| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
la scoala nimeni nu ma baga in seama ce pot face ca sa am si eu prieteni?

Răspuns Câştigător
| AndradaRoxana9 a răspuns:

Hei.
In primul rand nu te descuraja. Fi sociabil si cumsecade cu fiecare coleg de-al tau. In pauza incearca sa socializezi cu cineva nu fi timid pentru ca nu te ajuta la nimic. Ii poti intreba pe colegi tot felul de lucruri gen '' Ce tema ne-a dat la... '' etc. De la o discutie de genul asta cu timpul se leaga prietenii adevarate.
Succes!

7 răspunsuri:
| erasier a răspuns:

Fa ceva nebunesc, ajuta colegii chiar si in timpul liber la unele activitati, bagate in seama si lasa timiditatea deoparte

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa intri tu in vorba cu ei, daca vezi ca ei nu zic nimic.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Majoritatea tinerilor încearcă mai devreme sau mai târziu acest sentiment. Dar asta se întâmplă nu neapărat că ar fi vorba despre o problemă de personalitate sau ceva de acest gen, ci din cauza că în perioada adolescenţei tinerii resimt mult mai intens necesitatea de a fi acceptaţi şi apreciaţi.
Aici poţi citi un articol ce oferă câteva sugestii practice despre felul cum putem lega pritenii: http://www.jw.org/......-prieteni/
Sper că-ţi va fi de folos!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai, fa-te ''bagat in seama'', socializeaza mereu cu colegii, fa diverse glume atat in ore cat si in pauze gaseste subiecte de interes comun, invita-i undeva in oras si socializeaza cu ei si in afara scolii. Sa nu incerci sa-i mituiesti, mita nu este o solutie, daca-i vei mitui vor iubi doar ceea ce detii/oferi iar cand vei da de greu te vor lasa. Bafta.

| Anirock a răspuns:

Ce trist..incearca sa te apropii si tu de colegi si incet incet te vei integra printre ei.