| paula92 a întrebat:

Buna!
In primul rand vreau sa ma descarc aici pe site pentru ca din pacate nu am cui sa-i spun ce ma doare sad
In ultimul timp ma simn foarte nasol, ma simt de parca nimanui nu-i pasa de bine, ba mai mult in ultimul timp ma simt foarte inferioara prietenului meu din toate punctele de vedere : financiar, legat de experienta de viata, comunicarea ( eu de felul meu sunt mai timida si retrasa in schimb el ii mai deschis ), el crede ca intr-o relatie barbatul trebuie sa dea ordine iar femeia sa asculte ( bine aici inca nu sunt probleme in sensul ca nu-mi comanda si nu-mi zice ce sa fac) dar daca ii zic eu ceva el nu ma asculta (desi ii zic numai de bine)... el reuseste cam in tot ceea ce face iar eu o mai dau in bara aici vorbesc despre locul de munca el si-a gasit loc de munca iar eu inca nu... desi sunt inca studenta as vrea sa fiu indepedenta financiar dar nu reusesc aici probabil din cauza timiditatii mi-e frica sa dau in bara nu sunt destul de puternica pentru a face frau unor lucruri.
Nu stiu daca ma intelegi, dar va multumesc celor care ati avut rabdare sa cititi si incercati sa ma ajutati cu un sfat.

10 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Posibil trece si el printr-o perioda mai grea si de aia poate e mai rece putin cu tine.

| neutrino a răspuns:

Esti fata "mare" si trebuie sa stii ca atunci cand ai o relatie, nu inseamna ca ai intrat la stapan. Daca subjugarea ta este pretul pe care-l platesti pentru faptul ca el are bani, atunci nu te mai plange.

| anonimg a răspuns:

Mai bine l-ai lasa pe "prietenul" tau pentru totdeauna si nu ai mai pierde timpul cu el, si, cu umilinta sa te pleci pe genunchi si sa ceri sfat de la Dumnezeu.
Despre tine este scris: "Ferice de cei saraci in duh, caci a lor este Imparatia cerurilor!" (Matei.5:3) Aceia care nu se pot descurca singuri in viata, aceia sunt saraci in duh. Soi e ferice de ei pentru ca Domnul spera ca acestia vor cauta ajutorul Lui. "Increde-te in Domnul din toata inima ta si nu te bizui pe intelepciunea ta!" (Proverbe.3:5)

| ElenaSA a răspuns:

Se pare ca prietenul tau nu prea te ajuta sa-ti capeti increderea in tine si are ceva prejudecati cu privire la femei.esti inca studenta.Sa te bucuri de studentie este un scop acum.Ai timp destul sa lucrezi. Faptul ca inveti ar fi un punct forte, o calitate a ta. Partea financiara si experienta de viata se vor aranja in timp.Nu tin la varsta ta de tine.Si nu sunt un motiv sa te simti inferioara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! big grin Daca il iubesti cu adevarat, si nu o sa renunti la el, atunci de ce ai zis ca nu esti destul de puternica? Pentru persoana iubita trebuie sa fii in stare sa faci orice. In cazul in care nu poti sa o faci, inseamna ca nu il iubesti cu adevarat, chiar daca esti sigura ca o faciwinking Eu zic ca nu merita daca nu il iubesti cu adevarat... El clar nu te iubeste tongue Sunt expert in dragoste, stiu ce zicwinking Ai incredere, Paula big grin Si daca ajunge sa iti verifice telefonul sa vada daca nu il inseli, etc... Spune-i raspicat ca daca te iubeste, sa-ti dea libertate tongue Adica sa aiba incredere in tine, pentru ca, cam in asta consta dragostea tongue Ai grija, poate incepe cu violenta / abuzarea tongue Trebuie sa mai fie cineva in casa, sau sa fi pregatita sa fugi tongue Nu stii de ce sunt in stare baietii in ziua de azi laughing Si in caz ca se ajunge la asta, sa stii ca ce simte el pentru tine este sentimentul de posesie, nu de iubire tongue Toate cele bune happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! big grin Daca il iubesti cu adevarat, si nu o sa renunti la el, atunci de ce ai zis ca nu esti destul de puternica? Pentru persoana iubita trebuie sa fii in stare sa faci orice. In cazul in care nu poti sa o faci, inseamna ca nu il iubesti cu adevarat, chiar daca esti sigura ca o faciwinking Eu zic ca nu merita daca nu il iubesti cu adevarat... El clar nu te iubeste tongue Sunt expert in dragoste, stiu ce zicwinking Ai incredere, Paula big grin Si daca ajunge sa iti verifice telefonul sa vada daca nu il inseli, etc... Spune-i raspicat ca daca te iubeste, sa-ti dea libertate tongue Adica sa aiba incredere in tine, pentru ca, cam in asta consta dragostea tongue Ai grija, poate incepe cu violenta / abuzarea tongue Trebuie sa mai fie cineva in casa, sau sa fi pregatita sa fugi tongue Nu stii de ce sunt in stare baietii in ziua de azi laughing Si in caz ca se ajunge la asta, sa stii ca ce simte el pentru tine este sentimentul de posesie, nu de iubire tongue Toate cele bune happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nu este o chestie pe care ti-o dau cei din jur, tu singura ti-o iei. Trebuie sa fii capabila sa zici Nu la fel de usor cum zici Da. In ceea ce te priveste tu esti cea care trebuie sa iei hotarari, pentru ca este viata ta. Nu zic sa nu iei in considerare parerea altora, e bine sa tii cont de toate componentele problemei, dar hotararea este a ta. Iar in ce priveste viata altora, inclusiv cea a prietenului tau, nu trebuie decat sa-ti spui parerea si atat, in cele din urma el hotaraste. Daca nu merge relatia in mod natural, nu are cum sa mearga nici fortat. C'est la vie!
Incearca sa gasesti un job, chiar si in strainatate, incepe sa-ti cladesti usor viata, cariera si familia bineinteles. Va fi un moment cand toate elementele astea se vor aseza la locul lor ca un puzzle, dar fii activa la viata proprie, nu te lasa pe mana altora. Bafta!

| BlueViP a răspuns:

Nu ai de ce sa te simti inferioara. Daca iubitul tau e alaturi de tine nu conteaza care din voi si-a gasit loc de munca.

| Mihut_Iulian_1990 a răspuns:

Intodeauna sunt oameni caruia ii pasa de tine, iar daca iti doresti poti sa te mentii singura financiar, iar iubitul tau pare cam nesimtit asa ca poti sa te desparti de el linistita deoarece nu el face regulile ci si tu asa ca fii tare, nu fii timida si fa-o cu toata inima happy

| AnOnyMus25 a răspuns:

Te pot ajuta cu niste sfaturi daca vrei. idul meu de mees pyar_kar_te22