| Deliaa93 a întrebat:

La pomana daca iti moare bunicul tu primesti bani, ceva?

24 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

I-ai pus gand rau?

Apache
| Apache a răspuns:

Primesti un pumn in cap de la mine daca te prind pe strada profitoarea naibii!

| Sin a răspuns:

Nu primesti nimic daca nu a lasat el scris in testament cum ca iti da tie o anumita parte din avere.
Iar ajutorul care-l primeste de la Casa de pensii/Asociatia Pensionarilor (s-au cum s-o numii) consta in bani de sicriu cu tot cu vesminte, dar ce-l mai adesea iti dau direct sicriul, nu banii in mana.Plus niste bani de inmormantare (pentru transport, preot, gropari) iar acei bani trebuie dovediti prin chitante. Pomana se face din banii pusi de familie, nu iti da nimeni nimic pentru pomana.
Daca a avut asigurare banii ii vor revenii celui mai apropiat membru, respectiv sotie, fiu/fica.

| clauss a răspuns:

Un colac poate

| Nicoleta a răspuns:

Asta te intereseaza pe tine?

| ATHOS a răspuns:

Poate la succesiune! Doar daca esti trecut in testament.

| aaaa12345 a răspuns:

Nu mi-a murit dar nu doar tu trebuie sa imparti batistele si lumanarile? Doar daca iti mor amandoi

| aaaa12345 a răspuns:

Nici eu nu am avut se da bani cand mor amandoi

| BruneTTe a răspuns:

Vrei sa faci afacerea vietii?laughinglaughing
pai nu primesti. tu esti cel care cheltui bani ca sa dai la lume coliva laughing

| matraguna1 a răspuns:

un pic de respect. stii ce e aia?

| Jadis a răspuns:

Nu draga tu primesti din pacate laughing. Doar daca iti lasa mostenire ceva. Daca iti lasa atunci te consideri norocoasa happy

| Minks a răspuns:

Nu primesti nici-un ban. Deci lasa bietu om sa traiasca, profitoare ce esti. Daca te-as prinde pe strada te-as lua un pic de par si as da cu tine de pamant. La ce iti sta tie gandul.

| LNK a răspuns:

Tie iti moare bunicul si tot vrei sa-ti iasa bani? Primesti un colac si daca esti asa de disperata poti sa-l vinzi. laughing

| JuStKid a răspuns:

Doar daca iti lasa mostenire!

| pauladrian a răspuns:

In loc sa te gandesti, sa iti para rau ca iti moare bunicul, tu te gandesti la bani?

| FreakyFred a răspuns:

Nu prea cred...

| dot a răspuns:

Ahahhahahaa rolling on the floor))))))) am ras cu lacrimi rolling on the floor)) vai rolling on the floorrolling on the floortu esti un motiv in plus pentru mine de a pleca departe de Romania

| dannys a răspuns:

Da primiti banii care se numesc ajutor de imormantare si nu vin la pomana vin dupa o luna dar trebuie sa depuneti niste acte pe undeva.

| ZOON a răspuns:

Wow fetita ai cumva o gaura in cap, tineret bolnav mintal cum poti sa intrebi asa ceva esti o mare panarama la centura cu tine =D

Răspuns utilizator avertizat
| sabrene a răspuns:

Doamne fereste! ai vrea tu, din pacate nu. Numai copii decedatului au drept de mostenire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Tu trebuie sa dai bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nici nu a murit bietul om si tu vrei sa-i imparti coliva? daca ti s-ar canta tie vesnica pomenire la cap cand inca esti in viata? cum ti s-ar parea? si eu sa mananc cireasa de pe coliva in fata ta?