara buna!?

| wildthing a răspuns:

Vin si eu sa sustin ceea ce ti-a scris MihaiSpeedster.

| Caro34 a răspuns:

Buna! Mariana, tu esti o fata minunata, asa ai fost mereu, chiar cand erai tanara (la 20 de ani!). Sfatul meu este sa uiti totul, sa mergi mai departe, lasa sufletul sa se vindece si apreciaza singuratatea - ea este cel mai bun invatator fiindca iti arata lectiile ce trebuie invatate, raspunsurile ce trebuie primite, ce te asteapta si cum trebuie sa fii pe mai departe! Toti facem greseli in viata asta insa e bine sa ni le asumam, sa invatam ceva din ele. Ai 34 de ani, o viata inainte si atatea calitati... profita de tot ceea ce ai si esti, mereu exista un "drum", alege-l cu: respect, incredere in tine si in oameni, intelepciune, credinta, bunatate... Fii un model pentru baiatul tau si nu uita: niciodata nu esti singura, chiar daca tu simti acest lucru! Numai bine!

| anonimuIl a răspuns (pentru Caro34):

Trebuia să nu facă copil.

| Caro34 a răspuns (pentru anonimuIl):

Stii ce inseamna un avort pentru o femeie, pentru starea ei psihica, pentru cei cu care ea locuieste etc? Stii ca i-ai fi putut scrie frumos si nu "B..."? Stii in totalitate motivele ei? O cunosti perfect ca sa emiti astfel de ipoteze? Hai sa lasam asta! Ne limitam sa apreciem o "carte" dupa coperta si nu dupa continut etc! Mai avem multe de trait, de invatat, de citit, de analizat etc... Numai bine!

| anonimuIl a răspuns (pentru Caro34):

După stilul de scris al ei este genul de om care nu știe să scrie drept pe o coală de hârtie A4.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Caro34):

Inclusiv el are nevoie de ajutor, si de sfat. Specializate, amandoua. Si de iubire are nevoie, indiscutabil, dar la cum se agita (probabil si cu spume curgand din gura) ma indoiesc ca va gasi vreodata iubire.
Domnul Fie cu el!

| Caro34 a răspuns (pentru anonimuIl):

Nu te contrazic insa fiecare din noi are dreptul la o noua sansa, ajutor, iubire si un sfat. Pana acum, multumesc lui D-zeu, astea sunt inca gratis! Numai bine!

| anonimuIl a răspuns:

La 20 de ani te-ai culcat cu unul și acum după 14 ani vrei ca bărbatul ăla să te accepte și să îți crească și copilul?

| Mariii14 explică (pentru anonimuIl):

Buna seara, este copilul lui nu m-am culta cu altul, nu ați înțeles mesajul meu, mai citite odată și veți da seama despre ce e vb, o seara buna!

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Mariii14):

Nu mai pune la suflet ce spune ăla, are și el problemele lui, săracul. Ale lui din păcate nu se pot vindeca, ar trebui să-i facă transplant de creier.

| anonimuIl a răspuns (pentru Mariii14):

Să nu mai blochezi useri dacă nu îți convine ce scriu ei.

| anonimuIl a răspuns (pentru Mariii14):

M-ai blocat după ce ai văzut ce am scris?

| Mariii14 explică (pentru MihaiSpeedster):

M-ați făcut să zâmbesc, am scăpat telefon jos pe podea, ai spus o vb, cu transplant de creier mai făcut a zâmbesc cu lacrimi în ochii, mulțumesc că mai făcut să zâmbesc!?

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Mariii14):

Mă bucur că reușești totuși să zâmbești. Este un lucru bun. Cât despre puțuflenderu ăla, de fapt e trist. Oameni de genul ăsta trebuiesc îndepărtați, chiar și ăia care apar în viața ta pentru un minut. Nu lăsa minutul ăla să se transforme într-o oră.
Zâmbește mai des, pentru tine și pentru copil. Are nevoie de tine fericită, nu deprimată. E destul că a trăit fără tată.
Îți urez însănătoșire grabnică.
Te pup.
Doamne Ajută!

| anonimuIl a răspuns:

M-ai blocat după ce ai văzut ce am scris.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Cel mai bine ar fi să-l elimini pe tatăl copilului din viața ta, lui nu-i pasă de sentimentele tale, caută un bărbat care să îți ofere iubire.
Tu ești valoroasă, iar dacă el nu vede asta, nu știe ce pierde.
Investestește în tine, fă sport, mănâncă sănătos.
Felul în care te tratează cei din jur nu spune nimic despre tine, spune multe despre ei.
Nu ești ceea ce spun alții despre tine, ei sunt ceea ce spun despre tine.
Să nu-ți mai pese se tatăl copilului, nepăsarea doare cel mai tare.
Tu ești un diamant, iar el o piatră swarovski, diamantele nu au ce căuta lângă pietre swarovski.
Caută un diamant ca tine cu care să te căsătorești.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Ajunge cat te-ai gandit si ai suferit. 14 ani e suficient. Mai traieste-ti si tu viata ta. E clar un nenorocit. Daca era om, nu isi lasa copilul si pleca fara sa mai dea nici un semn de viata.
Mergi la un psiholog, ai nevoie de consiliere, ajutor, ca sa te invete cum sa treci peste trauma si cum sa iti repornesti viata.
Uita-l. Nu te vrea. Daca te voia te cauta el pe tine. Dumnezeu ti-a dat semne clare ca el nu trebuie sa fie omul tau. Mergi pe calea ta, separata de a lui, ca nu te merita.

| Mariii14 explică (pentru MihaiSpeedster):

Mulțumesc din suflet pentru sfaturi satur mâna, așa și voi face nu știu dacă vreo data îi va pare râu lui că l-am așteptat atâția ani, dar bunul Dumnezeu îl va vedea și știe el ce are de făcut, sper sa merite ceea ce merita, pentru că nu sa gândit macar la copil, copilu l-am crescut singură de când l-am înăscut și singură îl cresc și în prezent, și îmi pare foarte râu că m-am lăsat păcălită de acel om de la început, și chiar l-am crezut că își dorește o familie cu mine, și nu era așa și mă mințit și și-a bătut joc de viața mea, am sa merg înainte cum am mers și până acum, avea aștept să îmi revin că sunt la spital în perfuziei nu am mâncat de o săptămână și mi sa făcut râu, dar acum mi-am revenit, și am sa postez pe Facebook că și cum că nu am suferit, nu știu dacă procedez bine daca voi posta poze cu mine și copilul meu!

| Mariii14 explică (pentru MihaiSpeedster):

Mulțumesc din suflet pentru sfaturi, o sa merg la psiholog cred că a fost o lecție de viață pentru tot restul vieții mele, nu am să-l mai aștept, pentru că l-am așteptat atâția ani am trăit cu speranța asta, dar na asta a fost sa fie o să mă învăț minte sa nu mai sufăr sa nu-l mai aștept că nu mai are sens, îmi pare râu de mine de tinerețea mea pierduta fara să fac ceva in viață asta, dar se spune că niceodata nu e târziu în viață să o iei de la început, el mă jignit mă discrimitat că femeie că eu sunt urâtă pentru el, și că e târziu să mă întorc în viața lui adică să referit că am 34 de ai, ceva de gen că sunt bătrână la 34 de ani ai mei, încă eu nu mă consider bătrână și tânără și frumoasă, și nici nu arat de 34 de ani și zici că am 25 de ani, așa sunt eu, de frumoasă sunt frumoasă dar ce folos daca nu am avut parte de fericire în viață asta, asta a fost sa fie merg înainte cu Dumnezeu, va mulțumesc din suflet încă odată și poate va fi mai bine de-a cum încolo, nu o să-i mai permit nimic lui tatăl copilului meu, o seara buna va doresc alaturi de cei dragi!

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Mariii14):

Cu plăcere. Dacă asculți de psiholog, o să treci peste asta, și o să îți găsești și tu fericirea.
Poți chiar să vorbești și cu un preot, de multe ori au sfaturi bune.
Doamne Ajută!

| DeeaDeea94 a răspuns:

Eu zic să ai grijă de tine, sufletul tău. Trebuie să uiți de acel bărbat. Trăiește-ți viața în liniște și pace. Nu te merită acel barbat si nu o sa te iubeasca niciodată!

| Mariii14 explică (pentru DeeaDeea94):

Mulțumesc din suflet pentru sfaturi așa voi face, o seara buna îți doresc alaturi de cei drag.

| alex13763636 a răspuns:

Lasă-l ca nu te vrea gasesteti un bărbat care sa te vrea sa stea cu tine și să-ți accepte copilul