| AvramCodrut a întrebat:

Eu sunt Alex (15 ani) si incerc sa gasesc o solutie la cateva probleme si sper sa ma ajute cineva cumva. In ultimul timp, prietenul meu cel mai bun, tot Alex (16 ani), a descoperit ca mama lui (36 ani) este amanta tatalui unui alt prieten de-al lui, David (17 ani). A fost destul de socanta descoperirea pentru amandoi, ne mai stiind nimeni despre aceasta. Alex reuseste intr-un mod numai de el stiut sa-si ascunda suferinta, dar totusi pot vedea foarte bine ca e trist pe chestia asta. Nici nu ai cum sa nu fi, cand aflii ca propria ta mama si-o trage cu tatal unui prieten. Si eu care o credeam pe aceasta femeie de treaba si sufletista. In ochii mei nu mai este decat o depravata. Nu o pot intelege de ce a facut acest lucru. Are doi copii minunati, casa, masina... Pe sotul ei nu il conosc prea bine, stiu insa ca este mai in varsta decat ea cu vreo 5 ani si poate doar mi s-a parut ca este cam antipatic. Nu stiu ce s-a intamplat in cei 17 ani de casnicie ai lor, dar tot nu e normal sa faci asa ceva. Macar sa se fi gandit ca isi puna singura eticheta de curva pe frunte si are doi copii la scoala (Alex mai are un frate de 8 ani). Si oare nenorocitul ala cu care si-o trage asta este chiar atat de imbecil sa-si faca de cap cu o femeie casatorita cu copii? El nu mai este casatorit, sotia sa a decedat in urma cu aproximativ 15 ani si are doi baieti de 17, respectiv 18 ani. Acum nu stiu ce sa fac, pentru ca imi vad prietenul, fratele din alta mama, ca se intristeaza pe tema asta, iar acest lucru ma intristeaza si pe mine ingrozitor, poate chiar mai tare decat pe el. Cu cateva zile in urma a pornit un scandal mare de tot in familia lui si m-a sunat sa vin afara, caci nu se simte bine si vrea sa ma vada. Am alergat pana la el acasa si l-am vazut iesind din casa cu o fata obosita, trista, prihanita. Mi-a zis ca e certa mare la el acasa si nu mai suporta. Mai avea putin si plangea. Nu l-am vazut niciodata atat de trist si mi-a picat foarte rau acest lucru. Ne-am indepartat de casa, discutand. La un moment dat imi pune mana pe umar si imi multumeste ca am venit cand a avut nevoie de mine. In ziua aceea blestemata avusesem si eu probleme cu propria familie si acum auzind noile vesti, l-am luat in brate si i-am zis ca se vor rezolva toate. Ne-au dat amandurora lacrimile. Mai nou, afland de curvaslacul, aventura mamei sale m-a dat si mai tare peste cap. Si sufar. Si ma simt atat de neputincios si nu stiu ce sa fac... Nu ma multumesc doar sa sper ca se va rezolva totul candva. Alex este ca fratele pe care nu l-am avut niciodata si chiar pot spune ca mi-a salvat viata. Avem o relatie stransa si normal ca impartim aceleasi probleme. Si eu am destule. Am avut depresie, am luat medicamente, slabisem foarte mult, devenisem o stafie. In lasitatea mea, nu imi doream decat sa mor, sa dispara totul, sa devin pamant. Apoi l-am intalnit pe Alex, iar el, oferindu-mi prietenia si afectiunea lui, m-a facut incet sa revin la normal. El nu a remarcat acest lucru. El reuseste mereu sa faca caz de necaz, desi in sufetul lui arde un foc mistuitor. Imi este ingrozitor de frica de tristete. Nu mai suport suferinta. Iar faptul ca el este trist, ma distruge. Imi este frica sa nu devina ce devenisem eu. Momentan nu sunt in masura decat a spera si a ma ruga Domnului ca se vor rezolva toate problemele. Dar cum am spus, nu imi este de ajuns. Vreau sa fac ceva, sa reactionez. Nu pot sa stau cu mainile in san si sa privesc un dezastru. Nu rog decat sa mi se dea niste sfaturi si posibile rezolvari la problema. Multumesc celor ce au avut rabdarea de a citi pana aici!

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Problema este a lor. Nu este problema voastra. Daca vor sa aiba necazuri lasa-i sa si le creeze singuri. Veti deveni si voi adulti si vi se va schimba gandirea.

| AvramCodrut explică (pentru darrio2007):

Adica ni se va schimba gandirea in cea a parintilor celor doi? Adica vom deveni adulti si voi ajunge sa mi-o trag cu nevasta prietenului meu? Domnule, dumneavoastra sunteti normal la cap? Cum adica sa nu fie si problema mea? Cand familia celui mai bun prieten al meu se destrama, eu sa stau sa ma uit la el cum se prapadeste in fata mea? Ma intreb daca nu ati procedat si dumneavoastra asa. O zi buna va doresc!

| darrio2007 a răspuns (pentru AvramCodrut):

Mda! Ori eu m-am exprimat gresit, ori tu ai inteles gresit cand m-am referit la gandirea de la maturitate.
Oricum, raman la parerea mea ca tu nu poti decat sa iti sustii moral prietenul si atat.Nu esti in masura sa te bagi intre cei mari.

| Violleta2022 a răspuns:

Lucrurile urate, tinute in secret aduc numai suferinta.
Il sfatuiesc pe prietenul tau sa-i spuna mamei lui ca stie de aventura ei. In plus, sa-i spuna ca voi copii, stiti cu totii si ca ea trebuie sa hotarasca ceva, pana nu distruge casnicia si familia ei, fiind deja o chestie de timp, pana vor afla si altii.

| anonimg a răspuns:

Nu lua aminte la raspunsul lui UnBroken2016 si al lui darrio2007, deoarece suntem oameni si suferim din pricina faptelor rele ale celor din jur. Cu cat mai mult cand este vorba de familiile nostre.
Atunci cand un barbat si o femeie se injuga ca boii la casatorie(nu zic ca este rau a te casatorii), atunci ei nu trebuie sa se mai uite dupa alte vaci si alti boi, ci sa traga impreuna la acel jug la care s-au angajat.
In situatia mentionata de tine toti 3 sunt vinovati: si femeia, si sotul ei, si barbatul acela cu care femeia il insala pe sotul ei. Absolut toti 3 sunt de vina.
Femeia pentru ca este usuratica; sotul ei pentru ca cu siguranta si-a neglijat nevasta(alfel ea nu se ducea la alul), si barbatul acela care ii place sa traiasca ca un om usuratic(si cine stie daca nevasta lui nu a murit din pricina lui, a caracterului lui depravat). Oricum ar fi, acceasi soarta o au toti trei; toti intra in aceeasi oala.
Mai rau este cu copii; doar ei au de suferit din pricina aceasta.
Cu toate acestea, avem un sprijin si nu suntem lasati singuri indiferent prin ce situatie trecem. Avem un Parinte sus in ceruri care nu ne paraseste niciodata. Si tu si prietenul tau puteti sa spuneti impreuna cu psalmistul: "Caci tatal meu si mama mea ma parasesc, dar Domnul ma primeste." (Psalm.27:10)
Chiar daca locuiesc in aceeasi casa cu parintii lor, si mananca la aceeasi masa, multi copii se simt parasiti de parintii lor. Si la drept vorbind, nu este doar un simtamant, ci este adevar. Femeia aceasta a parasit de mult pe copilul si pe barbatul ei; tatal copilului a parasit demult pe acela pe acela caruia ii spune "fiu".
Te sfatuiesc ca sa nu mai privesti nici tu si nici prietenul tau la situatia aceasta de pe pamant. Ridicati-va ochii in sus, la izbavirea pe care Dumnezeu poate si doreste sa vi-o de-a. Oare nu El a spus: "Ce este cu neputinta la oameni este cu putinta la Dumnezeu"? (Luca.18:27)
Si in alta parte: "Va mai spun iarasi ca, daca doi dintre voi se invoiesc pe pamant sa ceara un lucru oarecare, le va fi dat de Tatal Meu care este in ceruri." (Matei.18:19) Iata ca voi sunteti doi...

Răspuns utilizator avertizat
| UnBroken2016 a răspuns:

Nu te priveste pe tine ce fac altii, e alegerea lor. Sunt oameni maturi, vaccinati, problema lor nu a ta. Vezi-ti de drum.

| IonuţR1995 a răspuns:

Nu stiu alt sfat sa-ti dau, decat sa mergeti amandoi in vizita la un psiholog. Ajutor specializat pentru astfel de cazuri. Aveti grija. happy

| LanGooP a răspuns:

Sa incepem cu inceputul... Daca mama lui si-o trage cu acel om, atunci este datoria ei daca o face sau nu. Faptul ca el a aflat ca mama lui face asta, este de stiut ca el este trist si prihanit. Ceea ce trebuie sa faci este ia un pic controlul casei... Adica? Atunci cand se cearta parintii, el sa intervina si sa spuna ca din cauza voastra, eu am slabit la scoala etc (poate sa mai bage niste minciuni ca nimeni nu se supara, doar sa nu ajunga prea departe) Dupa vreo 2-3 minute de vorbit (Atentie! Din suflet sa vorbesti asa, doar daca nu ai sentimente pentru nici unul) Sunt sigur ca daca mama lui si tatal lui ar avea capul pe umeri si ar gandi, si-ar da seama cat de rau i-a facut lui cu toate acestea. Si dupa ce a facut acest lucru, sa o certe un pic pe mama lui ( Sunt 100% sigur ca parintii lui stie ca el cunoaste tainele "sex-ului" ) Si sa ii explice ca daca o sa o tina tot asa o sa se transforme intr-o curva(sa i-o zica pe direct) si sa inceteze cu acest lucru. ATENTIE! Din pacate exista o repercursiune la tot acest scandal. Sunt sigur ca tatal lui si mama lui o sa divorteze si astfel o sa se imparta in doua parti. Daca vrea sa traiasca cu tatal lui, sa traiasca cu el. Daca vrea cu mama lui, sa stea cu mama lui. Acest lucru depinde doar de el si de alegerile sale. Sunt destul de convins ca o sa vrea sa stea cu tatal lui, dar sa ii spuna sa stea in acest oras ca sa fiti aproape unul de celelalt (tu si el). Sper ca te-am ajutat happy

| AvramCodrut explică (pentru LanGooP):

Multumesc de raspuns! Divortul celor doi ar putea fi cea mai logica metoda, insa nu vrem sa ajungem la asa ceva. Amvrea totusi sa se rezolve fara repercusiuni atat de grave, desi pare un pic cam anormal. Dar cine stie.
O zi buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvramCodrut):

"Nu vrem sa ajungem.la asa ceva"? De cand rezolvarea problemelor unei familii intra in atributiile unui pusti de 15 ani? Ati gasit solutia-divortul? Dar de ce nu.i scrijeliti pe frunte cuvantul tarfa, apoi sa o plimbati goala prin oras, legandu.i la gat cutii goale de conserve, dupa care sa.i taiati capul si sa.l infigeti in borna de kilometraj de la intrarea in oras?
Eu asa as proceda!

| AvramCodrut explică (pentru anonim_4396):

Chestia cu schrijelitul pe frunte si plimbatul prin oras cu conserve prin oras ar fi ceea ce as face eu, dar nu depinde numai ne mine. Si este sigur ca s-ar ajunge la divort daca eu sau Alex ne-am duce la satul ei sa-i spunem totul. Dar nu vrem. Adica eu as face-o. Tinerea tainelor poate fi mai dureroasa decat spunerea adevarului. Dar din nou nu depinde de mine. Stiu ca nu pot face mai nimic util in conflictul acesta, ca rezolvarea conflictului nu intra in atributiile mele, deoarece nu-mi apartine, dar incerc sa nu stau chiar cu mainile in solduri, uitandu-ma ca un bou. Vreau sa gasesc o solutie utila pentru toata lumea. Daca parintii lui Alex s-ar desparti, situatia ar putea deveni foarte complicata in viata lui, din mai multe puncte de vedere. Asta ma si deranjeaza: Ca nu pot face nimic util.

| Staind a răspuns (pentru AvramCodrut):

"Asta ma si deranjeaza: Ca nu pot face nimic util."
Daca nu poti face ceva util, nu face nimic.
Ok, prietenul tau sufera. De inteles. Iti pasa de el bla bla.
"Datoria" ta de prieten este sa il sustii pe el. Si atat.
Oamenii casatoriti si-o trag cu alti oameni din foarte multe motive.
Este o problema care te depaseste complet.
Sari peste.

| Întotdeuna2 a răspuns:

Salut Alex.
Dacă ești de-acord să îmi lași un număr de telefon pentru ați oferi asistență socio-psihică în vederea identificării a unui pachet de soluții viabile pentru ambele părți.
Ma întristat și e împresionant mesajul tău și pot fi deschis față de tine pentru că prin asta am trecut și eu.
Iar, din ce-am citit eu din conținut mesajului tău prea multe chestii se bat cap în cap.
Bineînțeles că sunt mai multe tăișuri actuala relație a voastră, aștept un număr de telefon sau vreo adresă de facebook dacă ai sau email.
Hai să facem cumva ORDINE în DEZORDINE și pașnic, sincer vorbind.

| AvramCodrut explică (pentru Întotdeuna2):

E-mail: avram_lenuta1965@yahoo.com
Facebook: Codrut Alex Avram

| Rustic a răspuns:

Incearca sa petreci cit mai mult timp cu el si sa-l inveselesti.Il va ajuta si pe el si pe tine