| sadhappyevilgood a întrebat:

Buna dragilor! Azi, de fapt, acum cateva ore, iubitul meu mi-a spus ceva ce pe de-o parte m-a facut socat, dar m-a si facut fericita. Sunt in clasa a 12a si doresc sa merg mai departe la facultate, fara nicio discutie. Iubitul meu, cu aproape 7 ani mai mare decat mine e momentan plecat in alta tara, unde lucreaza. Avem o relatie aproape perfecta, ne petrecem tot timpul liber impreuna, sau daca suntem departe, conversand pe internet. E aproape perfect barbatul asta de fapt, si nu, nu spun asta doar pentru ca e iubitul meu, sunt o fata destul de desteapta, sau cel putin destul de orgolioasa ca sa accept altceva decat (aproape) perfectiunea. E prietenul meu cel mai bun, ma rasfata si ma respecta, e calm si intelept. E tot ce mi-am dorit vreodata de la o relatie. Singurul lucru care ma sperie putin e gandul ca el se gandeste extrem de serios la noi si la relatia noastra. Suntem impreuna de un an si cateva luni ce-i drept, dar eu nu pot sa gandesc asa in viitor. Mi-a spus ca in niciun caz nu o sa stau eu la camin cand merg la facultate, mi-a spus ca o sa cumpere o locuinta pentru noi doi ca sa pot sa am tot confortul, sau in cel mai rau caz, o sa imi inchirieze el o locuinta, si o sa pot sta si cu prietenele mele. Zilele trecute mi-a zis ca o sa imi cumpere el masina dupa ce fac scoala de soferi. Nu ma intelegeti gresit, sunt foarte fericita ca sunt atat de iubita si ca ma trateaza ca pe o printesa, il iubesc si eu. Dar cred ca totul se misca mult prea repede si nu sunt pregatita pentru atat de mult. Sunt sigura ca el vrea sa isi intemeieze o familie cu mine, dar eu nu sunt sigura ca vreau asta, cel putin nu in urmatorii 10 ani. Vreau sa fiu pe picioarele mele, nu sa-i datorez totul iubitului meu. Nu vreau sa il ranesc, stiu ca ma iubeste la nebunie, dar e prea mult pentru mine. Ce parere aveti voi de situatie, si ce ar trebui sa fac? Va multumesc!

3 răspunsuri:
| ForeverWarrior a răspuns:

Bravo esti diferita fata de alte fete, care stiu doar de facebook si abia asteapta sa gaseasca un barbat care sa le intretina.Eu sa am o iubita in situatia sa mi-ar putea fi greu sa accept ce vrea sa faca la inceput, dar, pentru ca as iubi-o i-as respecta decizia si m-as resemna cu ideea.Eu te sfatuiesc sa-i spui iubitului tau fata in fata ce ai spus aici, si daca el chiar te iubeste sunt sigur ca iti va accepta decizia.Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti o fata cu capul pe umeri. La ce citesc zilnic pe aici, fete de 15-16 ani care vor sa plece de acasa doar sa se mute cu iubi, nu esti normalitatea in persoana. Esti inca tanar si eu cred ca acum trebuie sa te ocupi de tine, de educatie si de drumul tau in viata. Problema este ca atunci cand tu vei ajunge la dorinta de a intemeia o familie, el va fi deja trecut de momentul asta

| OoBunnyoO a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine, eu cred ca cel mai bine ar fi sa accepti si ajutorul din partea lui, dar si sa faci lucruri pe cont propriu, prin urmare sa cadeti la un comun acord.
Daca el vrea sa iti inchirieze un apartament, tu te poti angaja si ii poti plati o parte din chirie.
Daca vrea sa iti ia o masina, la fel, spune-i ca nu vrei sau daca insista, poti lua una la mana a doua, nu foarte scumpa din care sa platesti si tu o parte dupa ce te angajezi.
Poate pe el il face fericit faptul ca iti ofera lucruri sau s-ar simti jignit sau ofensat daca l-ai refuza. Insa atat timp cat tu nu abuzezi de el si nu ii ceri tot felul de chestii, iar initiativa vine din partea lui, nu este nicio problema. Ar trebui sa fie o chestie mutuala. Probabil si tu daca ai fi in locul lui, ti-ar placea sa ii oferi diverse lucruri. Mie mi se pare normal.
Ideea este ca in viata, primim ajutor. Pana la o varsta depindem de cei din jurul nostru. Fie ca ne platesc parintii camera de camin, fie ca gasim un loc de munca pentru ca un prieten a pus o vorba buna pentru noi etc.
Iar faptul ca vrea sa iti ofere lucrurile astea, nu inseamna ca te vei marita cu el, insa fii fericita de ceea ce ai, fara sa te gandesti asa de mult la cum va fi relatia voastra pe viitor. Asigura-te ca in prezent totul este ok. Iar daca prezentul va fi mereu ok, nici viitorul nu se va schimba in rau. Daca peste 5, 6 ani inca sunteti impreuna, atunci te vei gandi si tu ca vrei sa iti intemeiezi o familie, dar intre timp vei da de tot felul de situatii care iti vor indica daca el este sau nu persoana potrivita pentru tine. Insa pana atunci nu trebuie sa te gandesti ce se va intampla peste nu stiu cat timp. Iar daca el vrea, dupa cum spuneam sa iti ofere cadouri, insa mai tarziu va despartiti, poti sa ii dai oricand lucrurile inapoi, ma refer la masina si apartament, asa ca nu vei avea nicio obligatie fata de el.