| faXcooL a întrebat:

Bună, in primul rand vreau sa-mi cer scuze ca pun intrebarea asta in aceasta categorie, nu stiu exact categoria potrivita.
Sunt un baiat de 20 ani, vreau sa va spun ca ma simt distrus...nu mai prea am prieteni, pe cei ce-i am nu ii pot numi prieteni deoarece sunt tratat ca pe o carpa... De mic nu stiu ce e aia "fericire", nu am pe nimeni sad tata a zis de multe ori sa-mi fac bagaju si sa plec sad i-am acceptat dorinta si am plecat departe. Oriunde merg, sunt considerat "ultimul"... acum 2 ani mi-am gasit o iubita, era si inca e tot ce mai am sad dar si ea ma considera un "nimeni"...atunci eram si eu fericit cu adevarat, ma simteam important pentru cineva...dar de cand nu mai suntem impreuna viata mea s-a schimbat complet...mereu sunt trist, mereu seara cand ma pun sa dorm am lacrimi in ochi sad...pur si simplu, ma simt terminat, distrus...
Mereu am in gand doar "moarte"...sunt un baiat care nu are nici un viitor sad
Intrebarea e: de unde pot lua o pastila de ceanura? Va rog nu vorbiti la misto...

8 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Mai omule, Viata e frumoasa si merita traita si pentru ca daca nu ar fi contrastele, cum le-ai aprecia pe toate!
Fi, curat, ingrijit, respectuos, vorbeste frumos cu toti si ai sa vezi cum va fi mai bine!
Sunt multe fete singure si care isi cauta prieten! Ai incredere, zambeste si va fi din ce in ce mai bine!
Munceste, nu bea aiurea, nu te da in stamba si va aparea si fata pentru tine!
Success!

| FerLin a răspuns:

Dragule, ce ai tu se numeste depresie. Daca te-ai uita pe niste statistici ai constata ca aproape toti oamenii au trecut sau trec prin asa ceva...
E vorba de cum reusesti sa faci fata momentului. Ai putina rabdare cu tine, lucrurile se vor indrepta. Necazuri avem toti periodic pana la sfarsitul vietii pentru ca, asa e viata.
Incearca sa-ti propuisa o iei de la zero. Analizeaza-te, incearca sa identifici ce ar trebui schimbat in atitudinea ta si incearca sa schimbi.
In acelasi timp, incearca sa nu mai ai asa multe asteptari de la cei din jur. Lumea e rea si egoista in cea mai mare parte. E greu sa gasesti un om caruia sa-i poti spune of-ul tau si sa te si asculte, macar pe moment, chiar daca peste jumate de ora a uitat ce i-ai spus.
Trebuie sa fi mai pragmatic. Ce traiesti tu acum e... procesul prin care tu te maturizezi. E saltul dureros pe care trebuie sa-l faci intre copilul inocent si fara prea multe griji si adultul ce se inhama la jugul vietii.
Uita de sinucidere, te rog...

| Adry05 a răspuns:

Lasa prostiile astea si serios iti spun sa mergi la un psiholog. Cauta dupa recomandarile cunostintelor sau pur si simplu pe internet. Si eu aveam o perioada destul de nasoala in viata mea si am apelat la unul si tot ce-ti pot spune e ca merita, chiar merita.

| Violleta2022 a răspuns:

La 20 de ani esti un barbat la inceput de drum si viata nu se termina din cauza unor oameni care nu te-au apreciat, dimpotriva, asta ar trebui sa te ambitioneze sa razbesti in viata, sa le arati tuturor care te-au parasit, ca esti mai bun si mai tare ca ei!
Nu ne este usor nici noua, celorlalti, toti am trecut prin deceptii, toti am parasit sau am fost parasiti, asta este viata si nimnei nu se sinucide din asa ceva, dimpotriva, ceea ce nu te-a omorat, te face mai puternic!
Deci, maine dimineata trezeste-te si fii alt om, unul plin d eviata si sperant, unul hotart sa mute muntii si sa faca ceva in viata lui, unul hotarat sa aiba o fiinta iubitoare langa el, unul care sa razbeasca acolo unde oamenii slabi se pierd, haide ca poti!
Capul sus, maine este o noua zi, plina de speranta si plina de oportunitati, ambitie si vointa sa fie si te asigur ca merita sa-ti traiesti viata frumos!

| UnBroken2016 a răspuns:

Ai doar o viata si nu merita sa faci asa ceva. Primi 14 ani din viata mea au fost foarte grei dar incet incet viata a inceput sa mai prinda culoare. La tine poate dureaza mai mult. Nu stii ce iti rezerva viitorul. Nu face prostia asta.

| Mussette a răspuns:

Viata nu e asa de roz precum credem noi, dar daca ne straduim, putem gasi nunatele de roz, prin densul gri. Lasa starea de deprimare de-o parte si incearca sa te bucuri de viata cat mai mult. Adu-ti singur fericirea, nu fi dezolat ca atunci cand erai cu ea te simteai fericit.Eu una, inteleg acel moment de fericir si parca un sens al vietii, ce ti-l da celalalt, dar asa e viata. Privind in urma, cand ram cu el, eram cea mai fericita, stiam ca din acel moment pot doar urca pe scara fericirii, sa ajung la un maxim in curand, dar s-a prabusit tot in ziua ce n-a mai fost. Dar am vazut ca viata nu a stat in loc dupa mine, caci atunci am alunecat in tristete si deprimare. Trebuie sa iti gasesti un rost in viata si asta te va face fericit si astfel o fata si numai una, ci mai multe te vor aprecia. Vor vedea ambitia ta, dorinta de a face ceva, ceea ce faci si ai incredere in tine. Capul sus si conttinua cu invatatul in cazul in care esti la scoala inca, daca nu, un serviciu bun, apoi mai bun si tot asa, si vei vedea cum zambetul va aparea. Cat despre tatal tau, arata-i ca asa plecat de acasa, te-ai descurcat de minune, ca acel sut in fund, pentru tine a fost un pas inainte. Mi s-a spus candva, cand eram foarte trista si simteam ca-mi fuge pamantul de sub picioare si toate visele mele s-au dus, dar incet, incet, incerc sa mi le cladesc singura, fara sustinerea pe care o aveam, ca ceea ce imi este pus de-o parte, intr-o zi voi avea. Asa ca si tu, intr-o zi vei gasi ceea ce iti este pus de-o parte, doar sa fi pregatit. Bafta!
PS: uita-te la filmul "Yes, Man" happy

| faXcooL explică:

Vreau doar sa stiu unde pot gasi pastila...

| Holiday a răspuns (pentru faXcooL):

Vezi, daca lumea e bine intentionata si incearca sa te ajute sa scapi de situatia in care te afli si sa ajungi sa nu mai fii considerat nu stiu cum, iar tu te dai cu curu` de pamant ca un copil mic si o tii pe a ta cu pastila, e un semn evident ca trebuie sa schimbi ceva la tine.
Asa ca lasa tampeniile si asculta ce ti se spune, iar lucrurile vor fi mult mai bune.