| Marjanovic_Alexandru_1998 a întrebat:

In caz ca nu ma mai inteleg deloc, dar deloc cu familia si nu mai sunt alte alternative. Unde pot pleca si ce pot face cu o pereche de pantaloni un tricou si buletinul daca ies pe usa din casa familiei mele? NU vreau sa fiu convins sa raman. Vreau daca stiti, doar sa-mi spuneti unde as putea sa ma duc. Pe cat de adolescent autentic si nehotarat am fost pana acum si rebel si neascultator, pe atat de hotarat sunt eu acum. Nu vreau sa lungesc vorba. Va rog ajutati-ma!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fara nimic la tine, fara pregatire pentru viata, poti fi victima sigura pentru lumea interlopa si pentru excroci. Totdeauna cauta "fraieri" pe post de tapi ispasitori care sa fie trimisi in puscarie in locul lor. Ori sa te exploateze la maxim.
Cauta-ti rudele cu care te intelegi mai bine si discuta cu ei. Te vor putea indruma, poate vei putea si ramane la ei o vreme daca te comporti ascultator si CIVILIZAT.

| darrio2007 a răspuns:

Dar daca pleci ai macar un venit? Din care sa traiesti? Parca vad ca ai sa te intorci la parinti cu coada intre picioare.De foame.

| Sellak a răspuns:

Daca te duce capul, si sti sa te descurci, poti face multe si poti sa o duci foarte bine. De alte sfaturi nu ai nevoie.

| Violleta2022 a răspuns:

Suna la ASOCIATIA TELEFONULUI COPILULUI: 116-111, este gratis si ei te pot ajuta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai unde ai putea sa te duci... in gara ...pe acolo mai gasesti locuri de dormit

| anonimg a răspuns:

Ramai acolo unde esti acum. Poti pleca doar atunci cand pleci la sigur.
Crede-ma ca 99% dintre tineri ar dori sa plece de acasa. Plecarea ta va fi sigura atunci cand vei invata bine ca sa poti sa iti castigi traiul singur; sau sa cunosti pe cineva care sa te ia la munca in strainatate(daca ai implinit 18 ani).
Dar cel mai bine este sa inveti carte.
"Dar pentru oricine va face sa pacatuiasca pe unul din acesti micuti, care cred in Mine, ar fi mai de folos sa i se atarne de gat o piatra mare de moara si sa fie inecat in adancul marii." (Matei.18:6) Eu asa as face la cei mai multi parinti care nu sunt vrednici sa fie parinti. Sa vezi cum s-ar face restul de parinti mielusei. Pentru ca un vitel sau o junica se bucura de mai multa afectiune din partea boului si a vacii care l-au facut decat se bucura copii de la asa zisii lor "parinti".

| WaterDrop a răspuns:

Heh happy.Ce iti doresti tu necesita o determinare si o ambitie mult mai mare decat cea care o ai tu acum. Daca o aveai, nu ne intrebai pe noi.Nu vrei cu adevarat sa pleci de acasa si daca o vei face nu prevad sa-ti fie bine pentru ca nu esti indeajuns de motivat sa faci orice inca.

Prin simpla ta intrebare, arata ca iti este frica sa te abandonezi in lume si inca ai lucruri de pierdut. Abia atunci cand nu vei mai avea nimic de pierdut, vei fi liber sa faci ce vrei tu.Stai acasa momentan pana mai inveti cate ceva, daca vrei sa ai sansa la o viata cat de cat decenta pe viitor.

| Idris a răspuns:

Pai ca sa faci un asemenea pas, trebuie sa ai ceva tarie de caracter si ambitie si,, sa te tina,, mai pe romaneste. Sa fii pregatit de orice si oricand. Sa te gandesti ca zi de zi va trebuii sa iti procuri hrana, un culcus, un loc in care sa te speli, sa te schimbi etc. Va trebuii sa fi pregatit sa faci si foamea, sa fii pregatit sa dormi si in tufisuri sau sub cerul liber pana cand iti vei gasi o sursa de venit. Iar de plecat poti pleca oriunde, Europa e mare, inclusiv Romania. Ramane de vazut ce esti tu dispus sa faci pentru a supravietuii, a iti face un trai si un viitor bun. Sau poate vei avea norocul sa te primeasca ai tai inapoi acasa. Succes!