| anonim_4396 a întrebat:

Imi place de o fata din liceu care este in clasa a 9-a ("boboc") si eu in clasa a 11-a. Nu o cunosc, n-am vorbit cu ea niciodata. O vad doar in pauze in scoala si nu stiu cum sa intru cu ea in vorba si cu ce subiect? Tin sa mentionez ca sunt un tip foarte timid si ma rusinez repede cand intru in vorba cu un necunoscut. N-am avut pana acum nici o prietena. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| tacitacitaci a răspuns:

Daca incepi cu o atitudine negativa, vei termina de cele mai multe ori cu una negativa. Daca te gandesti ca totul o sa mearga rau, fi 100% convins ca asa o sa fie. Iti pui bete in roate singur. Gandeste-te ca totul o sa mearga foarte bine. Daca, crezi cu adevarat, fi 100% sigur ca o sa se intample exact asa cum vrei. Si nu ma refer la pasii pas cu pas sa fie exact asa cum vrei tu, ci rezultatul final. Clasa a 11-a... ar fi trebuit sa fi destul de matur ca sa iti dai seama ca nu ar trebui sa te indragostesti de cineva pe care nu-l cunosti. Nu stii ce fel de persoana e fata respectiva... in acest caz tu doar indragesti aspectul ei fizic, care nu e o chestie atat de buna.
Cel mai bine e sa vorbesti cu ea. Pare simplu de zis, nu? Ei bine fi sigur ca este. Tu ai un avantaj. Ea e boboaca, cel mai probabil scoala noua, colectiv nou, ea este in dezavantaj. Tu ai avantajul caci de obicei bobocii vor sa-i cunoasca pe cei mai mari(in special pe cei care organizeaza balul). Fi relaxat, calm si nu-ti fa griji. Faptul ca nu ai mai avut o prietena pana acum nu e un motiv sa pari descurajt. Nu ai experienta, castig-o. Nu-i sfarsit de lume daca fetei aleaia nu-i place de tine. Poti incerca sa te plimbi prin oras si sa te bagi in vorba cu mai multe fete. Nu o sa-ti mearga bine la inceput, dar incet, incet te prinzi tu. Bafta!

PS: Pentru toti cei care spun ca nu poti controla sentimentele, in special cel de iubire, sa nu se oboseasca sa raspunda. Va spun ca merge, am facut-o de cel putin 4-5 ori pana acum.

5 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

A venit timpul ca toate astea să se schimbe. Blochează-ți mintea și abordeaz-o frumos: Bună! Ce faci? (ea) Ai un pic de timp? (ea) Eu sunt (numele). întinzi mâna (ea). La ce clasă înveți? Mi-ar plăcea să te văd mai des, dacă nu te deranjează asta.
Și nu o va deranja, e o mucoasă care abia asteaptă să fie băgată în seamă.

| neutrino a răspuns:

Mai asteapta putin, ca nu-i graba!
Daca-ti place de o fata, asta nu inseamna ca ai dreptul sa-i strici linistea, dar de curtat, ai putea sa o faci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gaseste orice motiv sa te bagi in seama cu ea. Poti sa mergi sa-i ceri un sfat. Creeaza-ti o problema fictiva si cere-i ajutorul.

Ii spui simplu "Buna, ajuta-ma si pe mine te rog cu ceva. Uite, am o prietena a carei zi este in curand si nu stiu ce sa-i fac cadou. E o fata mai linistita, la locul ei si ne stim de putin timp. Da-mi niste idei despre ce i-ar placea unei fete sa stiu ce as putea sa-i iau."

Si ea va incerca sa te ajute si de aici poti avea o discutie foarte lunga si poti devia in orice subiect.

Nu iti fie frica. Nu are ce sa se intample rau.

Iar daca vezi ca te ajuta si vorbeste cu tine, roag-o sa-ti dea facebook-ul ei si sa vorbiti mai multe acolo. Si sub acelasi pretext o vei baga in seama si de aici aveti si ce discuta.

Sper ca te-am putut ajuta happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si daca nu ii place de mine?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu putem obliga alte persoane sa simtim ce simtim si noi happy E evident ca tu deja simti ceva pentru ea si tocmai de asta esti putin in dezavantaj.

Dar nu ai de ce sa-ti faci griji. Atata timp cat ii ceri facebook-ul doar sa te ajute si nu in alte scopuri, si te comporti normal, relaxat si fiind tu insuti, nu are ce sa se intample. Stie ca ii dai add ca fiind o amica, nu altceva. De aici puteti vorbi mai des si vei vedea in ce directie vor merge lucrurile happy

| tacitacitaci a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca incepi cu o atitudine negativa, vei termina de cele mai multe ori cu una negativa. Daca te gandesti ca totul o sa mearga rau, fi 100% convins ca asa o sa fie. Iti pui bete in roate singur. Gandeste-te ca totul o sa mearga foarte bine. Daca, crezi cu adevarat, fi 100% sigur ca o sa se intample exact asa cum vrei. Si nu ma refer la pasii pas cu pas sa fie exact asa cum vrei tu, ci rezultatul final. Clasa a 11-a... ar fi trebuit sa fi destul de matur ca sa iti dai seama ca nu ar trebui sa te indragostesti de cineva pe care nu-l cunosti. Nu stii ce fel de persoana e fata respectiva... in acest caz tu doar indragesti aspectul ei fizic, care nu e o chestie atat de buna.
Cel mai bine e sa vorbesti cu ea. Pare simplu de zis, nu? Ei bine fi sigur ca este. Tu ai un avantaj. Ea e boboaca, cel mai probabil scoala noua, colectiv nou, ea este in dezavantaj. Tu ai avantajul caci de obicei bobocii vor sa-i cunoasca pe cei mai mari(in special pe cei care organizeaza balul). Fi relaxat, calm si nu-ti fa griji. Faptul ca nu ai mai avut o prietena pana acum nu e un motiv sa pari descurajt. Nu ai experienta, castig-o. Nu-i sfarsit de lume daca fetei aleaia nu-i place de tine. Poti incerca sa te plimbi prin oras si sa te bagi in vorba cu mai multe fete. Nu o sa-ti mearga bine la inceput, dar incet, incet te prinzi tu. Bafta!

PS: Pentru toti cei care spun ca nu poti controla sentimentele, in special cel de iubire, sa nu se oboseasca sa raspunda. Va spun ca merge, am facut-o de cel putin 4-5 ori pana acum.