| anonim_4396 a întrebat:

este o problema mai delicata.de la un timp petrec foarte mult timp cu prietena mea cea mai buna si parintii ei.pe mama o cam deranjeaza asta pentru ca zice ca ii deranjez. dar ei ma invita in continuu iar eu fiindca sunt la scoala in alt oras, ma duc din 2 motive:1.sunt foarte ocupata(nu cu tampenii)in timpul dinafara scolii si nu pot recupera singura materia pierduta si 2. din familia mea ma simt cam exclusa.adica de cand a aparut fratele meu tot asa ma simt. iar pe mama o deranjeaza ca merg atat de des.eu cand ii vad parintii ma simt fericita si mi se face dor de ei cand nu i vad.va rog... din familia mea ma simt exclusa iar parintii mei nu prea au timp sa ma ajute cu scoala pentru ca sunt ocupati.si atunci cand eu nu i au nota sau media pe care o vor ei mereu fac scandal.la prietena mea ma simt ca intr o familie si ajutata.pe cand acasa, mama e mereu nervoasa si tipa.ma simt singura, exclusa si nu mi gasesc locul. ajutor?!

16 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu parintii tai, sa le spui ca ai vrea sa fie altfel, sa fiti o familie unita. Spune-i ca te duci acolo de multe ori tocmai pentru ca acei oameni te accepta si te simti acolo mai bine decat acasa. Poate ii motivezi ca sa fie mai atenti cu tine.

| Barajag a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa comunici cu mama ta si sa-i spui ca te simti mai bine acolo la prietena ta si poate isi va da seama ca te-a neglijat.Bafta!

| EUSIATIT a răspuns:

Dar te ai gindit ca. poate ai facut tu ceva ce ia suparat pe parinti? SAu nu ai comunicat cu ei. nu crezi ca ei sunt cei te ajuta financiar si...ar trebui sa vb cu ei tot ce te framinta? s ar putea sa te traga intr o cursa. sa stii ca strainul nu te creste. TOT fam este linga tine la bine si la rau. O sa fii mama si o sa vezi ce te doare daca copilu iti intoarce spatele desi tu esti parintele [ai dat viata] si ti mai spun un lucru.{DAI cu 0 minia si vei primi ci virf si indesat]si ce tie nu ti place altuia nu i face ]. sincer, rusine./

| fluturas a răspuns:

Incearca sa comunici mai mult cu parintii tai happy
si sa petreci ceva timp si pe acasa big grin kiss

| viatadecacatt a răspuns:

Dupa cate spui pare ca ai fi membrul perfect din familia prietenei tale, dar totusi e complicat sa te "muti" la ei, poate ca si parintii tai te iubesc dar in ultimul timp ai lipsit de acasa si ei stau cel mai des cu fratele tau, poate ca e si mai mic(nu stiu sigur ca nu ai spus)si de aceea ii ofera mai multa atentie, oricum vorbeste cu parintii tai si spune-le ce simti, sa speram ca vor intelege, caci nu ai cum sa iti petreci restul vietii la failia prietenei tale.

| miauu a răspuns:

Naspa incearca sa vb ca mama ta sau cu tatal tau depinde cu care te impaci mai bine si spune-i ce simti, si poate ii va atinge si se vor schimba.
spune-le ca suferi
spune-le tot ce ai pe suflet si av fii bine dupa aia
incearca sa comuni mai mult cu ei.

| Malvina24 a răspuns:

E normal sa te simti asa! stiu cum e sa ai un frate! si e bine daca cu adevarat te simti bine la ei! solutii nu sunt multe! ar trebui sa o faci pe mama ta sa inteleaga toate astea(vb cu ea cand e mai calma)spune-i sa-ti acorde si tie putin timp, sau scrie pe un ''jurnal'' tot ce simti tu(apoi il lasi la intamplare! la mine a functionat si mami la- gasit si apoi s-a purtat mai bine ca mine! si pe mine ma cerata mami dar eu zic sa nu te descurajezi! macar tu o ai pe pr ta la cre poti sa mergi in schimb eu nu am pe nimeni la care sa ma duc! asa ca bafta!

| Nimic special a răspuns:

Cred ca mama ta este geloasa ca petreci mult timp cu alta familie. Si mie mi` se intampla uneori aceleasi lucruri neplacute, si la fel reactioneaza si mama cand intarzii sau chestii de genu. Incearca sa petreci mai mult timp si cu mama ta. Incearca sa o ajuti la diferite chestii pa`acasa. Si incearca sa fii mai deschisa cu ea.[daca nu esti] Iti urez succes!:* Si ai grija de prietenia cu mama ta dar si cu prietena ta.

| georgiana a răspuns:

Faptul ca te accepta si stai la prietena nu poate inlocui rolul familiei tale. Poate ati incewrca sa rezolvati aceasta problema, spune-i mamei tale macar o clipa sa te asculte.

| ByLoREDaN a răspuns:

Mdawinking e normal ca parintii tai sa te faca sa te simti 'uitata' deoarece cu siguranta e normal sa dea mai multa atentie celu mic dar e nasol ca de multe ori in afara de atentia acordata celui mic uita ca au o fata mai mare pentru ca e mai placut un copil micwinking si e normal sa te atasezi si sa apreciezi parintii prietenelei talewinking. Incearca sa crezi ca parintii tai nu au iutat de tine ci parintii pretenei tale te fac sa crezi asta... poate ei sunt diferiti sau poate se comporta bine cu tine pentru ca au un mod politicos de a se comporta cu 'oaspetii'... Nu iti face griji si nu te gandi happy sunt aproape de tine chiar daca nu demostreaza nimic interesant tongue

| ByLoREDaN a răspuns:

Eh @Dead si daca se muta tot asa va fiwinking la prima ocazie de asi face o prietena buna, si sa mearga des ca la cea pe care o are o sa se intimple la felwinking pentru'ca eu cred ca daca a vazut ca parintii sai o cam 'neglijeaza' ea acum in jurul ei vede doar lucrurile pe care alte mame sau parinti le face si le-ar dori... O chestie naturala la persoanele care se ataseaza usor si au nevoie de afect happy

| xjustfearless a răspuns:

Poate ca mama ta se simte geloasa. spune-i ce te doare.

| RooN a răspuns:

PAi un prim pas pe care ai putea sa il faci este sa vorbesti cu mama ta si sa ii explici exact asa cum ai facut si aici. Daca mama ta intr-adevar vrea sa te ajute in timpul ei liber va face tot posibilul sa te ajute. Si cu prietena ta este foarte bine ca va intelegeti bine si sper sa ramaneti asa toata viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se pune problema de cine iti vrea binele. Daca mama ta tipa cind iei nota naspa nu arata decit ca se consuma si deci ii pasa pe cind dincolo nu prea cred.Intoarce-te acasa si asculta-ti mama te rog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare cu a ta, adica mamei nu-i convenea ca nu-i spun "ce am pe suflet", daca as fi facut-o ar fi fost in stare sa strige in gura mare ce vorbesc cu ea. Problem e ca unele mame sunt prea "ocupate" sa vorbeasca cu ficele lor. Nu cred ca o sa schimbe prea multe cu mama ta sa nu faci aceeasi greseala cand o sa ai copii.

| Lady_2803 a răspuns:

Te simti exclusa dar nu esti! Mama ta se ocupa mai mult de fratiorul tau deoarece este mai mic.si trebuie sa aiba grija de el.mai ales ca le pasa de notele tale... daca erai exclusa cu adevarat nu le pasa de nimic ce avea legatura cu tine! Si. uneori ar fi mai bine sa refuzi unele invitatii de la prietena ta, sa te duci la ea mai rar.adica doar atunci cand trebuie sa recuperezi si asa in vizita. Ar mai fi o idee sa vina ea la tine daca se poate.